بازدید: 517 | تاریخ انتشار : 25 تیر 1393
به گزارش خبرنگار نسیم خنداب،رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب با اشاره به شروع فصل گرما اظهار داشت: فصل تابستان یکی از فصول شیوع بیماریهای دامی است و با برنامه های مدون باید از بروز و شیوع  این بیماریها جلوگیری کرد.

دکتر سعید رحیمی گفت: بیماری آبله گاوی به تازگی در استان های همجوار شیوع پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: این بیماری منحصر به فرد کشور آفریقا است و از 7 تیر ماه اولین مورد در کشور گزارش شده است و خوشبختانه تاکنون در استان مرکزی و شهرستان خنداب مشاهده نشده است و حدالمقدور تا اطلاع ثانوی دامداران از ورود دام سنگین به شهرستان خودداری کنند و در صورت جابجایی از دامپزشکی مبدا مجوز دریافت کنند و خودرو را ضد عفونی نمایند.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب با بیان نشانه های بیماری آبله گاوی گفت: این بیماری از نوع پوستی با تاول ها و زخم جلدی در پوست گاو و آبریزش وتب نمایان می شود و با قدرت انتشار بالا در جمعیت گاوی رخ می دهد.

وی افزود: قدرت کشندگی این بیماری یک تا دو درصد است و در صورت بروز عفونت امکان تلف شدن دام می باشد و عامل انتقال آن تماس با وسایل و دام آلوده و برخی از حشرات و کنه است.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان خنداب با توجه به ویروسی بودن این بیماری تصریح کرد: سم پاشی،واکسیناسیون و تجهیز نمودن جایگاه ها مهمترین اقدامات در پیشگیری از بیماری آبله گاوی است.

 رحیمی افزود: تا به حال هیچ مورد آبله گاوی در شهرستان خنداب مشاهده نشده است.

تگها: آبله, بیماری گاو, گاو, شیوع بیماری, بیماری آبله, دام سنگین, دام سبک

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *