بازدید: 1149 | تاریخ انتشار : 19 دی 1397
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،به نقل از  دیار آفتاب؛ محمد جعفری مدیرکل دفتر تربیت‌بدنی و فعالیت‌های ورزشی وزارت آموزش‌وپرورش عصر روز سه‌شنبه در هشتمین همایش معلمان تربیت‌بدنی استان مرکزی با تحسین کارهای انجام‌گرفته در استان در حوزه تربیت‌بدنی بیان کرد: از مسئولین گرامی جهت برگزاری این همایش و جمع‌کردن تمامی معلمان تربیت‌بدنی تشکر می‌کنم.

کاهش سن آسیب‌های اجتماعی در کشور به دوره ابتدایی

وی با پایین دانستن سن آسیب‌های اجتماعی در کشور اظهار کرد: متأسفانه سن این نوع از آسیب‌ها از متوسطه دوم و متوسطه اول به دوره ابتدایی کاهش پیداکرده است. دراین‌بین فعالیت‌های ورزشی و تربیت‌بدنی نقش مهمی در جلوگیری و پیشگیری از این آسیب‌ها دارد.

جعفری با اشاره به آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت عنوان کرد: در این آمار گفته می‌شود ۵۵ درصد مردم جهان غیرفعال هستند. از علل دچار شدن افراد به بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های مزمن تنفسی، دیابت و سرطان می‌توان کم‌تحرکی و غیرفعال بودن افراد را نام برد که ۳۰ درصد سرطان‌ها و ۷۰ درصد دیابت‌ها در جهان به‌این‌علت کم رخ می‌دهد.

مدیرکل دفتر تربیت‌بدنی آموزش‌وپرورش تعداد کل معلمان متخصص تربیت‌بدنی در کشور را ۳۶۰۸۰ نفر دانست و گفت: از این تعداد یک عده کارشناس مسئول، یک عده مأمور در اداره ورزش و جوانان و عده‌ای دیگر در پست‌های مدیریتی مشغول به کار هستند.

وی اضافه کرد: با همه این تفاسیر تعدادی از معلمان نیز بازنشسته می‌شوند و به همین اندازه جذب نیرو داریم اما این جذب نیرو کفاف نیاز مدارس کشور را نمی‌دهد و خیلی از مدارس دوره دبستان به علت اضافه شدن یک ساعت درس تربیت‌بدنی در پایه یازدهم و دو ساعت در پایه دوازدهم بدون معلم مانده‌اند.

وی تأکید کرد: با این تعداد معلم نمی‌توان نزدیک به ۱۲میلیون دانش‌آموز در ۱۰۷هزار کلاس درس و ۷۵۰ منطقه آموزشی را تحت پوشش قرارداد. به همین علت سال گذشته تحصیلی نزدیک به ۵۰هزار ساعت معلم حق‌التدریسی جذب کردیم تا مشکل کمبود نیروی انسانی مقداری برطرف شود.

جعفری سرانه فعالیت هر دانش‌آموز در کلاس تربیت‌بدنی را حدود ۳۰۲ ساعت دانست و گفت: با این مقدار آیا می‌توان جوابگوی نیازهای حرکتی دانش‌آموز بود؟ طبیعتاً این اتفاق نمی‌افتد و به همین علت است که فعالیت‌های مکمل در کنار درس تربیت‌بدنی اضافه شد.

وجود ۸۰۰ فضای ورزشی نیمه‌تمام مدارس در کشور

وی تعداد فضای ورزشی سرپوشیده در کشور را ۳۰۰۰ سالن دانست و تصریح کرد: از این تعداد ۸۰۰ سالن نیمه‌تمام است و از اعتبارات مالیات بر ارزش‌افزوده که به سازمان نوسازی مدارس ابلاغ شد قرار شد پروژه‌های ۵۰ درصد به بالا تکمیل‌شده و مابقی فعلاً در اولویت قرار ندارند.

مدیرکل دفتر تربیت‌بدنی آموزش‌وپرورش، اماکن ورزشی را سرمایه کشور دانست و افزود: میانگین سرانه فضای ورزشی در کشور ۰.۳۳ مترمربع است که این مقدار در استان مرکزی نزدیک به یک مترمربع است که بالاترین سرانه فضای ورزشی در کشور محسوب می‌شود و باید در حفظ و نگهداری این فضاهای ورزشی تلاش کرد تا سرمایه‌ها هدر نرود.

اختصاص ۳۰ میلیارد جهت خرید تجهیزات ورزشی در مناطق محروم

جعفری بابیان اختصاص ۳۰ میلیارد تومان از اعتبارات مالیات بر ارزش‌افزوده جهت خرید تجهیزات ورزشی افزود: ۱۰۷ هزار مدرسه در کل کشور داریم که قرار شد این تجهیزات با اولویت به مناطق محروم توزیع شود.

معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان مرکزی :

توزیع ناهمگن سرانه ورزشی در استان

در ابتدای این همایش نیز مهدی دمنه معاون تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان مرکزی بابیان اینکه ۵۰۰ نفر معلم تربیت‌بدنی در استان مرکزی مشغول به خدمت هستند افزود: از این تعداد حدود ۴۰ نفر در بدنه اداری و باقی نفرات به‌عنوان معلم تربیت‌بدنی در دوره‌های مختلف تحصیلی آموزش می‌دهند که کف مدرک تحصیلی معلمان لیسانس بوده و اگر آمار جدید بگیریم بالای ۵۰ درصد معلمین تربیت‌بدنی استان تحصیلات تکمیلی دارند.

دمنه تعداد فضاهای ورزشی استان را ۱۲۰ عدد عنوان کرد و گفت: نزدیک به یک مترمربع سرانه فضای ورزشی استان مرکزی است. استان مرکزی در کشور به‌عنوان استان برتر در توسعه فضاهای ورزشی مطرح است اما این اعداد کمی است و ازلحاظ کیفی هم باید رشد کرد.

وی از توزیع ناهمگن سرانه ورزشی در استان گلایه کرد و گفت: شهرستانی داریم که سرانه آن تا چند وقت پیش صفر بوده و منطقه‌ای هم داریم که سرانه آن بالای دو مترمربع است. البته کارهای خوبی هم صورت گرفته که می‌توان به احداث سه چمن مصنوعی در سطح استان اشاره کرد. البته با این حساب هنوز هم شهرستان‌هایی هستند که چمن مصنوعی و حتی چمن طبیعی هم ندارند که امیدواریم با تعیین سهمیه مناسب این توزیع ناهمگن برطرف شود.

دمنه با گلایه از صنایع استان جهت حمایت از ورزش بیان کرد: البته شهرداری در برگزاری المپیادهای درون مدرسه‌ای به ما کمک می‌کند و امروز توافقنامه‌ای با سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری اراک امضاشده که قرار شد با پرداخت ۱۰۰ میلیون تومان ۱۰ آموزشگاه تجهیز شوند که به‌عنوان پایگاه محله بتوان کلاس‌های ورزشی برای دانش آموزان و خانواده‌هایشان برگزار کرد.

وی به توزیع ۱۴هزار قلم وسیله ورزشی در استان اشاره کرد و گفت: این تعداد وسیله نسبت به مدارس استان بسیار کم است و امیدواریم بتوان بسیار بیشتر نسبت به توسعه فضاهای ورزشی کمک کرد. البته صیانت از فضاهای ورزشی و جلوگیری از ناخنک زدن روسای منطقه‌ای و سهم خواهی از درآمد سالن‌های ورزشی هم می‌تواند در توسعه ورزش استان مؤثر باشد.

انتهای پیام/

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *