بازدید: 315 | تاریخ انتشار : 16 بهمن 1396
دهه فجر سرشار از خاطرات تلخ و شیرینی است که شاید در تاریخ این کشور دیگر تکرار نشود، روزهایی که می‌شد همدلی و همبستگی را در اوج خود به تماشا نشست و فداکاری سکه رایج زندگی بود.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، دهه فجر برای آنها که دوران انقلاب را به یاد دارند، سرشار از خاطرات تلخ و شیرینی است که شاید در تاریخ این کشور دیگر تکرار نشود، روزهایی که می‌شد همدلی و همبستگی را در اوج خود به تماشا نشست و فداکاری سکه رایج زندگی بود.

روزهایی که مردم با شرکت در راهپیمایی‌های گسترده و سر دادن شعارهایی چون «مرگ بر شاه»، «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» و «الله اکبر» انزجار خود را از شاه خائن به جهانیان نشان دادند.

در راهپیمایی‌های آن دوران علیه رژیم شاهنشاهی اقدامات ابتکاری و ابداعی خاصی نیز صورت می‌گرفت که در نوع خود جالب بود به طوری که شعارها، پرده نوشته‌ها، بیانیه‌ها با حساسیت از سوی مردم در بین جمعیت توزیع می‌شد و در این میان اتحاد مردم بسیار نمایان بود.

پس از ۱۲ بهمن‌ماه سال ۵۷ حوادثی در کشور رقم خورد که روزهای به‌ یادماندنی و فراموش نشدنی را برای مردم شهرستان خنداب به ارمغان آورد، روزهایی که آتشِ انقلابِ مردم خنداب با شهید و مجروح شدن همشهریانشان شعله‌ور می‌شد.

همزمان با تحولات سیاسی و اجتماعی ایران در فاصله سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۵۷ شهرستان خنداب نیز همانند دیگر مناطق کشور، مرکز حرکت‌های مردمی و اعتراض‌های جمعی بود که ظلم و ستم حاکمان و صاحبان قدرت، سو‌ء‌ استفاده‌های شخصی و تصمیمات خودخواهانه، در شکل‌گیری این جنبش‌ها نقش مهمی داشت.

«احمد چهار‌محالی» یکی از فعالان انقلابی شهرستان خنداب است که در تظاهرات‌ قبل از انقلاب علیه رژیم طاغوت حضوری فعال داشته است.

چهار‌محالی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، در خصوص خاطرات خود در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: مردم شهرستان خنداب همانند دیگر شهرها، در مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی شهدا و مجروحانی تقدیم انقلاب کردند.

وی با بیان اینکه بازار و مدارس شهرستان در آن دوران تعطیل بود، گفت: در روزهای انقلاب اطلاعیه و عکس‌های حضرت امام خمینی(ره) از طریق دو روحانی به نام‌های «حاج آقا صحیفه» و «شجاعی» از قم به دست عده‌ای از مبارزان می‌رسد و این افراد اطلاعیه‌های حضرت امام(ره) را بین مردم انقلابی پخش می‌کردند.

چهار‌محالی اظهار کرد: اخبار مربوط به آن دوران از طریق افرادی که از تهران به شهرستان می‌آمدند به اطلاع مردم می‌رسید، مدارس نیز در این دوران تعطیل بود و دانش‌آموزان همگام با مردم در تظاهرات علیه رژیم شاه در میدان انقلاب شهرستان خنداب شرکت می‌کردند و شعار «مرگ بر شاه» سر می‌دادند.

وی افزود: دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی مردم شهرستان خنداب در وضعیت اسفباری زندگی می‌کردند، شاه ملعون، اسلام و دیانت را زیر پا گذاشته بود و عده‌ای بیگانه و رانت‌خوار گذران زندگی را برای مردم سخت کرده بودند، ماموران رژیم نیز تمام فعالیت‌های مردم را سرکوب کرده و دستوری مبنی بر دستگیری تمام روحانیونی که بالای منابر برای حکومت و سلامتی شاه دعا نمی‌کردند صادر کرده بود.ند

این فعال انقلابی گفت: اولین تظاهرات در خنداب زمانی شکل گرفت که یکی از جوانان انقلابی عکس شاه ملعون را پاره کرد، مردم نیز برای حمایت از این اقدام در میدان انقلاب تجمع کرده و شعار «مرگ بر شاه، اگر امام اذن جهادم دهد، ارتش دنیا نتواند که جوابم دهد » سر دادند.

تداوم انقلاب اسلامی مرهون جانفشانی‌های شهدا است

چهار‌محالی متذکر شد: بی‌شک پیروزی انقلاب اسلامی ایران را باید مرهون یکپارچگی و اتحاد مردم در قیام علیه رژیم شاهنشاهی و تبعیت از رهبری دانست چراکه در آن دوران مردم هر آنچه داشتند در راه انقلاب گذاشته و سرانجام نتیجه مثبت آن را نیز برداشت کردند.

این فعال انقلابی خاطرنشان کرد: امنیت و آرامش فعلی کشور را مدیون خون شهدا هستیم اگر این جانفشانی‌ها نبود بی‌شک از انقلاب و نظام چیزی باقی نمی‌ماند.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, فعال انقلابی, مبارزات علیه رژیم شاهنشاهی, انقلاب ۵۷, شهرستان خنداب, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *