بازدید: 336 | تاریخ انتشار : 19 بهمن 1396
مجموع دستاوردهای نظامی و موشکی جمهوری اسلامی ایران از جمله مواردی هستند که قبل از انقلاب اسلامی، تولید آنها در کشور سابقه‌ نداشته و مهم‌تر اینکه بخش قابل توجهی از آن‌ها، تنها در انحصار تعداد معدودی از کشورها پیشرفته جهان بوده است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، مردم ایران اسلامی با تبعیت از فرمایشات حکیمانه امام راحل و مقام معظم رهبری و با پایداری و اتحاد مثال‌زدنی خود با گذشت نزدیک به چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، پای این انقلاب ایستاده و از دستاوردها و آرمان‌های خود دفاع کرده‌اند.

ایران امروز با تکیه بر قدرت لایزال الهی و رهنمودهای امام راحل و رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری و پشتوانه مردمی توانسته همه موانع و گردنه‌های سخت و خطرناک همچون جنگ تحمیلی هشت‌ساله رژیم صدام علیه ایران، تحریم‌های تمام عیار اقتصادی، بلوکه شدن اموال و دارایی‌ها در خارج از کشور، ترور دانشمندان هسته‌ای و ظهور گروهک‌های تروریستی را پشت سر گذاشته و به عنوان یک دولت مقتدر و پایدار باقی بماند و عقبه استراتژیک خود را به اقصی نقاط جهان گسترش دهد.

تهدیدهای نرم علیه جمهوری اسلامی ایران؛ راهبرد جدید استکبار جهانی

در چنین شرایطی که دشمنان جمهوری اسلامی خود را در مبارزه نظامی علیه کشور ایران ناتوان می‌بینند برای کاهش تأثیر ایران در منطقه و به انزوا کشیدن جمهوری اسلامی به جنگ نرم متوسل شده‌اند. یکی از اهداف راهبردی دشمنان در این جنگ، ایجاد یأس و ناامیدی در جامعه و به‌ویژه در نسل جوان نسبت به آینده از طریق سیاه‌نمایی، بزرگ کردن مشکلات، زیر سؤال بردن و کم‌ارزش جلوه دادن دستاوردهای انقلاب و ناکارآمد نشان دادن نظام دینی است.

در چنین شرایطی، اهمیت تبیین دستاوردهای انقلاب و جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک وظیفه آشکار می‌گردد، در این گزارش تلاش می‌شود با مروری بر مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه دفاعی به این وظیفه عمل شود.

برای درک بهتر دستاوردهای کشور در ابعاد نظامی و دفاعی، لازم است مروری گذرا بر شرایط کشور در روزگار قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران داشته باشیم، شرایطی که می‌تواند برای ارائه قضاوت بهتر و دقیق‌تر در مورد عظمت دستاوردهای انقلاب اسلامی و مقایسه وضعیت فعلی کشور با وضعیت قبل از انقلاب و نیز سایر کشورهای همسطح، موثر واقع شود.

از لحاظ صنایع دفاعی آنچه قبل از انقلاب تولید می‌شد، تنها تولید سلاح‌ها و مهمات سبک بود و نهایت به تولید فشنگ‌های سبک و نیمه سنگین تیربار ژ۳، اسلحه ژ۳ و فشنگِ سلاح‌های کمری محدود می‌شد. در امور خدماتی، تعمیر و نگهداری نیز حق هیچ گونه دخالتی نداشتیم و با توجه به زیرساخت‌های موجود، فقط آمریکایی‌ها حق فعالیت در این امور را داشتند طوری که برای تعویض حتی یک پیچ ساده باید آمریکایی‌ها را صدا می‌کردیم.

یکی از شعار‌های محوری انقلاب اسلامی «استقلال» بود، استقلالی که در نقطه مقابل وابستگی قرار داشت، لذا به هر میزان نقطه وابستگی کشور کم شود میزان استقلال بیشتر می‌شود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شرایط نظامی و دفاعی کشور متحول شد و تغییرات چشمگیری به ویژه در مقطع دفاع مقدس پدید آمد، جنگ تحمیلی ملت ایران را با واقعیت‌هایی روبه‌رو کرد که نتیجه آن شکل‌گیری صنایع دفاعی بود.

بسیاری از سلاح‌ها را که قبل از انقلاب نه تولید می‌شد و نه اجازه تولید آن را به ما می‌دادند، از رهگذر جنگ و تحریم اقتصادی و با طراحی مهندسی معکوس در داخل کشور تولید ‌کردیم و هر قدر فشار‌های دشمنان بیشتر، خودباوری صنعت دفاعی نیز بیشتر متبلور می‌شد.

هم اکنون به واسطه تلاش‌های شبانه‌روزی دانشمندان ایرانی و نیروهای نظامی و دفاعی، جمهوری اسلامی از بزرگترین توان و قدرت بازدارندگی موشکی برخوردار است که از یک طرف این تکنولوژی از یک سو بومی و از سوی دیگر تحت اختیار نیروهای داخلی است.

پیشرفت چشم‌گیر صنایع دفاعی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی

ساخت انواع سلاح‌ها و تجهيزات نظامی از جمله، ساخت انواع هواپيما و جت‌های جنگنده مافوق صوت رادارگریز (مانند، صاعقه و آذرخش)، آموزشی (مانند، پرستو، درنا، سيمرغ، شفق، تندر)، خودكفایی در توليد و ساخت انواع هواپيماهای بدون سرنشين مدرن، ساخت انواع بالگرد(بالگردهاي شاهد، شباويز ۲۰۷۵، ۲۰۶۱ و بالگرد ضد تانك ۲۰۹۱) و تعمير انواع هواپيما و بالگرد با کسب رتبه پنجم جهانی بخشی از دستاوردهای صنعت هوایی کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

پیشرفت ايران در زمينه ساخت و توليد انواع موشك‌های بالستيك، دور بُرد زمين به زمين، زمين به هوا و انواع موشک‌های دریایی (موشک ماهواره بَر سفیر، شهاب، سجیل، موشك كروز) به اندازه‌ای شگفت‌انگیز بود که ایران را در ردیف معدود كشورهای دارنده تکنولوژی ساخت موشك‌های فوق دقيق سطح به سطح قرار داده است.

همچنین ساخت انواع رادار با بُرد بیش از یک هزار کیلومتر و پرتاب چندین ماهواره با سرنشین و بدون سرنشین به فضا از جمله مواردی هستند که کسب رتبه هفتم جهان در سامانه پرتاب ماهواره و رتبه دوازدهم جهان در طراحی و ساخت ماهواره را برای یازدهمین عضو باشگاه فضایی جهان یعنی ایران به ارمغان آورده است.

ساخت زيردريایی، ساخت و تعمير انواع ناو و ناوچه ساخت هاور گرافت(قایقهای دوزیست) ساخت انواع قايق‌های تندرو و قايق پرنده، ساخت و تعمير انواع زره‌پوش و تانك و خودكفایی در ساخت انواع تجهيزات و سلاح‌هاي سبك، نيمه سنگين و سنگين نظیر انواع خمپاره، توپ‌های مدرن، انواع سامانه‌ها و سلاح‌های پدافند ضدهوایی، مهمات سبک و سنگین، توسعه صنايع مخابراتي و ساخت انواع بی‌سیم، تقويت و توسعه صنايع اپتيك، ساخت انواع دوربین‌های معمولی و دید در شب و صدور برخی از اين محصولات به ۳۲ كشور جهان از دیگر دستاوردهايی صنايع نظامی محسوب می‌شود.

مجموع دستاوردهای نظامی و موشکی جمهوری اسلامی ایران از جمله مواردی هستند که قبل از انقلاب اسلامی، تولید آنها در کشور سابقه‌ نداشته و مهم‌تر اینکه بخش قابل توجهی از آن‌ها، تنها در انحصار تعداد معدودی از کشورها پیشرفته جهان بوده است.

آنچه در ادامه از نظر خوانندگان می‌گذرد بخشی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران و تلاش نیروهای متخصص ایرانی در حوزه صنعت موشکی است و این امید وجود دارد که با استمرار آن در سال‌های آینده ضمن تقویت بنیه علمی و دفاعی، کشور از خرید پروژه‌های مهم نظامی و دفاعی بی‌نیاز شویم.

آزمایش موشک دوربُرد بالستیک «عماد»

موشک دوربُرد عماد، نسل جدید موشک‌های بالستیک ساخت وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران است که با موفقیت آزمایش شد. عماد نخستین موشک دوربُرد ایران با قابلیت هدایت و کنترل تا لحظه اصابت به هدف است.

رونمایی از موشک نقطه زن «فاتح ۳۱۳»

موشک نقطه زن «فاتح ۳۱۳»، جدیدترین عضو از خانواده موشکهای سری فاتح محسوب میشود، جمهوری اسلامی ایران از اوایل دهه ۱۳۸۰ شمسی با نسل اول موشکهای «فاتح ۱۱۰» صاحب موشکی بالستیک کوتاه بُرد (برد حدود ۲۰۰ کیلومتر) شد، در آغاز راه، دقت و جزئیات فاتح ایرانی به مانند امروز نبود و در طول سالهای بعد، نسلهای مختلفی از این موشک وارد خدمت شد که بُرد این موشک را به ۳۰۰ کیلومتر رسانده، خطای آن را تقریبا صفر کرده و در سیستم پیشران آن نیز از سوخت پیشرفته‌تری استفاده شده است.

نسل چهارم موشک «فاتح ۱۱۰» در شهریورماه سال ۱۳۹۱ شمسی رونمایی و پس از حدود یک دهه زمان، جمهوری اسلامی ایران صاحب دقیق‌ترین موشک بالستیک خود شد.

بهره‌برداری خط تولید موشک کروز «نصر هواپایه»

این موشک با توجه به جستجوگر راداری، دقت بالایی در اصابت و انهدام اهداف مورد نظر دارد و پس از شلیک از هواپیماهای جنگنده نیازی به پشتیبانی ندارد. هواپیمای جنگنده نیز می‌تواند به سرعت از نقطه خطر دور شود، سیستم سلاح نصرهواپایه می‌تواند بر روی انواع جنگنده‌ها نصب و مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

دستاورد جدید متخصصان دفاعی؛ موشک «لیزری بینا»

آخرین دستاورد موشکی کشورمان برای هواپیماهای رزمی سرنشیندار، موشک هدایت لیزری هوا به سطح پیشرفته «بینا» است، این سلاح با بهرهگیری از آخرین فناوریها در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، طراحی، ساخته و با کمک نیروی هوافضای سپاه آزمایش شد.

موشک هدایت لیزری هوا به سطح، برای پاسخ به نیازهایی همچون کاهش بمبها یا موشکهای مصرفی برای انهدام یک هدف و کاستن از تعداد هواپیمای درگیر در هر عملیات تهاجمی توسعه یافته که این موارد در نهایت به کمتر شدن هزینهها، استهلاک تجهیزات و کاهش احتمال از دست رفتن هواپیما در عملیات منجر میشود.

موشک «دهلاویه» کابوس تانک‌های دشمن

موشك دهلاويه يكی از پيشرفته‌ترين موشك‌های ضدزره است كه برای انهدام انواع تانك‌های پيشرفته مجهز به زره واكنش‌گر طراحی شده است، موشك دهلاويه با بهره‌برداری از هدايت خاص در مقابل انواع جنگنده‌های الكترونيكی دشمن مقاوم است و سرجنگی، موتور پرواز موشك‌انداز و قابل حمل توسط نفر به عنوان ویژگی‌های این سلاح موجب شده كه سامانه موشكی ضدزره دهلاويه به عنوان يك جنگ‌افزار كارآمد در نبرد ضدتانك شناخته شود.

موشک «فاتح ۱۱۰»، بالستیک نقطه‌زن ایرانی

قدرت نقطه‌زنی در هر نوع شرایط آب و هوایی، افزایش طول عمر موشک، افزایش زمان استقرار موشک مسلح بر روی سکوی پرتاب به منظور شلیک به موقع، کاهش زمان تست‌های قبل از پرتاب و حین پرتاب،‌ کاهش زمان ترک موضع پرتاب و عدم نیاز به بازدیدهای دوره‌ای کوتاه مدت از توانمندی‌های مهم این موشک است.

موشک «رعد ایرانی» جایگزینی برای «سام ۶ روسی»

این موشک سطح به هوای ایرانی برای نخستین‌بار در جریان رژه ۳۱ شهریور ۱۳۹۱ رونمایی شد، یکی از پرکاربردترین سامانه‌های دفاع هوایی در دنیا، سامانه‌های میانبرد و ارتفاع متوسط است.

مقایسه خودروی حامل موشک ایرانی رعد با نمونه روسی، هرچند نشان از شباهت‌های کلی دارد که هر دو را در یک رده جای می‌دهد اما تفاوت‌های آشکاری در ظاهر و چینش اجزا و زیرسامانه‌های مختلف از جمله بخش نگهدارنده و پرتاب موشک نشان می‌دهد که این خودرو طراحی متفاوتی داشته است.

در طول سال‌های گذشته همواره نیروهای مسلح به عنوان اصلی‌ترین قدرت بازدارنده جمهوری اسلامی مورد مناقشه قدرت‌های استعمارگر بوده و هست، گسترش جنگ‌های نیابتی در عربستان و نگاه به لیست تحریم‌های متعدد و قطعنامه‌هایی که با فشار این قدرت‌ها در سازمان ملل علیه ایران تصویب می‌شود به‌خوبی گویای این موضوع است که محدودسازی نیروهای مسلح یکی از مهم‌ترین اهداف دشمنان برای مقابله با نظام جمهوری اسلامی است و انگشت گذاشتن روی توانمندی‌های موشکی به‌خوبی گویای این امر است.

به فرموده مقام معظم رهبری؛ «نفی افزایش قدرت نظامی و موشکی کشور اگر از روی آگاهی باشد خیانت به کشور است، چرا که در دنیایی که گرگ‌هایی همچون آمریکا بر آن حکومت می‌کنند بدون قدرت نظامی امکان بقا وجود ندارد.»

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, انقلاب اسلامی, توان موشکی, صنعت دفاغی, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *