بازدید: 1535 | تاریخ انتشار : 29 فروردین 1394
رودخانه قره چای شهرستان خنداب پس از پنج سال خشکی جاری شد.

 

به گزارش نسیم خنداب ، عزت‌الله آمره‌ای مدیر دفتر مطالعات منابع آب استان مرکزی اظهار داشت: بازگشایی بندهای انحرافی و سردهنه‌های مسیر رودخانه، باعث جاری شدن آب در رودخانه قره چای شد.

وی افزود: با همکاری مردم و مسئولان شهرستان خنداب، همه بندهای انحرافی و سردهنه‌های مسیر رودخانه قره چای در فصول غیر زراعی بازگشایی و این امر سبب جاری شدن آب رودخانه پس از وقفه پنج ساله شد.


مدیر دفتر مطالعات منابع آب استان مرکزی تصریح کرد: در سال‌های قبل با وجود همین میزان دبی آب ورودی از سمت پل دوآب شازند به رودخانه قره چای، به‌دلیل بسته‌بودن و آبگیری سردهنه‌ها، دبی آب ورودی در 2 تا 3 سردهنه و بند نخست، منحرف و در نتیجه در رودخانه جاری نمی‌شد، اما امسال با رهاسازی آب رودخانه، بند انحرافی میلاجرد نیز آبگیری شد.


آمره‌ای خاطرنشان کرد: جاری‌شدن آب در رودخانه فوائدی از جمله خودپالایی رودخانه، تغذیه دشت‌های خنداب و کمیجان و نیز تاثیر مثبتی بر جنبه‌های روحی و روانی مردم منطقه دارد.


وی افزود: بازگشایی آب بندها با هدف روان‌سازی جریان آب و تقویت الکوسیستم منطقه در فصول غیر زراعی به عنوان یک برنامه عملیاتی مد‌نظر قرار گرفته است.


مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب استان با اشاره به دبی خروجی آب گفت: در حال حاضر دبی خروجی از پل دوآب شازند حدود 18 متر مکعب در ثانیه و در محل جوشیروان خنداب حدود 4 متر مکعب در ثانیه است.

آمره ای تصریح کرد: تاکنون متوسط بارندگی استان 213 میلیمتر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل و دوره آماری دراز مدت 12 درصد کاهش دارد.


وی افزود: بیشترین بارندگی در استان مرکزی به میزان 488 میلی‌متر مربوط به هندودر و کمترین میزان بارندگی مربوط به شهرستان دلیجان است.

به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان مرکزی

انتهای پیام/ ش


تگها: قره چای, رودخانه, جاری شن آب, خنداب, کمیجان

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *