بازدید: 732 | تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1393

دکتر سعید رحیمی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار نسیم خنداب در بحث واکسیناسیون دام اظهار داشت عمدتا واکسیناسیون برا ی پیشگیری دام ها از بیماری انجام می پذیرد و دلیل عمده استفاده از واکس مبتلا نشدن دام ها به بیماریهای گوناگون است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب گفت:واکسن مهمی که برای دام های سبک و سنگین مورد استفاده قرارد می گیرد تب برفکی است که در سال های اخیر خبر ساز شده است که خوشبختانه شهرستان خنداب جزء شهرستان هایی است که دام ها ی آن به این بیماری مبتلا نشده اند و در سال جدید هم موری از بیماری گزارش نشده است.

وی ادامه داد:یکی از بحث های دامپزشکی بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است که یکی از مهمترین آنها تب مالت می باشد،از انتقال این بیماری یا واکسن  بایستی از مبدا جلوگیری شود تا  آنرا عقیم کرد تا به انسان منتقل نگردد و روش آن واکسیناسیون دام سنگین و سبک است.

دکتر رحیمی از بیماری شارگون یا سیاه زخم گفت:این نوع بیماری خوشبختانه در 5 سال اخیر در سطح منطقه مشاهده نشده و این نوع واکسن ها غالبا در دام های سبک مورد استفاده قرار می گیرند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان اظهار داشت:واکسن تب برفکی،آبله،آنتروتوکسمی، قانقاریاو سیاه زخم غالبا در دام های سبک مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ادامه داد واکسن تا اندازه ای از شیوع بیماری ها جلوگیری می کند و اگر ویروس یا باکتری بیشتر از حد مجاز باشد جوابگو نیست.

رحیمی در مورد شیوع بیماری در کشور یادآور شد:متاسفانه قاچاق دام مشکلاتی را ایجاد می کند و همچنین تردد غیر مجاز که اگر حیوانی که آلوده باشد و انتقال پیدا کند بیمار ی وارد کشور خواهد شد.

وی تاکید کرد:کارایی واکسن 100 درصد نیست و بستگی به رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه و بحث انتقال دام دارد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب درمورد استفاده واکسن های ایرانی اظهار داشت:اکثر واکسن هایی که مورد استفاده قرار می گیرند تولید داخل هستند و کارایی بالایی دارند.

رحیمی ابراز داشت:واکسیناتور ها بایستی دوره ی آموزشی را طی نمایند تا برای آنها از طرف اداره دامپزشکی پروانه صادر شود ،در حال حاضر در شهرستان خنداب یک درمانگاه ،یک داروخانه دامپزشکی و در بحث واکسیناتور 5 نفر فعالیت می کنند که 2 نفر دولتی و 3 نفر خصوصی می باشند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب گفت: سازمان دامپزشکی جزء اولین دستگاههای است که اصل 44 که واگذاری به بخش خصوصی است را اجرایی نمود و اگر برنامه ای برای پیشگیری از بیماری باشد بصورت رایگان اعلام می گردد و با بخش خصوصی قراردادی نوشته می شود و بخش خصوصی بصورت رایگان این کار را برای دامداران انجام می دهد.

وی در بحث ریشه کن کردن برخی ار بیماری ها گفت:یکی از مهم ترین بیماری ها طاعون است که به جرات می توان گفت که در کشور با واکسیناسیون ریشه کن شده و سیاه زخم در منطقه خنداب در 5 سال اخیر گزارش نشده است.

رحیمی یادآور شد:در سالی که گذشت نزدیک به 71هزار و 328 سی سی دز واکسن به 10000دام سنگین و 12000 دام سبک تزریق شده است

وی در ادامه افزود شهرستان خنداب دارای 16000 مرغ گوشتی ،20 استخر ماهی و 30 زنبورستان که 4000 فروند کندو می باشند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب گفت:خواهشی که با توجه با بیانات مقام معظم رهبری از مردم داریم این است که مسائل بهداشتی را رعایت نمایند ،یکی از شاخص هایی که رهبری عنوان نمودند تامین امنیت غذایی است و وظیفه اصلی دامپزشکی امنیت غذایی مردم است که با کمک خود آنان بایستی محقق گردد.

تگها: واکسیناسیون, واکسن, دام, دامداران, خنداب

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *