بازدید: 893 | تاریخ انتشار : 12 آذر 1396
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه در ۶ ماه نخست امسال وضعیت معیشتی مردم بهبودی نداشته است، گفت: بر اساس آمارهای ارائه شده در سال‌های اخیر سفره ایرانیان۳۰ درصد کوچک‌تر شده است.

احمد گودرزی از اساتید دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، بررسی وضعیت اقتصادی موجود را نیازمند توجه به شاخص‌های اقتصادی دانست و گفت: تراز تجاری، بیکاری، نرخ تورم، نرخ بهره، بازار سهام و بورس، تولید ناخالص ملی و مخارج مصرفی شاخص‌های لازم برای بررسی وضعیت اقتصادی است.

افزایش واردات و کاهش صادرات در ۶ ماهه نخست امسال

وی به وضعیت تجاری کشور در ۶ ماهه نخست امسال اشاره کرد و گفت: در ۶ ماهه نخست امسال شاهد شاهد کاهش ۳.۲ درصدی صادرات بودیم، در حالیکه ۱۵.۳۷ درصد واردات افزایش داشته است. بر اساس اعلام مرکز آمار در تابستان امسال صادرات بخش کشاورزی به میزان ۲۰ درصد و صادرات صنایع ۱۰ درصد کاهش داشته است.

وی افزود: ارزش دلاری صادرات محصولات کشاورزی در این دوره نسبت به موارد مشابه، از رشد منفی ۲۰.۲۶ درصدی و صادرات محصولات صنعتی هم رشد منفی ۱۰.۶۶ درصدی را در این مدت تجربه کرده است.

اقلام مصرفی، صدرنشین واردات در سال۹۶/اصل بودجه ۹۶ صرف هزینه‌های جاری دولت 

این کارشناس مسائل اقتصادی واردات کالاهای مصرفی را زنگ خطری برای تولید کشور دانست و گفت: در سال ۹۶ صدرنشینی واردات کشور مربوط به اقلام مصرفی(روغن دانه آفتابگردان، برنج، شکر و غیره) است نه مواد اولیه برای تولید، که این مسئله خود زنگ هشداری برای اقتصاد کشور در تراز تجاری است.

گودرزی با اشاره به آمارهای ارائه شده از سوی وزارت اقتصاد، گفت: بر اساس آمارها نیمه نخست سال ۹۶ بدترین دوره تخصیص بودجه عمرانی در مدت ۳۹ سال گذشته بود است. به طوری که در ۱۸۰ روز نخست امسال تنها ۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه عمرانی پرداخت شده و بخش عمده بودجه دولت در بخش هزینه‌های جاری صرف شده است.

سفره مردم در سال‌های اخیر ۳۰ درصد کوچک شده است

این کارشناس مسائل اقتصادی متذکر شد: بر اساس آمارهای ارائه شده در سال‌های اخیر سفره ایرانیان ۳۰ درصد کوچک شده، سفره‌ای که اقلام اساسی آن شامل نان، شیر، برنج، گوشت دام، پنیر و شکر است.

این استاد دانشگاه با اشاره به مشکلات مردم در حوزه درمان گفت: بیمه سلامت یکی از گام‌های موثر دولت در حوزه بهداشت و درمان است، اما متاسفانه این طرح نیز با مشکلات اعتباری زیادی مواجه بوده و چنانچه این مسئله رفع نشود مشکلاتی را در حزوه درمان برای مردم به وجود خواهد آورد.

گودرزی با تاکید به سر و صدای افزایش قیمت نان و ناهماهنگی میان دولتی‌ها با قوت غالب مردم گفت: نان یکی از اقلام اساسی در سفره مردم است که افزایش قیمت این کالا منجر به افزایش مخارج مصرفی مردم می‌شود، اگر افزایش قیمت نان با بهبود کیفیت همراه باشد، مردم بهتر می‌توانند این افزایش قیمت را قبول کنند ولی متاسفانه افزایشِ قیمتِ این کالای اساسی در چند سال اخیر با بهبود کیفیت همراه نبوده است.

این استاد دانشگاه یکی از عوامل فشار اقتصادی به خانوارهای ایرانی را نرخ بالای بهره بانکی دانست و افزود: بیش از ۸۵ درصد مردم ماهیانه درگیر پرداخت اقساط بانکی هستند. همچنین علاوه بر موارد مذکور در چند ماه اخیر با نوسانات نرخ بازار سکه، طلا و ارز مواجه شده‌ایم، نوساناتی که مردم را با سردرگمی مواجه کرده است.

آمار بالای بیکاری در کشور، چالش جدی حوزه اقتصاد

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای ارائه شده در ۶ ماه نخست امسال ۷۹۵ هزار شغل ایجاد شده است، گفت: به فرض صحیح بودن این آمارها باز هم کشور ما فاصله ۳۰ تا ۴۰ درصدی با اشتغال رسمی دارد، بنابراین دولت در زمینه اشتغال نیز فاصله زیادی با برنامه‌های ارائه شده دارد.

تاثیر رشد ۳۰ درصدی حجم نقدینگی بر نرخ تورم

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های نرخ تورم، حجم نقدینگی کشور است که متاسفانه در چند سال اخیر این نرخ ۳۰ درصد افزایش داشته است و زنگ خطر را در حوزه اقتصاد کشور به صدا درآورده است.

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از نرخ‌های موثر در تورم، تورم وارداتی، عدم تعادل در نرخ ارز و عدم پشتیبانی از تولید داخلی است.

این استاد دانشگاه گفت: دولت برای بهبود وضعیت اقتصاد و معیشت مردم باید نرخ تورم را ثابت نگه داشته و نرخ ۱۰.۷ درصدی بیکاری که یکی از چالش‌های عمده دولت در سال‌های اخیر است را کاهش دهد. خروج صنایع از حالت رکود و سوق دادن تراز تجاری به سمت مثبت نیز از دیگر برنامه‌هایی است که باید مدنظر مسئولان قرار بگیرد.

عدم بهبود وضعیت معیشتی مردم در ۶ ماهه نخست امسال 

گودرزی اظهار کرد: یکی دیگر از راه‌های بهبود وضعیت معیشتی مردم، افزایش درآمد آنان نسبت به مخارج جاری است. بر اساس آمار ارائه شده در ۶ ماه نخست امسال وضعیت معیشتی مردم بهبودی نداشته یا اینکه اگر بهبودی هم بوده مستمر و پایدار نبوده است.

وی با اشاره به تلاش‌های اخیر دولت برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور، گفت: دولت فعلی با مشکلات متعددی از قبیل وابستگی به درآمدهای حاصل از فروش نفت، تحریم‌ها، سیستم بانکی مواجه است به همین منظور در ۶ ماه نخست امسال در وضعیت اقتصادی کشور شاهد بهبودی نبوده‌ایم یا اینکه اگر بهبودی هم بوده مستمر و پایدار نبوده است.

اقتصاد مقاومتی تنها نسخه شفابخش مشکلات اقتصادی کشور

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به بهترین راهکار برای بهبود وضعیت معیشتی مردم و اقتصاد کشور، خاطرنشان کرد: بهترین راهکار حرکت اقتصاد کشور به سمت اقتصادی مقاومتی، توجه به اقتصاد داخلی ضمن تعامل با اقتصاد خارج از کشور و تکیه بر نیروهای داخلی است.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, دولت دوازدهم, صادرات, واردات, بهره بانکی, اقتصاد مقاومتی, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *