بازدید: 444 | تاریخ انتشار : 23 دی 1396
سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خنداب از تبدیل بنای تاریخی «درمانگاه دهنو» به هتل سه ستاره خبر داد.
 احمد میرزایی، سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، گفت: میراث فرهنگی و آثار باستانی منحصر به فرد کشور ایران از خصوصيات قومی، ملی وجغرافيایی مناطق گوناگون این کشور پهناور سرچشمه می‌گيرد و هنرمندان و ‏صنعتگران خندابی نيز از اين امر مستثنا نيستند چراکه برخی از میراث فرهنگی این شهرستان از شهرت ملی برخوردار است.

میرزایی با بیان اینکه مرمت آثار تاریخی تنها در حوزه اختیارات یک نهاد مشخص نیست، گفت: سیاست دولت در مرمت و حفاظت از بناهای تاریخی، جذب مشارکت مردم و جامعه است و از این نظر می‌توان گفت که نقش سازمان میراث فرهنگی در این امر مهم تنها نقشی نظارتی با هدف افزایش مشارکت مردم است.

وی افزود: با هدف تحقق رویکرد مشارکت مردم در مرمت بناهای تاریخی، همکاری سازنده‌ای میان این سازمان و مردم صورت گرفته است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خنداب تأکید کرد: در مسیر حفظ آثار و ابنیه تاریخی و میراث فرهنگی ضمن اینکه بایستی از حضور بخش خصوصی در این حوزه استقبال کرد نباید از ظرفیت و مشارکت عمومی غافل شد. هم بخش خصوصی و هم مشارکت مردمی می‌تواند زمینه مرمت برخی آثار تاریخی و تبدیل آن به مراکز خدماتی، تفریحی و  بین راهی و در نهایت توسعه اقتصاد گردشگری را فراهم سازد.

میرزایی در ادامه گفت: به همین منظور اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خنداب در نظر دارد با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اثر تاریخی «درمانگاه دهنو» این شهرستان را به هتل سه ستاره تبدیل کند.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خنداب تصریح کرد: «درمانگاه دهنو» در سال ۱۳۲۰ به عنوان بیمارستانی مجهز به ۱۲ تختخواب و با امکانات لازم برای بستری شدن و انجام اعمال جراحی در داخل باغی به وسعت ۸ هکتار و زیربنای یک‌هزار مترمربع در دو طبقه توسط مالک وقت این روستا احداث شد.

وی ادامه داد: مردم منطقه از پل‌دوآب تا قاسم‌آباد برای معالجه به این بیمارستان مراجعه می‌کردند و از خدمات آن بهره‌مند می‌شدند، این بیمارستان سال‌ها است که به ثبت ملی رسیده و در حال حاضر جزو آثار میراث فرهنگی شهرستان خنداب محسوب می‌شود.

میرزایی افزود: برای تبدیل این درمانگاه به هتل سه ستاره، دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی موظف به پرداخت دو میلیارد ریال است که تاکنون این مبلغ تحقق نیافته است.

میرزایی اظهار کرد: برای مرمت این اثر تاریخی اقداماتی نظیر بازسازی و ایزوگام سقف درمانگاه، گود‌برداری فضای داخلی این اثر باستانی، نصب هواکش به منظور دفع رطوبت حاصل از گودبرداری و ساخت اتاقک به منظور استراحت بازدید‍‌کنندگان انجام گرفته است.

سرپرست میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خنداب خاطرنشان کرد: با وجود عدم دریافت اعتبارات مربوطه کار این درمانگاه ادامه پیدا خواهد کرد تا ان شاءالله در سال آینده شاهد تکمیل و بهره‌برداری این پروژه باشیم.

انتهای پیام/ف


تگها: نسیم خنداب, درمانگاه دهنو, هتل سه ستاره, شهرستان خنداب, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *