بازدید: 1206 | تاریخ انتشار : 19 اسفند 1396
 پرورش اسب می‌تواند به عنوان یک صنعت پاک در توسعه پایدار نقش بسزایی داشته باشد چراکه علاوه بر بارکشی از این حیوان دیگر جنبه‌های اقتصادی آن نظیر ساخت و تولید وسایل و کالاها و همچنین خدمات مرتبط با اسب مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، پرورش اسب می تواند به عنوان یک صنعت پاک در توسعه پایدار نقش بسزایی داشته باشد چراکه علاوه بر بارکشی از این حیوان دیگر جنبه‌های اقتصادی آن نظیر ساخت و تولید وسایل و کالاها و همچنین خدمات مرتبط با اسب مورد توجه قرار گرفته است.

در حقیقت صنعت اسب یکی از صنایع اشتغالزا محسوب می‌شود از تولید تا نگهداری و آموزش برای مسابقات و خدمات وابسته و تولید لوازم سوارکاری نقش ویژه‌ای در رونق اقتصادی هر کشوری دارد. حتی گسترش این صنعت می‌تواند کمک قابل توجهی به بخش صادرات و صنعت گردشگری داشته باشد.

در این گزارش به سراغ جوان کارآفرینی رفته‌ایم که به دلیل مشکلات کسب وکار از پایتخت به شهرستان خنداب مهاجرت کرده است تا به جوانان این سرزمین ثابت کند، کارآفرینی در روستاها با سرمایه‌هایی بسیار کمتر از کلان شهرها امکان‌پذیر است.

رونق کارآفرینی با پرورش اسب

در مسیر معرفی قهرمانان کسب و کار، به سراغ جوان کارآفرینی رفتیم که با مهاجرت از پایتخت کشور به شهرستان خنداب اقدام به پرورش اسب کرده است و با ورود به این صنعت توانسته است چرخ معیشت خود و خانواده‌اش را به گردش درآورد.

ناصر شعبانی، کارآفرین خندابی در گفت‌‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، گفت: با توجه به استقرار دشت‌های وسیع در شهرستان خنداب و ظرفیت‌های ویژه این منطقه در زمینه کشاورزی تصمیم گرفتم برای کارآفرینی از تهران به خنداب مهاجرت کنم تا علاوه بر گذران اوقات فراغت منبع درآمدی نیز برای خانواده‌ام فراهم کنم.

شعبانی اظهار کرد: به دلیل علاقه‌ای که از همان دوران کودکی به اسب داشتم، تصمیم گرفتم در مزرعه پدری‌(روستای دهچال) یک اسطبل با مساحت ۳۰ هزار مترمربع ایجاد کنم.

وی در ادامه افزود: بعد از خریداری زمین و مهیا کردن مقدمات اولیه کار با مشاوره مسئولان و کارشناسان جهاد کشاورزی مکانی برای تهیه علوفه، اسکان و استراحت اسب‌ها درنظر گرفتم چراکه پرورش اسب نیازمند محیطی کاملا بهداشتی با تهویه مناسب و وسعت زیاد است.

این پرورش دهنده اسب، تصریح کرد: به دلیل شرایط بدنی اسب و ضرورت جنب و جوش برای سلامتی و افزایش قدرت ایمنی این حیوان بایستی مکانی برای دوندگی و تخلیه انرژی این حیوان درنظر گرفت.

شعبانی، متذکر شد: برای ساخت مزرعه پرورش اسب ۲۵۰ میلیون تومان هزینه کرده‌ام و در حال حاضر در این مزرعه ۸ رأس اسب را نگهداری می‌کنم.

وی در ادامه افزود: اگر چه سرمایه‌گذاری در حوزه پرورش اسب زمان‌بر است اما سود حاصله جبران کننده زمان صرف شده خواهد شد.

این کارآفرین جوان گفت: مسئولان به دلیل کاربردهای اسب در حوزه‌های گوناگون باید از کارآفرینان این بخش در زمینه احداث باشگاه‌های سوار کاری، انتقال حامل‌های انرژی به واحدهای پرورشی، اعطای تسهیلات بانکی کم‌بهره، معرفی و تشویق بخش خصوصی به واحدهای تولیدی و ایجاد بازار رقابتی حمایت کنند.

پرورش اسب، ظرفیتی برای رونق گردشگری و ورزشی

شعبانی اظهار کرد: با توسعه این صنعت و توجه به آن در بخش گردشگری، می‌توان با برگزاری تورهای گردشگری خارجی و داخلی و بازدید از مزارع پرورش اسب، از این بخش درآمد قابل توجهی کسب کرد.

وی با بیان اینکه برای ادامه روند کار و اخذ تسهیلات به بانک عامل مراجعه کرده است، خاطرنشان کرد: از مسئولان تقاضا دارم قبل از فرا رسیدن سال جدید تسهیلات را در اختیارم قرار بدهند تا بتوانم بخش باقی‌مانده از کار را در فروردین ماه به اتمام برسانم.

رونق صنعت گردشگری با اسب در خنداب در گرو حمایت مسئولان است

این پرورش دهنده اسب در نظر دارد برای رونق کسب‌ و کار خود باشگاه سواری‌کاری و تور گردش با اسب در شهرستان خنداب راه‌اندازی کند تا علاوه بر درآمدزایی گام موثری در حوزه جذب توریست و اشتغال‌زایی جوانان خندابی برداشته باشد اما برای تحقق این اهداف نیازمندان حمایت مسئولان است.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, پرورش اسب, گردشگری, کارآفرینی, مسئولان, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *