بازدید: 847 | تاریخ انتشار : 15 مرداد 1398
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، حتما قرار نیست، تو باشی و زمینی به اندازه هکتارها و یا که کارخانه ای چند سوله ای. گاهی فقط کافی است که به اندازه وسعت قدم برداری. شاید در یک زمین کوچک نیز کار تو و چند خانواده دیگر راه بیفتد و به همین بهانه می شود به تو نشان تلاشگر عرصه تولید را اهدا کرد چرا که از داشته هایت نهایت استفاده را کرده ای. با همان زمین کوچکت تو یک تولید کننده شده ای و عده ای از همین زمینت نان می خورند. نان حلال...

مسلم چگنی، کارشناسی ارشد رشته مدیریت صنعتی متولد سال ۶۸ که از نهایت داشته هایش برای تولید استفاده کرده است در گفتگو با نسیم خنداب گفت: در سال ۹۶ با مهندسی از شهرستان شازند آشنا شدم و ایشان در خصوص کشت گیاهان دارویی توضیحاتی را ارائه دادند و همین امر باعث شد که برای شروع کار به اداره جهاد کشاورزی مراجعه نمایم که گفتند نمی توانند کمکی بکنند و به بسیج سازندگی سپاه خنداب مراجعه نمودم که از طرح بنده استقبال کردند و با همکاری روحانی مسجد و بسیج سازندگی کار کشت گیاهان دارویی را در روستای علی آباد آغاز کردم.

چگنی به سرمایه اولیه خود اشاره کرد و افزود: سرمایه اولیه برای شروع کار سه میلیون ریال بود و با همان مبلغ در زمینی به مساحت ۴ هزار متر مربع کار کاشت نعنافلفلی، گل گاو زبان و اسطخدوس را شروع کردم و بعد از گذشت دو سال برای ۴ نفر اشتغالزایی کردم.

وی به فروش محصولات خود اشاره کرد و گفت: محصولات خود را در شهرستان های اراک، خنداب و روستاهای اطراف و تهران به فروش می رسانیم.

این فعال اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه از ده کیلو گل گاو زبان یک کیلو گل خشک شده که در بازار حدود ۳۰۰هزار تومان به فروش می رسد حاصل می شود خاطرنشان کرد: گل گاوزبان زحمت زیادی دارد و نسبت به سایر محصولات کشاورزی نظیر  گندم و … در وضعیت فعلی بازار به صرفه هست.

چگنی ادامه داد: هرچند این محصول اشتغال زایی بیشتری دارد در مقابل هزینه کارگر زیادی نیز دارد و اگر کشاورز بتواند هزینه کارگر را از جیب خود داده و گل ها را در فصل های بعدی که قیمت این گل بالا می رود به فروش برساند سود نسبتا بالایی را خواهد برد.

وی در ادامه با بیان اینکه گل گاوزبان ۷ سال ماندگاری دارد و رشد می کند عنوان کرد: گل گاوزبان محصولی است که علاوه بر گل آن، تخم های آن ارزش بالایی در بازار دارد و کیلویی ۳۰۰ هزار تومان به فروش می رسد و در زمان برداشت کامل ساقه های آن نیز توسط کارخانجات عرقیات تبدیل به عرقیات می شود و در کل محصولی است که هیچ قسمت از آن دور ریز نمی شود.

این کشاورز، مقاومت کشاورزان سنتی در مقابل محصولات جدید و عدم ریسک پذیری کشاورزان در تست محصولات جدید را از مشکلات عدم رونق در بازار محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: به عنوان نمونه گل محمدی رونق خوبی در منطقه دارد و قابل توصیه است. این محصول نیز همچون گل گاوزبان هم اشتغال زایی بالا داشته و هم مصرف آب کمی دارد.

وی تصریح کرد: کاشت گیاه دارویی اسطوخودوس برای نخستین بار در شهرستان خنداب انجام می‌شود.

چگنی با بیان اینکه هزینه کاشت هر هکتار اسطوخودوس ۹ میلیون تومان است، ادامه داد: در شرایط خوب بین ۱۰ تا ۲۰ سال این گیاه در مزارع رشد می‌کند و هر سال امکان ۳ بار برداشت فراهم خواهد بود.

وی با بیان اینکه فصل کاشت اسطو خودوس از فروردین تا اردیبهشت و فصل برداشت آن آبان ماه است، اضافه کرد: این محصول، سال اول معادل ۱۵۰ کیلوگرم گل و سال دوم به بعد ۲۰۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم هم گل می‌دهد.

این کشاورز خندابی با اشاره به اینکه محصول تولید شده از محل کاشت این گیاه تا ۴۰۰ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود خاطر نشان کرد: مصرف آب گیاه اسطوخودوس در ده روز اول روزی ۱ ساعت و پس از ده روز، روزی ۴۵ دقیقه است.

انتهای پیام/

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *