بازدید: 672 | تاریخ انتشار : 16 خرداد 1394
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: کسانی که امروز به تروریسم کمک می‌کنند فردا خودشان قربانی این پدیده شوم می‌شوند.

 

به گزارش نسیم خنداب به نقل از باشگاه خبرنگاران "محمدجواد ظریف" در گفتوگویی اختصاصی با شبکه خبری روسیه24 که روز شنبه از این شبکه تلویزیونی پخش شد، به تشریح مواضع کشورمان در مسایل مختلف بین‌المللی از جمله مسایل و مناقشات منطقه خاورمیانه پرداخت و گفت که در مورد تمام این مسایل، ایران مواضع اصولی و منسجم دارد.  
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوالی درمورد موضع جمهوری اسلامی در مسایل عراق و سوریه گفت: در مورد تمام این مسایل مواضع منسجم داریم.ب اور ما این است که مردم کشورهای منطقه باید مسایل خود را حل کنند و معتقدیم که این مشکلات فقط راه حل سیاسی دارد.
 
ظریف با اشاره به اوضاع یمن با تاکید بر اینکه اقدامات نظامی و تهاجم علیه این کشور فقط به تقویت تروریسم و افراط گرایی می‌انجامد، خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه باید به حل بحران کمک کنند نه اینکه خودشان قسمتی از مشکل باشند.
 
وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: کسانی که امروز به تروریسم کمک می‌کنند فردا خودشان قربانی این پدیده شوم می‌شوند.
 
ظریف گفت: معتقدیم که کشورهای منطقه برای کمک به حل مشکلات و بحران‌ها باید با یکدیگر همکاری و مشارکت کنند.
 
وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اقدامات و مواضع پایدار ایران در حل مسایل منطقه، برای مشارکت دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه و تقویت صلح و ثبات آن ابراز امیدواری کرد.
 
وی در پاسخ به ادعاهای مطرح شده درمورد مواضع ایران در قبال عربستان، گفت: ما تلاش نمی‌کنیم عربستان را از صحنه سیاسی منطقه حذف کنیم بلکه اصولا معتقدیم حذف بازیگران غیر ممکن است اما امیدوارم آنها هم به این درک واقع بینانه برسند.
 
ظریف در پاسخ به سوالی مبنی بر انجام برخی تلاش‌ها برای کنار گذاشتن ایران از جریانات سیاسی منطقه خاورمیانه گفت: در حال حاضر برخی کشورها به این تلاش‌های خود ادامه می‌دهند، لذا باید آنها هم واقع بینانه شرایط را درک کنند و بدانند که بازیگری مثل ایران در منطقه قابل حذف نیست.
 
وزیر امورخارجه کشورمان درمورد نقش ایران در مبارزه با داعش در عراق، گفت: در عراق به صورت مشورتی و نه نظامی به دولت این کشور کمک می‌کنیم.
 
ظریف با بیان این که دو رویکرد متفاوت درمورد عراق با آمریکا داریم، افزود: اعتقاد داریم مبارزه با گروه تروریستی داعش توسط مردم عراق امکان پذیر است و باید به مردم و ارتش این کشور در این مبارزه کمک شود.
 
وی با بیان اینکه تنها با حملات هوایی نمی توان مشکل داعش را حل کرد، گفت: از نظر ما اتخاذ سیاست دوگانه در عراق و سوریه راهکار مبارزه با داعش نیست.
 
ظریف ادامه داد: آمریکا نمی‌تواند ادعا کند در عراق با داعش مبارزه می‌کند درحالی که در سوریه ارتش این کشور را که مهمترین سد علیه داعش است، مورد حمله قرار می‌دهد.
 
وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: این تضاد در برخورد با گروه تروریستی داعش از سوی ائتلاف بین‌المللی و آمریکا باعث شده دو کشور( عراق و سوریه) توفیقی در مقابله با داعش نداشته باشند.
 
وی افزود: فکر می‌کنم کشورهایی هستند که داعش را یک خطر جدی و خیالی تصور می‌کنند و از این هیولا برای اهداف خیالی شان استفاده می‌کنند اما این "هیولای خیالی" مزاحم خود آنها هم خواهد شد.
 
ظریف در پاسخ به سوال دیگری درمورد ادعای انزوای ایران از سوی غرب تاکید کرد: ایران به هیچ عنوان منزوی نیست، جمهوری اسلامی در حال حاضر ریاست جنبش عدم تعهد را برعهده دارد که یک سوم ملت‌های جهان عضو آن هستند.
 
وی با بیان اینکه ما امروز بدنبال حل مشکلی هستیم که ادعا می‌کنند برای منطقه خطر ایجاد می‌کند، گفت: برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز است و هیچ خطر و تهدیدی برای هیچ کشوری نیست.
 
رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد تعدادی از کنشگران در منطقه ما نیاز به بحران دارند تا اهداف خودشان به ویژه سیاست‌هایشان علیه مردم فلسطین را دنبال کنند که در این حالت، حل بحران به آنها کمکی نمی‌کند.
 
گفتنی است؛ وزیر امور خارجه ایران به منظور شرکت در اجلاس شانگهای در روزهای پایانی هفته گذشته به مسکو سفر کرده بود.

انتهای پیام/

تگها: منافقان, وزیر امور خارجه, تروریست, ظریف, ایران, حمایت

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *