بازدید: 791 | تاریخ انتشار : 14 اسفند 1396
رئیس اداره منابع آب خنداب گفت: میزان بارندگی سال ۹۶ در شهرستان خنداب از ۱۵۲میلی‌متر به ۴۳ میلی‌متر رسیده است که این آمار حکایت از کاهش ۷۱ درصدی بارندگی سال جاری در شهرستان خنداب دارد.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، رودخانه قره‌چای در مسیر طولانی و پر پیچ و خم خود با عبور از دشت‌ها، شهرها و روستاهای متعدد، جان تازه‌ای به این مناطق می‌ بخشد.

این رودخانه از ارتفاعات شازند سرچشمه گرفته و با عبور از مسیری به طول ۵۴۰ کیلومتر و سیراب کردن دشت‌های حاصل‌خیز شهرستان ساوه به دریاچه نمک قم سرازیر می‌شود.

بر اساس نقشه‌های جغرافیایی رودخانه قره‌چای از به هم پیوستن دو رود تشکیل می‌شود، شاخه جنوبی این رودخانه از کوه‌های سربند، راسوند، تالاب عباس‌آباد، عمارت، کله و نهرمیان سر چشمه گرفته و در محلی به نام پل دوآب به هم پیوسته و رود واحدی را به نام «شراء» در دهستانی به همین نام تشکیل می‌دهد، شاخه دیگر رودخانه قره‌چای نیز از کوه‌های استان همدان سرچشمه گرفته و پس از اتصال به رودخانه «شراء» یکی شده و به سمت شهرستان ساوه جریان می‌یابد و با گذشتن از دشت ساوه به «قم‌رود» پیوسته و به دریاچه نمک قم می‌ریزد.

از گذشته‌های دور تا به امروز حیات وحش بسیار متنوعی در حاشیه این رودخانه وجود داشته که نشان‌دهنده اهمیت رودخانه قره‌چای در حفظ محیط زیست است.

بحران کم‌آبی قره‌چای از تبعات بی‌توجهی مردم و مسئولان

چند سالی است دبی آب این رودخانه خروشان بر اثر بی‌توجهی برخی از مردم، مسئولان و بهره‌برداران از طبیعت، کاهش یافته است که در صورت ادامه این روند باید در آینده‌ای نه چندان دور شاهد خشکیدن رگ‌های زندگی در اطراف تنها رود دائمی استان مرکزی باشیم.

حفر چاه‌های غیر مجاز در مناطق مختلف شهرستان‌هایی همچون شازند، خنداب و ساوه کاهش بارندگی سال جاری و خشکسالی‌های اخیر از عوامل اصلی کاهش دبی آب رودخانه قره‌چای است.

محمدرضا صیفی‌خانی، رئیس اداره منابع آب شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، در خصوص وضعیت فعلی رودخانه قره‌چای گفت: رودخانه قره‌چای یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های دائمی کشور به شمار می‌آید، که نقش مهمی در زندگی مردم استان مرکزی و استان‌های هم‌جوار دارد، با توجه به اهمیت این موضوع، هم اکنون این رودخانه در زمره ۶۱ رودخانه حفاظت شده کشور قرار دارد.

صیفی‌خانی اظهار کرد: این رودخانه به دلیل عبور از شهرستان‌های شازند، خنداب، کمیجان، تفرش و ساوه نقش مهمی در تأمین معاش ساکنان این مناطق دارد.

رئیس اداره منابع آب شهرستان خنداب متذکر شد: در دو سال اخیر مسئولان شورای حفاظت استان برای خارج کردن رودخانه‌قره‌چای از وضعیت بحرانی برنامه‌هایی را از قبیل مسدود کردن مسیر نهرهای منشعب از رودخانه قره‌چای در روستاهای بالا دست شهرستان شازند و هدایت این نهرها به رودخانه قره‌چای را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

وی در ادامه افزود: در حال حاضر حدود یک هزار لیتر آب در رودخانه قره‌چای جریان دارد که امیدواریم با پیگیری و پایبندی مردم و مسئولان به قوانین مطرح شده شاهد جریان همیشگی آب در این رودخانه باشیم.

صیفی‌خانی با اشاره به مزیت‌های جریان آب در رودخانه قره‌چای، گفت: احیاء پوشش‌های گیاهی و زیست‌گاه پرندگان، تغذیه اراضی، بالا رفتن سطح آب چشمه‌ها، قنات‌ها و چاه‌ها از بارزترین مزیت‌های جریان آب در این رودخانه است.

سطح آب سفره‌های زیرزمینی خنداب یک متر کاهش یافته است/کاهش ۷۰ درصدی بارندگی در این شهرستان

وی با اشاره به وضعیت کلی منابع آب در شهرستان خنداب بیان کرد: سطح منابع آبی شهرستان خنداب در سال جاری نسبت به زمان مشابه سال گذشته یک متر کاهش یافته است.

رئیس اداره منابع آب شهرستان خنداب ضمن ابراز نگرانی از کاهش بارندگی‌های امسال در خنداب گفت: میزان بارندگی سال ۹۶ در شهرستان خنداب از ۱۵۲ میلی‌متر به ۴۳ میلی‌متر رسیده است که این آمار حکایت از کاهش ۷۱ درصدی بارندگی سال جاری در شهرستان خنداب دارد.

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, رودخانه قره چای, بحران اب, شهرسان خنداب, بارندگی, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *