بازدید: 552 | تاریخ انتشار : 26 دی 1396
یک کارشناس سیاست داخلی و خارجی گفت: وزارت نفت از حیث موادی که این کشتی حمل می‌کرد و از بُعد بین‌المللی وزارت امور خارجه و وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی سفرهای دریایی مسئولیت‌های ویژه‌ای برای پیگیری بر عهده داشتند ولی در عمل شاهد دیپلماسی ضعیف دولت بودیم.
حجت‌الاسلام محسن طالب‌پور کارشناس سیاست داخلی و خارجی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، ضمن تسلیت حادثه دلخراش نفت‌‌کش سانچی و ابراز همدردی با خانواده جان‌باختگان گفت: آنچه که درباره سانچی توسط رسانه‌ها و مسئولان برای ملت ایران و خانواده‌های خدمه بازگو شد این است که نفتکش سانچی در شانزدهم دی ماه با کشتی چینی در سواحل شرق کشور چین تصادم کرد و در پی این حادثه ۳۲ نفر از خدمه نفت‌کش جان باختند ولی از همان ابتدا ابهامات بسیاری درخصوص این حادثه مطرح شد که مسئولان و نهادهای ذی‌ربط باید هر چه سریع‌تر از آن پرده بردارند.

تعلل در اطفای حریق نفتکش یکی از ابهامات حادثه سانچی

طالب‌پور اظهار کرد: دولت چین و نهادهای نقش‌آفرین از همان ابتدا نسبت به اطفاء حریق و رفع مسائل مربوط به نفت‌کش ایرانی ضعیف عمل کردند و با گذشت بیش از ۱۰ روز از این تصادم هنوز هم علت اصلی برخورد نفتکش ایرانی با کشتی چینی را مشخص نکرده‌اند و تنها به بیان دلایلی نظیر گسترده بودن حادثه بسنده کرده‌اند.

این کارشناس سیاست داخلی و خارجی با اشاره به ابهامات حادثه نفت‌کش سانچی، گفت: تعلل در کمک‌رسانی به کارکنان نفتکش سانچی به خوبی نمایان است در حالی‌که اگر مسئولین از همان ابتدا با جدیت بیشتری پیگیری‌های لازم را می‌کردند، شعله‌های این آتش خیلی زود خاموش می‌شد.

راز نجات کارکنان کشتی «کریستال» ابهام دیگر حادثه سانچی

وی در ادامه افزود: ابهام دیگر این حادثه مربوط به کشتی «کریستال» است، چرا که کارکنان این کشتی پس از برخورد با نفتکش سانچی به آب می‌پرند و به وسیله قایق و بالگرد نجات می‌یابند و کشتی چینی نیز که به موتور آن آسیبی وارد نشده بود به ساحل برده می‌شود، اما نکته ابهام برانگیز این حادثه اینجاست که چرا در این فاجعه کشتی کریستال دچار آسیب چندانی نشد؟

طالب‌پور تصریح کرد:با توجه به ابهاماتی که به حادثه نفت‌کش سانچی وارد می‌شود مسئولان باید هر چه سریع‌تر با باز کردن جعبه سیاه کشتی آسیب‌دیده، از راز حادثه و انفجار اولیه پرده برداری کنند.

دیپلماسی ضعیف دولت در قبال حادثه سانچی

وی با اشاره به اقدامات دولت ایران در این حادثه، بیان کرد: دولت ایران در ماجرای کشتی سانچی ضعیف عمل کرد چراکه وزارت نفت از حیث موادی که این کشتی حمل می‌کرده است و از بُعد بین‌المللی وزارت امور خارجه و وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولی سفرهای دریایی مسئولیت‌های ویژه‌ای برای پیگیری بر عهده داشتند که شاهد عملکرد مثبتی در این زمینه از سوی دولت ایران نبودیم.

این کارشناس سیاست داخلی و خارجی با اشاره به اقدامات دولت ایران در این حادثه بیان کرد: در حالی‌که از حیث موادی که این کشتی حمل کرده بود، وزارت نفت و از حیث بین المللی بودن ابعاد حادثه، وزارت امور خارجه از لحاظ متولی سفرهای دریایی، وزارت راه و شهرسازی، مسئولیت‌های ویژه‌ای بر عهده داشتند، دولت ایران در  این ماجرا بسیار ضعیف عمل کرد.

طالب‌پور در ادامه گفت: در حادثه‌ای که مسئولین کشور ما با جدیت چندانی به آن ورود نکردند نمی‌توان دولت چین را مقصر دانست.

وی با اشاره به احقاق حقوق جان‌باختگان حادثه نفت‌کش سانچی، خاطرنشان کرد: مسائل حقوقی و بیمه جان‌باختگان حادثه سانچی با مشخص شدن علت اصلی این حادثه و باز شدن جعبه سیاه تعیین خواهد شد اما هیئت دولت باید هر چه سریعتر حقوق جان باختگان این حادثه را پیگیری کند تا مرهمی بر داغ خانواده‌ جان باختگان احادثه سانچی باشد.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, نفتکش سانچی, حادثه سانچی, ابهامات, جعبه سیاه, اطفای حریق, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *