بازدید: 814 | تاریخ انتشار : 7 آذر 1396
یک کارشناس سیاسی گفت: دولت عراق با درایت توانست مسئله جدایی طلبی اقلیم کردستان را مدیریت، از نظر قانونی این همه‌پرسی را ملغی و به شکل رسمی پایان این مسئله را اعلام کند.
 علی الفت‌پور، از اساتید دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، به پایان مسئله جدایی طلبی اقلیم کردستان عراق و درایت دولت عراق در این زمینه اشاره کرد و گفت: دولت عراق با درایت توانست مسئله جدایی طلبی این اقلیم را مدیریت، از نظر قانونی این همه‌پرسی را ملغی و به شکل رسمی پایان این مسئله را اعلام کند.

ایجاد بحران‌های اقتصادی و سیاسی در منطقه، تضمین کننده منافع آمریکا

الفت‌پور با اشاره به توطئه استکبار جهانی و رژیم غاصب اسرائیل در کردستان عراق گفت: برنامه اصلی آمریکا و صهیونیسم ایجاد بحران و نگه‌داشتن کردستان عراق در این بحران است چراکه مشکلات و بحران‌های اقتصادی و سیاسی در منطقه تضمین کننده منافع آمریکا است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: بحث جدایی طلبی اقلیم کردستان از سال‌های گذشته و حتی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در منطقه مطرح بوده است، استکبار جهانی برای ایجاد ناامنی در منطقه و رسیدن به اهداف خود با ایجاد و حمایت از گروه تکفیری تروریستی داعش در منطقه، فرصت را برای ایجاد ناامنی، مناسب دید و با فشار به دولت مرکزی عراق برای پذیرش نتیجه همه‌پرسی درصدد دستیابی به اهداف شوم خود بود ولی با عنایت خداوند و تدبیر دولت عراق به این خواسته شوم خود دست پیدا نکرد.

الفت‌پور با اشاره به تبعات جدایی طلبی اقلیم کردستان عراق گفت: از یک سو جدایی اقلیم کردستان منجر به همسایگی کشور عراق با سه کشور دشمن می‌شد که بی‌ثباتی امنیتی، نظامی و سیاسی را در این کشور به دنبال داشت و از سوی دیگر کشورهای منطقه از جمله سوریه، ترکیه و ایران را با مشکلات اقتصادی و سیاسی جدی مواجه می‌کرد.

همسایگی با جهان اسلام؛ هدف آمریکا از جدایی طلبی کردستان عراق

وی افزود: استکبار جهانی برای حفظ منافع اسرائیل با جدایی طلبی در منطقه کردستان عراق به دنبال ایجاد مرز مشترکی میان رژیم غاصب صهیونیستی با کشورهای جهان اسلام بود تا ضمن رفع این محدودیت، منطقه‌ای نا امن برای کنترل و دامن زدن به تمامی تحرکات کشورهای منطقه ایجاد کند تا حیاط خلوتی برای اسرائیل به منظور تسلط بر مناطق اطراف باشد.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به پایان خلافت داعش و ایجاد ثبات در عراق و سوریه بیان کرد: پس از پایان سیطره داعش، وضعیت سیاسی و امنیتی کشور عراق و اقلیم کردستان به سمت ثبات می‌رود اما این منطقه همچنان با مسائل اقتصادی و حزبی دست و پنجه نرم می‌کند که رفع این مشکلات و رسیدن به ثبات پایدار در منطقه تنها در گرو یکپارچگی کامل کشور عراق است.

الفت‌پور با اشاره به اهمیت سیاسی و نظامی اقلیم کردستان برای کشور آمریکا، گفت: این منطقه برای آمریکایی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است اما به دلیل مخالفت سازمان‌ها و نهاد‌های بین‌المللی با بحث جدایی طلبی اقلیم کردستان دیگر نباید مسائل مربوط به این منطقه را در سیاست‌های آشکار آمریکا دنبال کرد.

مصر و لیبی میعادگاه گروه تکفیری تروریستی داعش

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به انتقال عناصر داعش به افغانستان گفت: حضور طالبان در افغانستان و تغذیه فکری داعش از سوی آنان منجر به ایجاد افغانستانی نا امن خواهد شد. علاوه بر افغانستان این احتمال که مصر و لیبی نیز به دلیل فعالیت‌های گروه «اخوان‌المسلمین» که تفکرات و اعتقادات‌شان قرابت زیادی با منشور داعش دارد، میعادگاه این گروه تروریستی باشد بسیار بالا است.

مسئله جدایی‌طلبی اهرم‌ فشار استکبار جهانی و رژیم سعودی برای فشار به ایران

این استاد دانشگاه مسئله جدایی طلبی را یکی از اهرم‌های فشار استکبار جهانی و رژیم سعودی برای فشار به جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: نشست اخیر گروه‌ها و قوم‌های جدایی طلب ایرانی با عنوان جنبش «دموکراتیک» ایران در آلمان و حمایت مالی از این گروه‌ها، یکی از نمونه‌های بارز این اقدامات است. بنابراین مسئله جدایی طلبی یکی از مخاطراتی است که جمهوری اسلامی ایران از گذشته با آن مواجه بوده و در آینده نیز به شیوه‌های جدید آشکار خواهد شد.

الفت‌پور خاطرنشان کرد: بنابر این مسئولان باید با تدبیر و درایت بیشتری به مسائل مربوط به اقلیم‌های مختلف در سراسر کشور بپردازند تا همانطور که مقام معظم رهبری در نامه خود به سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح  فرمودند؛ «از هر گونه فتنه انگیزی جدید در این مناطق جلوگیری شود.»

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, کردستان عراق, دولت عراق, گروه تورریستی اعش, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *