بازدید: 507 | تاریخ انتشار : 30 بهمن 1396
محمد شاملو، طلبه و کارآفرین جاورسیانی است که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی با کاشت و برداشت گل محمدی و زعفران زمینه اشتغال خود و تعدادی از همشهریانش را فراهم کرده است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، اقتصاد مقاومتی مفهومی است که این روزها به‌عنوان راه‌گشای اقتصادی کشور و نجات جامعه از وضعیت سست و نابسامان کنونی مطرح می‌شود، رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال‌های اخیر بارها با بیان و تبیین اقتصاد مقاومتی و تاکید بر لزوم توجه به سرمایه‌های داخلی، دولت و مجلس را در به کارگیری این مفهوم رهنمون ساخته‌اند.

یکی از نهادهایی که در حوزه اقتصاد مقاومتی گام بر‌می‌دارد، سازمان بسیج سازندگی بوده که در تلاش است منویات مقام معظم رهبری در حوزه محرومیت‌زدایی، عدالت محوری و اقتصاد مقاومتی را محقق سازد.

البته باید گفت که آحاد مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی تنقش اساسی دارند و این مهم تنها ویژه دستگاه‌ها و ادارات نیست. همه باید تلاش کنند تا به سهم خود در مسیر تحقق این نسخه شفابخش اقتصادی قدم بردارند.

اقشار تاثیرگذار جامعه نظیر جامعه روحانیت نیز به سهم خود نقشی مهم در این زمینه ایفا می‌کنند و به طور قطع کوچکترین حرکتی از سوی آن‌ها در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، می‌تواند الگویی برای مردم باشد.

کارآفرینی طلبه جوان جاورسیانی با پرورش زعفران و گل‌محمدی

محمد شاملو، طلبه و کارآفرین جاورسیانی است که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی با کاشت و برداشت گل‌محمدی و زعفران زمینه اشتغال خود و تعدادی از همشهریانش را فراهم کرده است.

این کارآفرین جاورسیانی در گفت‎‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، گفت: متولد سال ۱۳۶۸ هستم و ۱۵ سال است به عنوان روحانی به امر تبلیغ اشتغال دارم.

شاملو اظهار کرد: برای لبیک به فرمان مقام معظم رهبری در امر اقتصاد مقاومتی تصمیم گرفتم در کنار حرفه تبلیغ وارد عرصه اقتصاد و مقاومت شوم.

این کارآفرین جاورسیانی در خصوص علت گرایش خود به حرفه کشاورزی، گفت: با عنایت به ظرفیت‌های فوق‌العاده کشاورزی در این سرزمین، از جمله؛ شرایط اقلیمی و برخورداری همزمان از آب و هوای چهارفصل در طول سال و تأکید آموزه‌های دینی به این حرفه، بیش از دو سال است که در کنار طلبگی و برنامه‎های فرهنگی به کار کشاورزی مشغول هستم.

رزق حلال حاصل رنج کار کشاورزی

وی افزود: فعالان عرصه کشاورزی باید به خود ببالند و با علاقه در این مسیر گام بردارند، چراکه حرفه کشاورزی از محبوب‌ترین حرفه‌ها نزد خداوند است و مطابق آیات قرآنی، کشاورزان گنجینه‌های حیات بشری هستند.

شاملو، تصریح کرد: با مشاوره مهندسین جهاد کشاورزی و دریافت تسهیلات از بسیج سازندگی، زمینی را در شهر جاورسیان خریداری و تبدیل به باغ انگور کردم اما در سال‌های آغازین کار به علت سرمازدگی، میزان محصول برداشت شده قابل ملاحظه‌ای نبود، به همین منظور تصمیم گرفتم کشت خود را تغییر داده و محصولی را جایگزین کاشت انگور کنم که نسبت به سرمازدگی مقاوم‌تر و مصرف آب کمتری نیز داشته باشد.

وی افزود: در این زمینه تحقیقات متعددی انجام دادم و بعد از مشورت با مهندسین و کشاورزان باتجربه از شهرهای محلات، فراهان و جاورسیان تصمیم گرفتم کشت گل‌محمدی و زعفران را در جاورسیان آغاز کنم.

این کارآفرین جاورسیانی، متذکر شد: در این سال‌ها توانسته‌ام برای برخی از همشهریانم در زمینه کاشت گل، کندن چاه، ساخت استخر، خرید و فروش مصالح و غیره اشتغال موقت ایجاد کنم.

وی با تأکید به بهره‌گیری از روش‌های نوین کشاورزی در مراحل کاشت و برداشت محصولات گفت: کشاورزان می‌توانند با اصلاح روش‌های سنتی در عرصه کشاورزی و بهره‌گیری از علم روز و ادوات نوین کشاورزی علاوه بر ارتقاء کیفیت محصولات خود و صرفه‌جویی در مصرف آب گام ارزشمندی در زمینه توسعه اقتصاد کشور و رونقِ بخش کشاورزی بردارند.

این طلبه کارآفرین خاطرنشان کرد: به کشاورزان و جوانان جویای کار شهرستان خنداب کشت زعفران و گل محمدی را توصیه می‌کنم، چراکه زعفران و گل محمدی از محصولات کم‌آب‌بر هستند و بازار خوبی هم برای فروش دارند.

شغل دغدغه مهم مردم است بر این اساس هر اقدامی در مسیر اشتغالزایی ارزشمند خواهد بود، اما کارآفرینی، ارزش بیشتری دارد، زیرا هم الگوسازی است و هم دلگرمی برای مردم دارد.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, اقتصاد مقاومتی, کشت رعفران, گل محمدی, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *