بازدید: 198 | تاریخ انتشار : 3 دی 1397
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: پیش از وقوع انقلاب اسلامی در کل استان مرکزی ۴۰۰ تخت بیمارستانی داشتیم ولی امروز به برکت انقلاب اسلامی بیش از ۲۲۰۰ تخت در سطح استان وجود دارد که افزایش بیش از ۵ برابری در این حوزه کاملاً چشمگیر است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب به نقل از دیار آفتاب؛ قطعاً اگر از پدربزرگ و مادربزرگ‌های خود سؤال کنیم که درگذشته برای درمان و مداوا تحت نظر چه پزشکی قرار داشتند در جواب نام پزشکان هندی و پاکستانی را خواهیم شنید. این خود نشانه‌ای است تا به عدم پیشرفت کشور در حوزه پزشکی و درمان در سال‌های نه‌چندان دور و قبل از انقلاب پی ببریم و اگر آن زمان را با امروز که چهل سال از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گذشته است مقایسه کنیم به پیشرفت چشمگیری که در این حوزه داشتیم پی خواهیم برد.

امروز و در آستانه چهل‌سالگی انقلاب در تمامی حوزه‌های سخت‌افزاری درمان اعم از تعداد بیمارستان‌ها، تخت‌های بیمارستانی و ... پیشرفت چشمگیری داشته‌ایم چنانکه بسیاری از بیماران کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی برای درمان به ایران آمده و خود را به تیغ پزشکان حاذق این مرزوبوم می‌سپارند تا جایی که ویزای درمان در کشور ما به یکی از ویزاهای پر درخواست تبدیل‌شده و ازاین‌جهت در جایگاه قابل قبولی در بین کشورهای آسیایی جای داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک:

رشد ۵ برابری تخت‌های بیمارستانی استان مرکزی نسبت به قبل از انقلاب

حسن طاهر احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به اینکه دستاوردهای حوزه درمانی و پزشکی در دوران بعد از انقلاب در مقایسه با قبل از انقلاب از رشد چشم‌گیری برخوردار بوده است در همین زمینه با مقایسه تعداد تخت‌های بیمارستانی در دو مقطع قبل از انقلاب اسلامی و چهل‌سالگی انقلاب اسلامی عنوان کرد: پیش از وقوع انقلاب در کل استان مرکزی ۴۰۰ تخت بیمارستانی داشتیم ولی امروز به برکت انقلاب اسلامی بیش از ۲۲۰۰ تخت در سطح استان وجود دارد که افزایش بیش از ۵ برابری در این حوزه کاملاً چشمگیر است.

وی در خصوص تعداد بیمارستان‌های استان در قبل و بعد از انقلاب توضیح داد: در زمان طاغوت در کل استان مرکزی ۶ بیمارستان وجود داشت اما در حال حاضر ۲۱ بیمارستان در سطح استان به ارائه خدمات می‌پردازند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اضافه کرد: همچنین در آن زمان شهرهایی مثل تفرش، آشتیان، فراهان، خنداب و کمیجان فاقد بیمارستان بودند ولی امروز در تمامی شهرهای استان حداقل یک بیمارستان و در اراک ۸ بیمارستان وجود دارد.

طاهر احمدی در ادامه با اشاره به تعداد پزشکان در قبل از انقلاب اسلامی تصریح کرد: در آن زمان در کل استان حدود ۳۰۰ پزشک بیماران را درمان می‌کردند که بسیاری از آنان اهل ایران نبوده و از کشورهایی نظیر هندوستان، پاکستان، فیلیپین و حتی افغانستان بودند که به دلیل عدم داشتن تخصص لازم، عدم آشنایی با زبان فارسی و فرهنگ مردم ایران مشکلاتی هم برای ما ایجاد کرده بودند اما خوشبختانه در حال حاضر تعداد پزشکان در استان مرکزی به بیش از ۲۰۰۰ نفر رسیده که ازاین‌بین بیش از ۳۰۰ نفر متخصص و بیش از ۵۰ نفر فوق تخصص در حال خدمت‌رسانی به بیماران هستند که شاهد نوعی انقلاب در حوزه درمان هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به لازمه وجود فوریت‌های پزشکی جهت ارائه خدمات اولیه امداد در کمترین زمان ممکن بیان کرد: در این بخش هم پیشرفت‌های قابل‌توجهی در مقایسه با پیش از انقلاب داشته‌ایم. قبل از انقلاب کمتر از ۲۰ آمبولانس غیر مجهز در کل استان مرکزی وجود داشت که این تعداد امروزه به بیش از ۱۰۰ آمبولانس ارتقا پیداکرده است. همچنین بیش از ۵۰ مرکز فوریت پزشکی در سطح جاده‌های استان، حدود ۳۰ مرکز در شهرهای استان و حدود ۸۰ مرکز در کل استان به‌صورت شبانه‌روزی به ارائه خدمات مشغول‌اند.

وی ضمن اشاره به خدمت‌رسانی بالگرد امداد در استان گفت: خوشبختانه با راه‌اندازی اورژانس بالگرد می‌توان در کمترین زمان ممکن و در نقاط دورافتاده خدمات اولیه و اورژانسی را به افراد ارائه داد که این مهم بسیار جای افتخار دارد.

طاهر احمدی در ادامه با اشاره به مراکز درمانی برای بیماران خاص افزود: بیمارستان آیت‌الله خوانساری جهت درمان بیماران سرطانی از چند سال قبل شروع به فعالیت کرده و اخیراً با کمک خیرین فاز ۲ این بیمارستان با ۱۰۰ تخت بیمارستانی افتتاح شد تا بیش‌ازپیش بیماران سرطانی از سطح استان و استان‌های هم‌جوار را تحت پوشش خود قرار دهد.

وی اضافه کرد: همچنین دو بخش در استان جهت درمان بیماران قلبی در حال فعالیت هستند که با بیش از ۱۰۰ تخت بیمارستانی به این طیف از بیماران ارائه خدمات می‌کنند. همچنین مجموع تخت‌های بیمارستانی جهت بیماران مراقبت‌های ویژه (ICU) به ۷۰ تخت می‌رسد که پیشرفت بسیار خوبی در این زمینه داشته‌ایم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی اراک اضافه کرد: در حوزه مراکز جامع خدمات سلامت در استان نیز آمارها از وجود ۴۳ مرکز خدمات جامع سلامت شهری و ۴۴ مرکز خدمات جامع روستایی حکایت دارد که در خدمت‌رسانی به هم استانی‌های عزیز فعالیت می‌کنند. همچنین در حال حاضر ۲۷۶ خانه بهداشت در روستاهای استان فعال است که جمعیت ۲۸۰ هزارنفری روستاهای استان را تحت پوشش خوددارند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی اراک:

تربیت سالانه حدود ۲۰۰ دانشجوی پزشکی در اراک

علی ارجمند رئیس دانشکده علوم پزشکی اراک گفت: در تربیت نیروی انسانی متخصص نیز در مقایسه با قبل از انقلاب پیشرفت بی‌نظیری داشتیم که در جایگاه ممتاز و قابل قبولی در دنیا قرار داریم.

ارجمند با اشاره به تربیت کادر درمان متخصص و کارآزموده در استان مرکزی بیان کرد: دانشکده علوم پزشکی اراک برای اولین بار و پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۳۶۶ تعداد ۶۰ دانشجوی پزشکی پذیرش کرد. از آن زمان تاکنون تعداد بسیاری فارغ‌التحصیل تنها از این دانشکده به جامعه پزشکی کشور پیوستند و به مداوای بیماران پرداختند.

وی ادامه داد: در حال حاضر در ۱۱ رشته دستیاری تخصصی، در ۹ رشته مقطع کارشناسی ارشد و در دو رشته مقطع PHD در حال آموزش دانشجویان پزشکی در اراک هستیم. همچنین سالیانه حدود ۲۰۰ نفر دانشجوی پزشکی عمومی در دانشکده علوم پزشکی اراک تربیت می‌شوند.

انتهای پیام/

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *