بازدید: 15557 | تاریخ انتشار : 9 اسفند 1396
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به میزان تحقق فرصت‌های شغلی در بودجه سال ۹۶ گفت: آمار رسمی کشور هنوز اعلام نشده اما شواهد حاکی از این است که بیش از ۵۰ درصد از وعده‌های دولت در بخش اشتغال تحقق نپذیرفته است.
احمد گودرزی از اساتید دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از سوی مقام معظم رهبری گفت: با نگاه به روند نام‌گذاری سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری به خصوص دو سال گذشته می‌توان به اهمیت موضوع اقتصاد و اقتصاد مقاومتی پی‌برد.

انتخاب شعار سال ۹۶ بیانگر تحقق نیافتن اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری است

گودرزی اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، سال ۹۵ را سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» نام نهادند که به دلیل اجرایی نشدن سیاست‌ها در این سال، امسال را نیز «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» نام‌گذاری کردند.

کنترل واردات و تکیه بر ظرفیت‌های درونی لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی

وی در ادامه افزود: این روند نام‌گذاری نشان دهنده دغدغه جدی رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد و وجود ضعف‌هایی در این بخش است که انتظار می‌رود مسئولان از تمامی ابزارها برای ایجاد اشتغال و بهبود وضعیت تولید استفاده کرده و نگاه ویژه‌ای به آن داشته باشند، موضوعی که مقدمه آن به کنترل واردات، تکیه بر ظرفیت‌های درونی و توجه ویژه به تولید است چراکه اقتصاد مقاومتی حرکتی درون‌زا و برون‌گرا است.

ورود نرخ بیکاری به مرحله بحران

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اشتغال همواره یکی از محورهای ثابت سخنان مقام معظم رهبری است تا شاید مسئولان چاره‌ای برای رفع معضل بیکاری که در حال ورود به مرحله بحران است، بیاندیشند.

وی در ادامه گفت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله‌العالی)، بر اساس همین ضرورت، سال ۹۶ را تحت عنوان سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نام‌گذاری کردند و فرمودند، تمرکز و برنامه‌ریزی بر روی این نقاط کلیدی که مطالبه رهبری و مردم از مسئولان است، موجب پدید آمدن موفقیت‌های چشمگیر و محسوس در بخش اقتصادی کشور خواهد شد.

تحقق اقتصاد مقاومتی با استفاده از راهبرد مدیریت جهادی

گودرزی مدیریت جهادی را تنها راهکار تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: در برنامه‌ها و اقدامات مسئولان، بایستی مدیریت جهادی که به منزله پُر کاری همراه با تدبیر است بر دیوان‌سالاری ترجیح داده شود.

این کارشناس اقتصادی ضمن نارضایتی از اقدامات انجام شده توسط مسئولان در سال اقتصاد مقاومتی گفت: سال جاری در زمینه تولید و اشتغال اقداماتی انجام شده است اما این اقدامات برای خروج کشور از بحران بیکاری و تولید کافی نیست.

عدم توفیق دستگاه‌های دولتی و خصوصی در تحقق شعار سال ۹۶

وی در ادامه افزود: عملکرد کلی دولت در سال ۹۶ نشان از ناموفق بودن دستگاه‌های دولتی در تحقق شعار امسال دارد، عدم وجود تحرک قابل توجه در اقتصاد کشور و کم‌توجهی به سیاست‌های کلان اقتصاد مقاومتی که بر پایه تولید داخلی و صادرات محصولات غیرنفتی استوار است، عامل اساسی عدم توفیق مسئولان اقتصادی کشور است.

این استاد دانشگاه متذکر شد: بخش خصوصی نیز در تحقق شعار سال ۹۶ بسیار ضعیف عمل کرد چراکه ساختار اقتصاد کشور ما یک ساختار دولتی وابسته به نفت است، نمونه بارز این امر واگذاری نادرست شرکت‌ها بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی است.

گودرزی اظهار کرد: تحقق اقتصاد مقاومتی، پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور، در گرو مدیریت جهادی و پایبندی به ۲۴ بند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، علاوه بر این دولت باید در کنار اعمال این سیاست‌ها زمینه ورود بخش خصوصی به اقتصاد را نیز فراهم کند.

وعده‌های دولت در بخش اشتغال محقق نشده است

وی با اشاره به میزان تحقق فرصت‌های شغلی در بودجه سال ۹۶ خاطرنشان کرد: آمار رسمی کشور هنوز اعلام نشده اما شواهد حاکی از این است که بیش از ۵۰ درصد از وعده‌های دولت در بخش اشتغال تحقق نپذیرفته است.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, اقتصاد مقاومتی, اشتغال, توان داخلی, سال ۹۶, شعار سال ۹۶, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *