بازدید: 3852 | تاریخ انتشار : 28 اسفند 1393
اماکن دیدنی، تاریخی و طبیعی شهرستان خنداب آماده پذیرایی از میهمانان و گردشگران نوروزی است.

به گزارش نسیم خنداب، شهرستان خنداب با جمعیت 59727 نفر از شمال به شهرستان کمیجان، از شرق به شهرستان اراک، از جنوب به شهرستان شازند، از غرب به شهرستان همدان محدود می شود.

این شهرستان دارای دو شهر به نام های خنداب و جاورسیان و دو بخش به نام های قره چای و مرکزی، دهستانهایی به نام های اناج، سنگ سفید، دهچال، است و این شهرستان تا سال 1368 بخشی از شهرستان اراک به شمار می رفت که پس از این زمان در سال 1386 به عنوان شهرستان جدید وارد نقشه جغرافیای استان شد.

خنداب در سال 328 ه ق یعنی بیش از 11 قرن قبل در محله فعلی و به همین نام بوده و حمد ا.. مستوفی نیز در نزهه القلوب در بیان مطالب جغرافیایی منطقه جبال به منطقه شرائین اشاره کرده که بیانگر قدمت نام شراء در طول تاریخ است.

در ارتباط با خنداب باید اشاره کرد که وجود مقبره حضرت امامزاده محمد مسعود فرزند امام موسی کاظم (ع) که در میان شهر و در کنار رودخانه قرار دارد سببی بر قدمت آن حداقل از سده دوم هجری است و اگر چه ممکن است این محل در ابتدای دوره اسلامی بسیار کوچک بوده و همچنین بر اساس نقل پاره ای از مطلعین محلی نام اصلی خنداب خندق آب بوده است.

این محدوده به سبب قرار داشتن در امتداد دشت و رودخانه شراء (قره چای)، دامنه های رشته کوه زاگرس و ریزش جوی از نظر کشاورزی مناسب و جاذب جمعیت بسیار است و به جرات می توان حوزه جغرافیایی خنداب را در استان مرکزی به شمال ایران مقایسه کرد که به همین خاطر برای توسعه گردشگری طبیعت گردی و کشاورزی مستعد است .

جاذبه های طبیعت گردی :

رودخانه قره چای (شراء) واقع در دره خنداب، دشت کمیجان ، رودبار و تفرش، تالاب آق گل  واقع در خنداب روستای قاسم آباد، باغ های خنداب  واقع در دره شراء ، حد فاصل پل دوآب، روستاهای دیدنی  روستای ده نو ، روستای استوه ، روستای ده سد، دیزآباد، روستای قلعه چی، کوه سر تخت، چشمه سلاله، چشمه علی گذر واقع در خنداب ،بخش جاورسیان ،دهستان اناج ، روستای مهر علیا(مست بالا) از جمله جاذبه های طبیعت گردی این منطقه است.
رودخانه قره چای سال 93روستای ایوند نو بخش قره چای خنداب


امام زادگان شهرستان:


امامزاده آمنه خاتون (س) روستای استوه، امامزاده محمد مسعود(ع) شهر خنداب، امام زاده شاهور(ع) روستای دهچال، امام زاده ابراهیم (ع) از نوادگان حضرت ابوالفضل در روستای نوده، امام زاده عبدالله (ع) و امام زاده آمنه خاتون(س)  در روستای دیزآباد، امام زاده خضر(ع) روستای شهید، امام زاده علی حسین (ع) روستای حسینه و امام زاده اسماعیل (ع) در روستای گذر در می باشد.
امامزاده آمنه خاتون (س) روستای استوه


امام زاده شاهور، دهچال

امام زاده عبدالله(ع) ، دیزآباد

 امام زاده سید اسماعیل(ع)، روستای گذردر

 امامزاده محمد مسعود(ع)، خنداب

 

 امام زاده سید ابراهیم(ع)، بخش قره چای روستای نوده

 جاذبه های تاریخی و فرهنگی :

 

کبوتر خانه دهنو روستای دهنو، باغ دهنو مربوط به دوره پهلوی واقع در اول خنداب ، روستای دهنو، روستای تاریخی درمن با حفظ بناهای تاریخی روستا، روستای تاریخی آدشته  واقع در خنداب ، روستای آدشته، امامزاده شاهور مربوط به عصر صفویه – قاجاریه واقع در خنداب ، بخش مرکزی ، دهستان دهچال ، روستای قلعه چی، امامزاده دیزآباد مربوط به عصر ایلخانی واقع در خنداب، بخش مرکزی ، دهستان خنداب ، روستای دیزآباد، شاهزاده اسماعیل مربوط به دوره معاصر واقع در روستای آقداش، امامزاده محمد مسعود مربوط به عصر صفویه–پهلوی اول واقع در خنداب و قبرستان تاریخی هفت برادران مربوط به عصر تاریخی واقع در خنداب  ،جاورسیان،دهستان اناج،روستای گوره زار مجموعه جاذبه های تاریخی و فرهنگی خنداب است.

کوچه باغهای دهنو

کبوتر خانه دهنو

آثار تاریخی روستای ایوند نومفاخر شهرستان خنداب:

ادیب الممالک فراهانی، حجت الاسلام و المسلمین آقا سید رحیم مصطفوی، حجت الاسلام آقا محمد خندابی، حجت الاسلام و المسلمین میرزا ابراهیم خندابی، آخوند صدر، ملا محمد زمانی، ملا صالح صالحی، علی آقا شیدا مفاخر شهرستان خنداب را تشکیل می دهند.

صنایع دستی شهرستان خنداب:

صنایع دستی شهرستان خنداب عبارتند از : صنایع دستی چوبی ( معرق ، منبت، محرق)، بافتهای داری و زیراندازها ( گلیم گل برجسته، فرش ) صنایع دستی این شهرستان را تشکیل می دهند.

کارگاه منبت کاری در روستای گازرانانتهای پیام/ش

تگها: مناطق گردشگری خنداب, شهرستان خنداب, گردشگر, خنداب, معرفی مناطق, طبیعت خنداب

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *