بازدید: 226 | تاریخ انتشار : 18 دی 1396
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب از تجهیز ۵۹۰ هکتار از اراضی شهرستان خنداب به سیستم آبیاری تحت فشار خبر داد.
شمسی، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، با تاکید بر لزوم تغییر الگوی کشت به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب بخش کشاورزی گفت: جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در نظر دارد به منظور صرفه‌جویی در مصرف آب، و افزایش راندمان محصولات کشاورزی کشت گل‌محمدی و زعفران را به جای کشت محصولاتی پُر آب‌بر نظیر لوبیا، هندوانه، خربزه و یونجه در منطقه ترویج و توسعه دهد.

وی افزود: از مجموع 48 هزار هکتار اراضی زیر کشت شهرستان، ۳۸ هزار هکتار به کشت آبی و  ۱۰هزار هکتار به کشت دیم اختصاص دارد.

شمسی با اشاره به میزان تسهیلات پرداختی برای سیستم‌های نوین آبیاری اظهار کرد: جهاد کشاورزی شهرستان خنداب به منظور حمایت از سیستم‌های‌ نوین آبیاری به ازای هر هکتار آبیاری کلاسیک مبلغ ۶۵ میلیون ریال، آبیاری قطر‌ه‌ای ۱۰۰ میلیون ریال، آبیاری مکانیزه ۸۵ میلیون ریال و برای اجرای سیستم آبیاری کم‌فشار مبلغ ۴۵ میلیون ریال تسهیلات بلاعوض به متقاضیان پرداخت می‌کند.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب تصریح کرد: این شهرستان از نظر رشد تجهیز اراضی به سیستم آبیاری تحت فشار، رتبه نخست را در استان مرکزی کسب کرده است، به طوری که ۵۹۰ هکتار از اراضی این شهرستان تحت پوشش آبیاری تحت فشار قرار دارد که نسبت به سال گذشته رشد 600 درصدی داشته است.

وی در ادامه گفت: با اشاعه روش‌های نوین آبیاری، ۵۰ الی ۶۰ درصد در مصرف آب شهرستان خنداب صرفه‌جویی خواهد شد.

شمسی به اهداف اجرای طرح‌های نوین آبیاری در شهرستان خنداب اشاره و بیان کرد: هدف اصلی از اجرای این طرح‌ها استفاده بهینه از منابع آبی، افزایش تولید محصولات کشاورزی، بهبود کیفی خاک و ارتقاء میزان بهره‌وری است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی خنداب آماده ارائه تسهیلات و آموزش به متقاضیان برای ترویج روش‌های نوین آبیاری در مزارع و باغات شهرستان خنداب است.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, آبیاری تحت فشار, سیستم های نوین آبیاری, جهاد کشاورزی, شهرستان خنداب, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *