بازدید: 7129 | تاریخ انتشار : 6 شهریور 1392

خنداب,مناطق دیدنی,جاذبه گردشگری,تفریحی,سوغات خنداب,معرفی خنداب,قره چای

  به گزارش نسیم خنداب  : شهرستان خنداب با مساحت حدود 1365 کیلومتر مربع و جمعیتی بالغ بر 59727 نفراز شمال به شهرستان های کمیجان ، از شرق به استان مرکزی ، از جنوب به شهرستان شازند، از غرب به استان همدان محدود می شود. این شهرستان دارای دو شهر به نام های خنداب و جاورسیان و دو بخش به نام های قره چای و مرکزی ،. این شهرستان تا سال 1368 بخشی از شهرستان اراک به شمار می رفت . پس از این زمان به عنوان شهرستان جدید وارد نقشه جغرافیای استان شد.
محدوده ای که امروزه به نام خنداب معروف است از اتصال مجموعه ای از سکونت گاهها به نام های حصار و خنداب و قلعه تشکیل شده است. اگر احتمال در ارتباط بودن نام خنداب با خندق آب درست باشد به طور حتم در محل این شهر استقرار گاههایی از دوره های پیش از اسلام وجود داشته است. زیرا در ناحیه چزان به مواردی از قلاعی که در اطراف آنها آثار خندقی وجود دارد برخورد خواهیم کرد.
در مورد پیشینه خنداب به موارد زیر می توان اشاره کرد.
1- حداقل از دوره های آغاز اسلامی تاکنون در این محدوده شهر مهمی شکل نگرفته است که با توجه به محیط مناسب جغرافیایی بیانگر شرایط نامناسب امنیتی بوده است .
2- وجود دالان طبیعی دشت شراء شرایطی را به وجود آورده است که می توان برای هجوم از نواحی غربی به مرکز ایران مورد استفاده قرار گیرد که این امر توانسته در تخریب کانونهای زیستی موثر باشد . وجود گروه های لر، ترک، فارس در محدوده خنداب مبین مسیر حرکت اقوام و سکونت گزینی آنان در این محدوده می باشد که بی ارتباط با تحریکات نظامی آنان نیست.
3- وجود قلعه و حصار نشانگر وجود نوع زندگی مبتنی بر غارت و دفاع می باشد.
در ارتباط با خنداب باید اشاره کرد که وجود مقبره حضرت امامزاده محمد مسعود فرزند امام موسی کاظم (ع) که در میان شهر و در کنار رودخانه قرار دارد دلیلی بر قدمت آن حداقل از سده دوم هجری است. اگر چه ممکن است این محل در ابتدای دوره اسلامی بسیار کوچک بوده است همچنین بر اساس نقل پاره ای از مطلعین محلی نام اصلی خنداب خندق آب بوده است. از شواهد تاریخی چنین بر می آید که اهالی این منطقه برای محافظت خود و دام هایشان تونل هایی ایجاد می کردند که هم مخفیگاه مناسبی برای پناه بردن به آن در هنگام خطر بوده و هم به عنوان تونل منتهی به رودخانه جهت برداشت آب مورد استفاده قرار می گرفته است.
این محدوده به دلیل قرار داشتن در امتداد دشت و رودخانه شراء (قره چای )، دامنه های رشته کوه زاگرس و ریزش جوی از نظر کشاورزی مناسب و جاذب جمعیت بسیار است و به جرات می توان حوزه جغرافیایی خنداب را در استان مرکزی به شمال ایران مقایسه کرد. به همین خاطر برای توسعه گردشگری طبیعت گردی و کشاورزی مستعد است .
ساکنان شهرستان خنداب به سه گروه عمده زبانی تقسیم می شوند ، این سه گروه عبارتند از ترکی ، لری و فارسی.
خنداب با دارابودن 10 الی 11امام زاده از شهرستانهای مذهبی در استان مرکزی بشمار می آید وسالانه افراد زیادی از شهر ها و استانهای دیگر برای زیارت و گردشگری به این شهرستان سفر می کنند.
جاذبه های تاریخی و مذهبی

 

جاذبه

دوره

آدرس

باغ دهنو

پهلوی اول

خنداب ، روستای دهنو

روستای تاریخی درمن

 

 

روستای تاریخی آدشته

 

خنداب ، روستای آدشته

امامزاده شاهور

صفویه –قاجاریه

خنداب ، بخش مرکزی ، دهستان دهچال ، روستای قلعه چی

امامزاده دیزآباد

ایلخانی

خنداب، بخش مرکزی ، دهستان خنداب ، روستای دیزآباد

شاهزاده اسماعیل

معاصر

روستای آقداش

امامزاده محمد مسعود

صفویه–پهلوی اول

خنداب

قبرستان تاریخی هفت برادران

تاریخی

خنداب ،جاورسیان،دهستان اناج،روستای گوره زار

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
جاذبه های طبیعی

 

نام جاذبه

آدرس

رودخانه قره چای (شراء)

دره خنداب، دشت کمیجان ، رودبار و تفرش

تالاب آق گل

خنداب ورستای قاسم آباد

باغ های خنداب

دره شراء ، حد فاصل پل دوآب

روستاهای دیدنی

روستای ده نو ، روستای استوه ، روستای ده سد، دیزآباد، روستای قلعه چی

کوه ها

کوه سر تخت

چشمه

چشمه سلاله

چشمه علی گذر

خنداب ،بخش جاورسیان ،دهستان اناج ، روستای مهر علیا(مست بالا)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
جریان سرچشمه‌هاي قره چاي (رودخانه شراء ) درغرب شهرستان اراک به علاوه وجود مناطق سرسبز در حواشي اين رودخانه و همچنين اقليم کوهستان و نقاط مرتفع جهت کوهنوردي، در شهرستان خنداب

 

 

باغ های خنداب حد فاصل پل دواب تا خنداب

 

 

سوغات شهرستان خنداب:
فتير، فرش دستباف، باسلق، کشمش سبز، شيره، انگور..........

 

 

 

 

 

 

 

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *