بازدید: 239 | تاریخ انتشار : 19 دی 1396
مرکز درمانی روستای «دهنو» در سال ۱۳۲۰ توسط «حاج علی‌آقا فراهانچی» مالک وقت خنداب، جوشیروان و دیزآباد در خوش آب‌وهواترین منطقه خنداب بنا نهاده شد، میراثی که به ثبت ملی رسیده است ولی این روزها دیگر از ساختمان تخریب شده آن چیزی باقی نمانده است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، روستای «دهنو» از روستاهای بخش مرکزی شهرستان خنداب و در فاصله ۵ کیلومتری شهر خنداب واقع شده است و همانگونه که از نام آن پیداست قدمت تاریخی چندانی ندارد.

این روستا در سال ۱۳۱۶ توسط «حاج علی‌آقا فراهانچی» مالک وقت خنداب، جوشیروان و دیزآباد بنا نهاده شد. «فراهانچی» منطقه ما بین خنداب و جوشیروان را به خاطر اینکه خوش آب‌وهوا، سرسبز و پر آب بود را برای ساختن روستای جدید انتخاب می‌کند.

این روستا آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد که از جمله می‌توان به بیمارستان «دهنو» و «کبوتر‌خانه» آن اشاره کرد.

در سال ۱۳۲۰ یک بیمارستان مجهز ۱۲ تختخوابی با امکانات لازم برای بستری شدن و انجام اعمال جراحی در داخل باغی به وسعت ۸ هکتار و زیربنای یک‌هزار مترمربع در دو طبقه توسط مالک وقت در این روستا احداث شد؛ مردم منطقه از پل‌دوآب تا قاسم‌آباد برای معالجه به این بیمارستان می‌آمدند و از خدمات آن بهره‌مند می‌شدند.

این بیمارستان به ثبت ملی رسیده است و در حال حاضر جزو آثار میراث فرهنگی شهرستان خنداب محسوب می‌شود.

انتهای پیام/ف

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *