بازدید: 546 | تاریخ انتشار : 5 شهریور 1393
به گزارش نسیم خنداب به نقل از فارس:دکتر سعید رحیمی اظهار داشت: یکی از وظایف مهم سازمان دامپزشکی کشور به عنوان متولی بهداشت دام و متعاقب آن بهداشت جامعه، مبارزه با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است، به طوری که 50 درصد مشکلات عفونی انسان دارای منشاء حیوانی است.

وی تصریح کرد: حدود 800 نوع بیماری مشترک بین انسان و دام وجود دارد که از آن جمله می‌توان به بیماری‌های تب مالت، هاری، کیست هیداتیک، تب کریمه و کنگو و... اشاره کرد.

رئیس شبکه دامپزشکی خنداب یکی از مهم‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان را تب مالت یا بروسلوز عنوان کرد و گفت: این بیمارس معمولاً از دام و فرآورده‌های خام دامی آلوده به انسان منتقل می‌شود، بنابراین کنترل و مبارزه با این بیماری در دام باعث کاهش موارد مبتلایان انسانی می‌شود.

رحیمی افزود: در راستای مبارزه با این بیماری در سال جاری، اقدام به واکسیناسیون در جمعیت دام سبک و سنگین شهرستان کردیم که همزمان با هفته دولت عملیات واکسیناسیون در سطح دامداری‌ها و روستاهای شهرستان به پایان رسید.

به گفته وی طی این عملیات 116 هزار و 765 راس گوسفند و بز و 4 هزار و 319 راس گاو و گوساله در 80 درصد روستاهای شهرستان توسط اکیپ‌های بخش دولتی و خصوصی به صورت کاملاً رایگان علیه این بیماری واکسینه شدند.

رئیس شبکه دامپزشکی خنداب گفت: همزمان با این عملیات، آموزش دامداران منطقه در خصوص بیماری تب مالت نیز در دستور کار این شبکه قرار گرفت و تعداد 400 نفر از پرورش دهندگان دام در محل کانون‌های بیماری تحت آموزش قرار گرفتند و برای افزایش سطح آگاهی بهره‌برداران، اقدام به توزیع پمفلت و بروشور آموزشی در بین آنان شد.

رحیمی اظهار کرد: از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از این بیماری می‌توان به عدم تماس با دام آلوده و مشکوک که دچار سقط جنین شده، استفاده از مواد لبنی پاستوریزه و جوشاندن شیر خام به مدت 30 دقیقه اشاره کرد.

تگها: واکسیاسیون رایگان ، دام ، گوسفند ، دامپزشکی خنداب ، خنداب ، دام و طیور ، واکسیناسیون

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *