بازدید: 860 | تاریخ انتشار : 24 اسفند 1396
متاسفانه در ۱۶ مدرسه شهرستان خنداب دانش‌آموزان مقطع متوسطه اول به شکل مختلط در یک کلاس تحصیل می‌کنند که این موضوع شایسته نظام آموزش‌وپرورش کشور نیست.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی کمتر کسی از موهبت تحصیل و خاطرات شیرین آن دوران بی‌نصیب مانده است، خاطراتی که طعم شیرن آن برای دانش‌آموزان مناطق محروم به دلیل دغدغه تهیه لباس، لوازم التحریر و نبود مدرسه چندان ملموس نیست.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، درس خواندن و توجه به دانش آموختگی دانش‌آموزان ضرورتی انکار‌ناپذیر است و گسترش و ترویج آن بر دوش معلمان و خانواده‌ها نهاده شده است.

امروز هم بخش مهمی از درآمدهای جامعه صرف سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش و پرورش نسل‌های آینده می‌شود چراکه رشد و توسعه اقتصاد کشور در گرو مهارت و تخصص نیروی کار توان‌مند است.

اما در کمال تعجب در برخی از روستاهای شهرستان خنداب که محرومیتی کهنه و تاریخی را بر دوش می‌کشند، موضوعاتی مشاهده می شود که جای بسی تأمل دارد.

ناعدالتی آموزشی در مناطق محروم/تحصیل مختلط دانش‌آموزان مدارس روستایی خنداب در مقطع متوسطه اول

امروزه یکی از مشکلات روستاهای شهرستان خنداب، کلاس‌های درس مختلط دانش‌آموزان دختر و پسر در مقطع دبیرستان است. با ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺩﺧﺘﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﺳﻦ ۹ ﺳﺎﻟﮕﯽ ﺑﻪ ﺑﻠﻮﻍ می‌رسند ﺑﺮﮔﺰﺍﺭ ﮐﺮﺩﻥ ﮐﻼ‌ﺱ‌های درس به صورت ﻣﺨﺘﻠﻂ ﺩﺭ ﻣﻘﻄﻊ متوسطه ﺑﻪ ﺩﻭﺭ ﺍﺯ آداب شرعی و عرفی است.

یک شهروند خندابی:

ترک تحصیل دختران خندابی به دلیل مختلط بودن مدارس

یادگاری، یکی از والدین دانش‌آموزان در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، گفت: ‌در بیشتر مدارس روستایی شهرستان خنداب دانش آموزان در مقطع متوسطه دوره اول (راهنمایی) به صورت مختلط درس می‌خوانند، مختلط بودن این مدارس نارضایتی والدین و ترک تحصیل برخی از دانش‌آموزان را به دنبال داشته است.

یادگاری با بیان اینکه تفکیک مدارس دخترانه و پسرانه کشور در سال‌های گذشته صورت گرفته است، گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در آموزش‌ و پرورش مورد توجه قرار گیرد، وضعیت سلامت روحی و مشکلات مربوط به آن در سنین مختلف برای دختران دانش‌آموز است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نیازهای دانش‌آموزان دختر آموزش‌ و پرورش بایستی برنامه‌هایی را به‌ منظور سلامت روان این گروه و کاهش آسیب‌های اجتماعی اجرایی کند، در حالیکه در شهرستان خنداب کلاس‌های درس به صورت مختلط برگزار می‌شود و متاسفانه این مسئله بر فعالیت دانش‌آموزان دختر و میزان یادگیری آن‌ها تأثیر منفی گذاشته است.

یک معلم خندابی:

مدارس مختلط آفت تحصیل و یادگیری دانش‌آموزان!

یکی از معلمان مدارس مختلط شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: بر اساس آمارهای اعلام شده، میزان یادگیری دانش‌آموزان در مدارس مختلط نسبت به مدارس مجزا بسیار پایین‌تر است، که این مسئله پیامدهای جانبی فراوانی در آینده برای دانش آموزان و جامعه تحصیل‌کرده به دنبال دارد .

وی تصزیح کرد: اگر یکی از مسئولان، زنگ تفریح و ساعات بیکاری دانش‌آموزان به حیاط این مدارس سری بزند، متوجه خواهد شد که این دانش‌آموزان خصوصأ دانش‌آموزان دختر با چه معضلاتی مواجه هستند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان خنداب:

تحصیل مختلط دانش‌آموزان ۱۶ مدرسه خنداب در مقطع متوسطه اول

قدرت‌اله ابراهیمی، مدیر آموزش و پرورش شهرستان خنداب در گفت‌وگو با خبرنگار نسیم خنداب، گفت: از ۳۳ مدرسه متوسطه اول شهرستان خنداب در ۱۶ مدرسه، کلاس‌های درس به صورت مختلط برگزار می‌شود.

ابراهیمی اظهار کرد: تعداد دانش‌آموزان برخی از این مدارس کم است و در صورت تفکیک باید کلاس‌های درس با دو یا پنج دانش‌آموز برگزار شود.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش برای تفکیک این مدارس تاکنون جلسات متعددی برگزار کرده است، گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده، مقرر شد سرویس‌هایی تدارک دیده شود تا به صورت رایگان دانش‌آموزان را از مدارس مختلط به مدارس مجزای شهرستان خنداب منتقل کنند اما متأسفانه بسیاری از والدین این دانش‌آموزان حاضر نیستند فرزندان خود را برای تحصیل به مدرسه‌ای خارج از روستا بفرستند.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان خنداب تصریح کرد: با مسئولان و دهیاری شهرستان خنداب تعاملاتی مبنی بر تفکیک ۵۰ درصد مدارس شهرستان خنداب تا مهرماه ۹۷ انجام داده‌ایم، اما برای حل معضل تحصیل مختلط دانش‌آموزان در مابقی مدارس نیاز به همکاری بیشتر والدین داریم.

برگزار کردن کلاس‌های درس به صورت مختلط موجب به وجود آمدن بار روانی منفی به خانواده‌های دانش‌آموزان شده است به‌ گونه‌ای که عده‌ای از خانواده‌ها دیگر تمایلی به تحصیل فرزندان دختر خود در این مدارس ندارند و خواستار تغییر وضعیت موجود هستند.

حال با توجه به وضعیت اسف‌بار مدارس روستایی شهرستان خنداب پس از گذشت چندین سال باید منتظر ماند و دید که آیا مسئولان ذی‌ربط تمهیداتی برای این مدارس در نظر می‌گیرند؟ آیا معضل مختلط بودن کلاس درس دختران و پسران که باعث ترک تحصیل برخی از دختران شده است، حل خواهد شد یا خیر؟

انتهای پیام/ف

تگها: نسیم خنداب, دانش آموزان, مدارس مختلط, تحصیل مختلط دانش آموزان, اخبار روز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *