بازدید: 575 | تاریخ انتشار : 11 خرداد 1394
  رئیس شبکه دامپزشکی خنداب گفت: ۱۱۰ هزار دام سبک و سنگین در خنداب علیه بیماری تب مالت به صورت رایگان واکسینه می‌شوند.
به گزارش نسیم خنداب به نقل از تسنیم، سعید رحیمی رئیس شبکه دامپزشکی خنداب با اشاره به اهمیت کنترل این بیماری مشترک بین دام و انسان اظهار داشت: واکسیناسیون دام‌ها در خنداب هم‌زمان با سراسر کشور  در راستای حمایت از دامداران منطقه و جمعیت دامی شهرستان به منظور مقابله با بیماری تب برفکی به صورت رایگان اجرا می‌شود.

رئیس شبکه دامپزشکی خنداب تصریح کرد: تب برفکی تهدیدی برای سرمایه دامی بوده و  عامل این بیماری ویروسی مسری است که به سرعت در یک منطقه منتشر شده و زیان‌های اقتصادی شدیدی از جمله کاهش تولید شیر و گوشت را به دنبال دارد.


رحیمی‌با اشاره به واکسیناسیون دام سبک‌و سنگین در خنداب گفت: عملیات در سطح شهرستان با همکاری اکیپ مایه کوبی بخش خصوصی(رایگان) برای امسال شروع شده است و تا پایان طرح حدود 100هزار رأس دام سبک و 10هزار دام سنگین علیه این بیماری واکسینه می‌شوند.


وی افزود: واکسیناسیون رایگان بروسلوز(تب مالت) در جمعیت دام سبک و سنگین شهرستان خنداب به مدت دو ماه به‌صورت رایگان در سطح روستاهای شهرستان ادامه ادامه دارد که بیماری تب مالت یکی از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام بوده که علاوه بر خسارات اقتصادی بر صنعت دامداری کشورسبب ابتلاء  انسان و بروز مشکلات حاد بهداشتی نیز می‌شود.


رئیس شبکه دامپزشکی خنداب تصریح کرد: درمان این بیماری در انسان بسیار مشکل و مستلزم صرف هزینه‌های بسیاری بوده که پیشگیری از این بیماری می‌تواند از صرف این هزینه‌ها جلوگیری کند ترشحات کف آلود از دهان و بینی و وجود زخم بر روی زبان و لثه به عنوان بارزترین علایم این بیماری است.


رحیمی با اشاره به مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از این بیماری گفت: یکی از مهم‌ترین راه‌های پیشگیری از این بیماری، واکسیناسیون جمعیت دامی به‌صورت سالانه بوده که این مهم مانند سال‌های گذشته امسال نیز با جدیت دنبال شده و در دستور کار قرار دارد.

انتهای پیام/ ش

تگها: واکسیناسیون, دام سبک, سنگین, واکسن

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *