بازدید: 214 | تاریخ انتشار : 7 آبان 1396
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب گفت: داربستی کردن باغات انگور به دلیل تسهیل در روند مبارزه با آفات و بیماری و کاهش خسارات سرمازدگی منجر به بالا رفتن کیفیت محصول و کاهش هزینه‌های جانبی می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، کشت و پرورش انگور در شهرستان خنداب از سابقه دیرینه‌ای برخوردار است و با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، این شهرستان از گذشته‌های دور یکی از مهمترین مناطق تولید انگور برای مصارف تازه‌خوری و تولید کشمش بوده است، امروزه نیز انگور یکی از مهمترین محصولات باغی شهرستان خنداب به شمار می‌رود که علاوه بر امکان اشتغال‌زایی در توسعه صادرات بخش کشاورزی نیز سهم به سزایی دارد.

شهرستان خنداب با وجود سابقه دیرینه در تولید و صادرات انگور هنوز به جایگاه مطلوب و ایده آل خود نرسیده است که به نظر می‌رسد یکی از دلایل آن استفاده از سیستم‌های سنتی تربیت بوته انگور در باغداری است.

استفاده از سیستم‌های تربیت مو و داربستی کردن باغات انگور در نقاط گوناگون جهان رایج بوده و به مراتب در حال کامل شدن است، این در حالیست که باغداران در بسیار از مناطق کشور ما همچنان از سیستم های سنتی استفاده می‌کنند.

شمسی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در گفت‌و گو با خبرنگار نسیم خنداب، با اشاره به سیستم داربستی کردن باغات انگور گفت: طبیعت بوته مو بالا رونده است و در مناطق اصلی رویش، این گیاه از سایر درختان به عنوان قیم استفاده کرده و در بالای تاج مستقر می‌شود.

شمسی اظهار کرد: بوته‌های مو در هنگام جوانی قادر به حفظ خود نیستند و اگر به داربست بسته نشوند، تولید آن تا زمان تنومند شدن تنه بسیار محدود خواهد بود، اما متاسفانه در بسیاری از مناطق کشور ما باغداران همچنان از سیستم‌های سنتی و خزنده استفاده می‌کنند.

مزیت‌های داربستی کردن باغات انگور؛ از بالا رفتن کیفیت محصول تا نابودی آفات

وی افزود: استفاده از روش داربستی کردن باغات انگور محدود به مناطق گرمسیری نیست و بر اساس بررسی‌های به عمل آمده استفاده از این روش در مناطق سردسیر از جمله شهرستان خنداب نیز به دلیل کاهش هزینه کارگری، تسهیل در روند مبارزه با آفات و بیماری، کاهش خسارات سرمازدگی در فصل بهار و زمستان، کاهش خسارات بارندگی در زمان رسیدگی محصول و استفاده از روش‌های آبیاری نوین، منجر به بالا رفتن کیفیت محصول و کاهش هزینه‌های جانبی می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب با اشاره به استقبال کشاورزان خندابی از طرح داربستی کردن باغات انگور، بیان کرد: جهاد کشاورزی شهرستان خنداب از سال ۱۳۹۳ اقدام به احداث باغات داربستی الگویی در مناطق مختلف شهرستان کرد که نتایج مطلوبی را در این عرصه به دنبال داشت، کشاورزان نیز به دلیل مشاهده برتری باغات داربستی و مدرن نسبت به باغات سنتی و خوابیده از این طرح استقبال کردند.

کاهش خسارات سرمازدگی در باغات داربستی

شمسی، تصریح کرد: امسال به دلیل سرمازدگی بیش از ۷۰ درصد باغات شهرستان دچار خسارت شدند، اما میزان این خسارات در باغاتی که به سیستم داربستی و بالا رونده مجهز بودند در مقایسه با باغاتی که از سیستم‌های سنتی و خزنده استفاده می‌کنند به میزان قابل توجهی کاهش داشت، بنابراین روش داربستی کردن باغات انگور علاوه بر کمک به حفظ محصول در برابر سرمازدگی، افزایش کیفیت و کمیت تولیدات را نیز به دنبال دارد.

اجرای طرح داربستی کردن باغات انگور از سال ۹۳ در خنداب

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان خنداب با اشاره به اجرای طرح احداث باغات داربستی الگویی در شهرستان خنداب، کفت: در سال ۹۳ این طرح در شهرستان خنداب اجرا شد و به ازای هر هکتار دوازده میلیون تومان تسهیلات به متقاضیان اعطا شد.

شمسی در خصوص هزینه‌ احداث باغات داربستی گفت: اجرای این طرح در هر هکتار از باغات انگور نیازمند اعتباری بالغ بر ۱۶ میلیون تومان است که اداره جهاد کشاورزی شهرستان خنداب آماده حمایت و اعطای تسهیلات به متقاضیان طرح داربستی کردن باغات انگور است.

وی خاطرنشان کرد: باغات داربستی را می‌توان به روش غرقابی و قطره‌ای آبیاری کرد، در حال حاضر ۶ هزار هکتار از اراضی شهرستان خنداب مجهز به این طرح است.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, داربستی کردن باغات انگور, شهرستان خنداب, سرمازدگی, مبارزه با آفات

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *