بازدید: 449 | تاریخ انتشار : 19 اسفند 1397
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،بی تفاوتی اجتماعی، حالتی است که در آن، مردم یک جامعه نسبت به سرنوشت اجتماعی خود و دیگر افراد جامعه بی تفا وت باشند. همان گونه که در نقطه مقابل آن، هرگونه اعتنای اجتماعی و نوع دوستی در حیات فردی و اجتماعی، نشانه پویایی و سلامت اجتماعی است. در روزهای آخر سال، بخش زیادی از نیازمندان، سفره های عید شان رنگی نیست. دست شان تنگ است. سایه خانواده ای بر سر ندارند. روی تخت بیماری هستند و هزینه های درمانی برای آنها دردی دو چندان شده. در هفت آسمان هم ستاره ای، همسری، فرزندی، پدر یا مادری هم ندارد و ... .
حجت الاسلام زمانی موسوی،امام جمعه شهرستان خنداب در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب با اشاره به آیه ای از قرآن کریم گفت:سنت ها و آیین و رسوم ها باید در خدمت تعاون،همدلی و همکاری قرار بگیرد نه اینکه مایه ی فخر فروشی و معصیت و گناه باشد.
وی در ادامه گفت:دین مبین اسلام ،دین همه جانبه نگریست که به تمام ابعاد زندگی بشر توجه کرده است و هیچ بُعدی را فدای بُعد دیگر نکرده در عین حال که به زندگی جمعی انسان ها توجه می کند ،ابعاد فردی را فراموش نمی کند و در زمانی که به ابعاد فردی توجه دارد سایر ابعاد اجتماعی را فراموش نمی کند.توجه به یک بُعد مانع توجه به ابعاد دیگر نیست.
ایشان در ادامه افزود:از آموزه های بسیار مهم اسلام که مورد تاکید است ،بحث توجه به دیگران است ، در مقیاس کوچکتر:توجه به مسائل خانواده ،طوایف،اقوام،نزدیکان و همچنین در مسائل بزرگتر: توجه به ملتهای مظلوم یمن،میانمار ،فلسطین،سوریه و عراق و ..است ،همه این موارد حکایت از این دارد که دین اسلام دینی است که مرزی به غیر از اسلام و مسلمان بودن نمی شناسد و از نظر اسلام محدودیتی از لحاظ زمان و مکان در خدمت به دیگران نداریم.
امام جمعه شهرستان خنداب با اشاره به مشکلات اقتصادی و فرا رسیدن سال نو اظهار کرد:آداب و روسومات عید باستانی نوروز و هزینه های مربوطه و شرایط سخت اقتصادی ایجاب می کند با قناعت و دوری از اسراف و تفریط به خانواده های نیازمند کمک نماییم تا بخشی از فشارهای اقتصادی بر دوش این خانواده ها کمتر شود. در دین اسلام عموم مردم و مسلمانان جامعه از هرگونه اسراف و تبذیر نهی شده اند و ما سنتها را در چارچوب اسلام تعریف میکنیم و از سنتها استقبال میکنیم تا زمانی که به افراط و تفریط منجر نشود.
موسوی عید نوروز را فرصتی مناسب برای انجام کارهای خیر دانست و گفت:در آستانه ایام نوروز و نو نوا شدن و همگام‌با طبیعت حرکت کردن، ریشه در سنت و فرهنگ ما دارد و این سنتها از دیرباز بوده است ،طبیعتا در چنین حال و هوایی ما نیازمند توجه بیشتر به محرومان و مستضعفان هستیم،به صورت مستقیم و غیر مستقیم میتوانیم به نیازمندان توجه کنیم .روش مستقیم ،کمکهای نقدی و غیر نقدی است که محرومان را بهره مند سازیم و روش غیر مستقیم این است که در این ایام طوری رفتار کنیم که سطح پذیرایی و خریدهای عید را در سطح متوسط جامعه قرار داده و سبک تر بگیریم و این حرکت باعث خوشحالی افرادی میشود که از لحاظ مالی ضعیف تر هستند قطعا با این روش به فقرا و فرهنگ اسلامی خود کمک‌شایانی کرده ایم اما اگراین موضوع رعایت نشود باید خانواده های کم درامد یا به قرض و بدهی دچار بشوند یا عرق شرمندگی بر پیشانی آنها بنشیند‌.

امام جمعه خنداب تصریح کرد:به جای اسراف و تبذیر در تشریفات عید می توان با دستگیری از نیازمندان سبب رضایت الهی و زمینه ی بهبود وضعیت محرومان را فراهم کرد .

انتهای پیام/

 

 

 

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *