بازدید: 1343 | تاریخ انتشار : 29 دی 1397
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،بررسی شرایط اقتصادی ایران در دهه منتهی به 57 و مقایسه آن با سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی گویای بسیاری از حقایق است؛ پیش از انقلاب در بخش کشاورزی به دلیل اجرای برخی استراتژی‌ها بسیاری از محصولات استراتژیک مورد نیاز از طریق منابع وارداتی تأمین می شد.با پیروزی انقلاب اسلامی، افزایش سرمایه‌گذاری و امکانات کشور در بخش صنعت و صنایع متکی، افزایش تولید و سهم روز افزون بخش کشاورزی از درآمدهای ارزی را به همراه داشت.

رضا حسین اسماعیلی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب؛ با اشاره به دستاوردهای کشاورزی شهرستان خنداب بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی گفت: قبل از انقلاب کشاورزی در سطح شهرستان به صورت سنتی بود. تولید گندم در سطح زیر کشت اراضی این شهرستان معمولا عملکرد پایین نسبت به امروز داشته است.

وی ادامه داد: امروزه برداشت این محصول استراتژیک در برخی نقاط از ۲۰۰ کیلو تا ۲هزار کیلو در هکتار است چرا که میزان اراضی زیر کشت این محصول چندین برابر افزایش داشته است.

اسماعیلی با بیان اینکه امروزه سطح زیر کشت گندم آبی امروزه بیش از 200 درصد افزایش داشته است، گفت: امروزه با وجود موتورهای آب , حفر چاهها سطح زیر کشت گندم آبی بیش از ۲۰۰ درصد افزایش داشته است و امروزه برداشت میزان محصول از هر هکتار به 4 هزار کیلو در هکتار رسیده درحالیکه در گذشته این میزان تقریبا یک‌هزار کیلو در هکتار بوده است.

وی مبارزه علیه آفات و اصلاح و ضدعفونی بذر را یکی از دلایل این افزایش برداشت محصولات دانست و گفت: مکانیزه شدن ادوات کشاورزی یکی دیگر از دلایل این افزایش برداشت محصول از سطح اراضی و باغات کشاورزی است.

مدیرجهاد کشاورزی خنداب تصریح کرد: سطح باغات قبل از پیروزی انقلاب قابل مقایسه با امروزه نیست، در حال حاضر ۶۵۰۰ هکتار باغ انگور و ۶ هزار هکتار سایر میوه‌ها در این شهرستان وجود دارد.

اسماعیلی به دستاوردهای حوزه دامپروری این شهرستان نیز اشاره کرد و گفت: در بخش دامپروری تولید و داشت دام به شکل سنتی بود و نژادهای دام های سبک و سنگین کم بارده بودند ولی امروزه ورود و پرورش دام های سبک و سنگین پربازده هستند.

وی ادامه داد: در بخش آبزیان باید گفت که در گذشته پرورش ماهی در منطقه خنداب وجود نداشت ولی امروزه شاهد فعالیت ۲۲ استخر پرورش آبزیان هستیم. در بخش ماهیان زینتی نیز امروزه در شهرستان خنداب سالانه 2 میلیون قطعه ماهی زینتی تولید می شود.

مدیرجهاد کشاورزی خنداب با بیان اینکه شهرستان خنداب سالانه 35 هزار تُن تولیدات دامی و 200 تُن گوشت سفید و ماهی دارد، گفت: در بخش طیور بیش از ۱۸ مورد مرغداری تخم گذار صنعتی در شهرستان فعالیت دارند که بخشی از نیازهای استان را در این زمینه تامین می کنند.

اسماعیلی تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای لایه روبی و مرمت قنوات، حفر چاه‌ها و استفاده از روش های نوین آبیاری را از دیگر مواردی دانست که در پس از پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان صورت گرفته است و گفت: برداشت سالانه 300 هزار تن تولیدات زراعی و باغی، حدود 350 هزار تن تولیدات دامی باعث شده تا شهرستان در بخش کشاورزی رشد قابل قبولی داشته باشد و بتواند در رشد اقتصادی استان و به تبع آن کشور سهیم باشد.

وی افزود: کشت گل محمدی در 45 هکتار از اراضی این شهرستان، کشت زعفران در 3 هکتار، گیاهان دارویی در 2 هکتار و داربستی شدن باغات انگور به استعداد 4 هکتار از دیگر دستاوردهای حوزه کشاورزی در این شهرستان در پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است.

انتهای پیام/

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *