بازدید: 1013 | تاریخ انتشار : 15 دی 1397
زمانی که می گوییم اصلاح باورها و رفتارهای غلط، منظورمان عیب زدایی است نه عیب جویی و بر همین ‏اساس در آموزه های دینی نیز عیب زدایی در مقام هدیه دادن به دیگران مورد توجه قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، حجت‌الاسلام دهنوی کارشناس مسائل خانواده پیش از ظهر امروز در همایش ترویج فرهنگ ازدواج سالم و سبک زندگی اسلامی در خنداب با اشاره به سخنی از پیامبر اسلام(ص) گفت: پیامبر اسلام(ص) می فرمایند؛ «اگر می خواهید در زندگی تان احساس عشق کنید و به آرامش برسید، کنار یکدیگر بنشینید. آن محل، محل رفت و آمد فرشتگان الهی می شود.»
وی ادامه داد: رسول گرامی اسلام(ص) در روایتی دیگر می فرمایند؛« جُلوسُ المَرءِ عندَ عِيالِهِ أحَبُّ إلى اللّه تعالى مِنِ اعتِكافٍ في مَسجِدِي هذا؛ نشستن مرد نزد زن و فرزندش، نزد خداوند متعال از اعتكاف در مسجد من محبوبتر است.
این کارشناس مسائل خانواده با تاکید بر داتشن روابط پرمحبت در بین زن و شوهر در راستای تحکیم بنیان خانواده تصریح کرد: در روایت دیگری پیامبر اکرم(ص) می فرماید؛ «اگر مرد به زن و زن به مرد نگاه محبت آمیز داشته باشد خدای تعالی به آنها به دیده رحمت الهی نگاه می کند.»
دهنوی تاکید کرد: زن و مرد لباس همدیگر هستند و باید همدیگر را حفظ کنند لذا هر زن و شوهری در قبال یکدیگر وظایفی دارند و باید یکدیگر را اصلاح کنند.
وی با تاکید بر اینکه اسلام تکالیفی را برای خروج از بن بست‌ها در زندگی برای انسان ها قرار داده است، گفت: وقتی آقا یا خانم رفتاری از همسر می بیند دو برداشت خوب و بد میتواند داشته باشد که اسلام می گوید۷۰ بار رفتار همسر خود را توجیه کنید.
این کارشناس مسائل خانواده اظهار کرد: هر زن و شوهری با توجه به اشتباهات و باورهای ‏خود در قبال یکدیگر وظایفی دارند که با توجه به مسئولیت مردان در زندگی، مسئولیت آنها جدی‌تر است و باید زن و ‏شوهر یکدیگر را اصلاح کنند.‏
دهنوی افزود: زمانی که می گوییم اصلاح باورها و رفتارهای غلط، منظورمان عیب زدایی است نه عیب جویی و بر همین ‏اساس در آموزه های دینی نیز عیب زدایی در مقام هدیه دادن به دیگران مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اشاره به مفهوم تجسس در زندگی زناشویی گفت: زن و شوهر حق تجسس در کار یکدیگر را ندارند. به طور مثال می ‏توان به چک کردن گوشی موبایل توسط زوجین اشاره داشت که یکی از مصادیق بارز تجسس بوده که امری غلط و حرام است.
دهنوی ادامه داد: اگر برای اصلاح همسرمان از عنصر عاطفه استفاده می کنیم باید در نظر داشته باشیم که این محبت و ‏مهربانی و توجه به خواسته های همسرمان جوابی در پی خواهد داشت که اگر با عدم جواب صحیح از همسرمان روبرو شدیم، این ‏عمل به مرور همسر را با وجدانش درگیر می سازد و این درگیری به عنوان یک نهیب درونی فرد را به اصلاح رفتار غلطش وا می ‏دارد.‏‎
این کارشناس مسائل خانواده خاطرنشان کرد: طلاق منفورترین حلال خداست که پیامدهای روانی و اجتماعی زیادی دارد و تبعات آن برای زنان بیشتر از مردان است. در حال حاضر ۸۰ درصد طلاق ها بیهوده است و دلیل قانع کندده ای ندارند خانمها باید مدارا کنند و بنیان خانواده را از بین نبرند.
انتهای پیام/

 

 

 

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *