بازدید: 525 | تاریخ انتشار : 30 شهریور 1393
به گزارش نسیم خنداب،سعید رحیمی اظهار داشت: عملیات فاز 31 واکسیناسیون تب برفکی که از اواخر مرداد ماه سال جاری در خنداب آغاز شده بود به پایان رسید و طی آن هفت هزار و 153 راس گاو و گوساله در سطح روستاهای شهرستان توسط اکیپ‌های دولتی و خصوصی به صورت کاملاً رایگان علیه این بیماری واکسینه شدند.

وی تصریح کرد: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی واگیردار است که باعث ابتلاء گاو و گوسفند می‌شود،‌ از علائم این بیماری می‌توان به تب، بی‌اشتهایی، ایجاد تاول و زخم در دهان، زبان و لثه دام، لنگیدن، کاهش شیر و گوشت و حتی تلفات در دام‌های جوان اشاره کرد.

به گفته وی پیشگیری و مبارزه با این بیماری به دلیل تعدد سویه‌های ویروس عامل آن بسیار مشکل است، به طوریکه هر از چند گاهی ورود سویه‌های جدید به کشور از طریق قاچاق دام، باعث بروز اپیدمی و ایجاد مشکلات عدیده در صنعت دامداری شده و ضررهای اقتصادی زیادی را به این صنعت وارد می‌آورد.

رئیس شبکه دامپزشکی خنداب گفت: این بیماری درمان خاصی ندارد و باید اقدامات پیشگیرانه در خصوص آن اعمال شود که از جمله این اقدامات می‌توان به واکسیناسیون، رعایت موازین بهداشتی و قرنطینه‌ای و همچنین جلوگیری از حمل و نقل غیرمجاز دام و اخذ گواهی حمل بهداشتی از شبکه دامپزشکی مبدا اشاره کرد.

منبع: فارس

تگها: دام, واکسیناسیون, شهر خنداب, شهرستان خنداب, خنداب, دامپزشکی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *