بازدید: 1144 | تاریخ انتشار : 29 بهمن 1393
 رئیس بانک صادرات خنداب گفت: مهمترین عامل فساد های مالی در بانک ها عدم نظارت بازرسان و مدیران است.

علی اصغر محمدی رئیس بانک صادرات خنداب در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب مهمترین عامل فساد های مالی بانک را عدم نظارت بازرسان و مدیران دانست و گفت:وام های تکلیفی که از طرف سازمان ها و ادارات به بانک ها معرفی می شوند، کنترل کاملی بر مصرف آنها ندارند، ادارات اسرار بر این موضوع دارند که بانک ها سریع تر تسهیلات را در اختیار مشتری قرار دهند، در اینجا وقتی زمان از بانک گرفته می شود درصد خطا بیشتر رخ خواهد داد.

محمدی اظهار کرد: به عنوان مثال یک اداره تعدادی سهمیه به بانک معرفی می کند و اسرار بر تسریع پرداخت این تسهیلات را دارد، و در صورت تاخیر در پرداخت به فرمانداری ها گزارش می دهند که این امر در فشار گذاشتن بانک ها در پرداخت تسهیلات است.

وی افزود: یکی دیگر از مشکلات بانک ها این است که یک سری مبالغ سنگین را در اختیار مشتریان خاص قرار می دهند، میلیاردها تومان در اختیار شخص خاصی قرار می گیرد در صورتی که یک وام تک رقمی می خواهند در اختیار یک مشتری معمولی قرار دهند سخت گیری می کنند و این امر باعث تضعیف رشد اقتصادی خواهد شد و باعث بوجود آمدن بی اعتمادی بین بانک و مردم می شود.

رئیس بانک صادرات خنداب گفت: یکی از عواملی که می تواند از فسادهای مالی جلوگیری کند، این است که بانک ها و ادارات از مصرف وام در محل مقرر شده اطلاع یابند و بانک این وام ها را به صورت فاز به فاز پرداخت کند تا مشتری بعد از اخذ وام نتواند این اعتبار را در جای دیگری مصرف نماید.

محمدی گفت:وام بنیاد مسکن، نمونه بارز پرداخت صحیح وام است و براساس پیشرفت کار و به صورت مرحله ای تسهیلات را در اختیار مشتری قرار می دهند، بازدید انجام می شود و بر اساس پیشرفت کار و نتیجه بازرسی وام واریز می شود، اگر وام ها به این گونه پرداخت شوند شاهد فساد های بانکی بزرگ نخواهیم بود.

وی گفت: رابطه، یکی دیگر از مشکلاتی است که در بانکداری وجود دارد، اگر فساد های مالی رابطه ای و باندی نباشد مطمئنا مدیر ارشد از اقدام زیر دستان خود اطلاع دارد و میداند که چه اتفاقی افتاده است و می تواند از بوجود آمدن فساد جلوگیری کند.

محمدی ادامه داد: خوشبختانه از زمانی که سیستم فراگیر در بانک ها راه اندازی شده است بازرسان به صورت آنلاین از عملکرد رئسای بانک ها اطلاع دارند و شاهد فعالیت آنها هستند و در صورت تخلف سریعا برخورد خواهند کرد.

رئیس بانک صادرات خنداب گفت: یکی دیگر از مشکلات سیستم بانکی ما این است که تا زمانی که ضربه ای نخورند تجربه پیدا نمی کنند، در صورتی که کارشناسان باید نواقص کار را قبل از بوجود آمدن زمینه فساد برای رئسا و کارمندان پیدا کنند، ماسفانه بستر و زمینه ای فراهم می کنند و به شعبه ارائه می کنند و بعدا سعی در حل نواقص آن دارند.

انتهای پیام/ش

تگها: رئیس بانک صادرات خنداب, علی اصغر محمدی, خنداب, فساد مالی, بانکداری

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *