بازدید: 865 | تاریخ انتشار : 16 مهر 1393
کاوش‌گر آثار باستانی گفت: وجود چشمه‌ای جوشان در مرکز روستا، یکی از ویژگی‌های روستای قِینَرجه واقع در شهرستان خنداب است.

رضا روستایی اظهار کرد: آب این چشمه از مرکز روستا به بقیه محله‌ها جاری می‌شود و منظره زیبایی را بوجود می‌آورد.

وی با اشاره به ارتباط نام این روستا با چشمه بیان کرد: آب این چشمه که از صخره‌ای بیرون می‌آید، آبی گرم است و نام این روستا احتمالا برگرفته از گرمی آب این چشمه بوده است. گرمی آب چشمه به اندازه آب‌گرم محلات نیست ولی به علت اثر درمانی و قابل تحمل بودن دمای آن، مورد توجه قرار گرفته است.

این محقق بیان کرد: در اطراف سرچشمه به علت املاحی که در آب وجود دارد بستری آهکی به وجود آمده که کلمه الله و علی بر روی آن نقش بسته است. این کلمات به صورت دست‌کنده است و سال‌ها قبل به وجود آمده ولی قدمت دقیق آن مشخص نشده است.

این کاوش‌گر خاطرنشان کرد: نام محلی این چشمه، دوداشی است که به علت وجود مجسمه‌ای شبیه شتر که با آهک در کنار این چشمه به وجود آمده بوده و در حال حاضر از بین رفته است به این نام خوانده می‌شود.

روستایی به کتیبه‌های سنگی موجود در اطراف این روستا اشاره کرد و افزود: قدمت دقیق این کتیبه‌ها مشخص نشده و به علت محافظت از این آثار تاریخی نمی‌توان محل دقیق آنها را عنوان کرد.

وی با اشاره به تالاب آق‌گل، واقع شده در نزدیکی این روستا، بیان کرد: متأسفانه به علت خشکسالی چند سال اخیر این تالاب که می‌توانست یک قطب گردشگری همچون تالاب میقان باشد خشک شده است.

منبع : ایسنا
انتهای پیام/ش

تگها: غینرجه, روستا, آب گرم, روستای غینرجه ؛خنداب, شهرستان خنداب

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *