بازدید: 1488 | تاریخ انتشار : 9 تیر 1394
رئیس دامپزشکی شهرستان خنداب گفت: خوشبختانه هیچ موردی مبنی بر وجود بیماری لمپی اسکین در شهرستان خنداب گزارش نشده که دامپزشکی این شهرستان در سال 93 و 94 بیش از 1000 راس دام سنگین را در این راستا واکسینه کرده است.

 دکتر رحیمی رئیس دامپزشکی شهرستان خنداب در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب در رابطه با بیماری لمپی اسکین گفت: این بیماری به آبله گاوی هم مشهور است و در محدوه دامهای پرواری ایجاد می شود.


دکتر سعید رحیمی در راستای پیشگیری این بیماری در خنداب اظهار کرد: خوشبختانه هیچ موردی مبنی برای این بیماری در شهرستان خنداب گزارش نشده که دامپزشکی این شهرستان در سال 93 و 94 بیش از 1000 راس دام سنگین را در این راستا واکسینه کرده است.

وی افزود: بیماری های بومی منطقه مانند تب مالت، تب برفکی و آبله به صورت رایگان برای دامداران واکسیناسینون می شوند ولی دامدار باید برای پیشگیری از بیماری های نوظهور مانند لمپی اسکین خود اقدامات لازم را انجام دهد.

رئیس دامپزشکی شهرستان خنداب علایم این بیماری را وجود عارضه های پوستی بر روی پوست حیوان عنوان کرد و همچنین درصد تلفات دام توسط این بیماری را پایین اعلام نمود و گفت: در صورت بروز بیماری در یک دامپروری و یا منطقه بایستی همه منطقه را قرنطینه و واکسینه کنیم، این بیماری در دامپروری های که دامهای پرواری پرورش می دهند اتفاق می افتد.

دکتر رحیمی بیماری تب مالت را یکی از بیماری های رایج و مشترک بین دام و انسان عنوان کرد و گفت: پیشگیری از این بیماری باید از دام آغاز شود، بر این اساس سازمان دامپزشکی تاکید خاصی بر پیشگیری از این بیماری را دارد که ما همه توان خود را برای مقابله با این بیماری در نظر گرفته ایم و امسال هم همانند سالهای قبل واکسیناسیون رایگان در سطح شهرستان انجام و تا به حال 85 درصد جمعیت گاوی منطقه بر علیه این بیماری واکسینه شده اند و دامهای سبک بز و گوسفند نیز به تازگی شروع شده کا تا 2 ماه آینده به اتمام خواهد رسید.

وی افزود: در طول سال 2 طرح واکسیناسیون تب برفکی داریم که فاز اول آن تا 10 دیگر تمام خواهد شد، با توجه به این که واکسیناسیون در گله ها انجام می شود در کنار آن واکسن حاری به سگ های گله زده و برای آنها شناسنامه صادر و قلاده گذاری می شوند.

وی بر نظارت به عرضه فرآوری های گوشت در خنداب تاکید کرد و گفت: به مناسبت ماه مبارک رمضان فرآورده های دامی و گاوی در این ماه افزایش می یابد که ما نیز در قبال آنها نظارت بر این واحد ها را تشدید می کنیم، از ابتدای سال تا به حال بازدید مشترک با نماینده تعزیرات، مرکز بهداشت و نماینده صنعت و معدن انجام شده که در این راستا 2 مورد متخلف شناسایی و حدود 58 کیلو گوشت آلوده ضبط و معدوم شده است.

انتهای پیام/ش

تگها: بیماری لمپی اسکین, بیماری گاوی, دامپزشکی خنداب, دکتر رحیمی, دامداری

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *