بازدید: 1582 | تاریخ انتشار : 5 مرداد 1394
شهرک صنعتی خنداب با وجود ۲۰ کارگاه تولیدی و صنعتی هم اکنون با تعطیلی ۱۸ کارگاه در خوای عمیقی فرو رفته و نیازمند توجه جدی مسئولین به این مسئله است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب از مجموع ۲۰ کارگاه تولیدی در شهرک صنعتی خنداب هم اکنون تنها ۲ کارگاه آن هم به سختی و با نیروی کاری کمتر از ظرفیت واقعی در حال فعالیت هستند.

 

مدیر کارگاه دنیا صنعت :
دولت از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند
 هوشنگ رضایی مدیر کارگاه دنیا صنعت در شهرک صنعتی خنداب در این باره گفت: این کارگاه ۱۲ سال پیش راه اندازی شده و از سال ۱۳۸۰ بصورت دایم فعالیت داشته است.

 

رضایی علت تعطیل شدن کارگاه های شهرک صنعتی خنداب را عدم حمایت دولت از تولید کننده دانست و اظهار کرد: به تعبیر فرمایشات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) کلید حل مشکلات اقتصادی ما داخل کشور است، دولت به جای این که به مذاکرات هسته ای و رفع تحریم دل خوش کند، به حمایت از تولید کنندگان داخلی بپردازد و درصدد حمایت آنها باشند.

وی افزود: تا زمانیکه دولت از تولید کننده حمایت نکند اقتصاد ما رشد نخواهد کرد، اقتصاد ما باید از درون کشور شکوفا شود، اگر روزی تحریم ها را بردارند اقتصاد کشور ما شاید کمی بهتر شود ولی هنوز باید چشممان به دست کشورهای بیگانه باشد، اگر می خواهیم کشور ما در بحث اقتصاد رشد کند باید از خودمان شروع کنیم و در داخل کشور قدم برداریم تا تولید داخلی راه بیفتد و نیازمند کشورهایی همچون آمریکا و غیره نباشیم.

مدیر کارگاه دنیا صنعت در خنداب ادامه داد: این شهرستان بهترین مکان برای سرمایه گذاری است اما عدم حمایت از تولید کننده و نبود تسهیلات و یا بازپرداخت سنگین و با سود بالای  آن سبب می شود سرمایه گذار حاضر به راه اندازی کارگاههای تولیدی در این شهرستان نباشد.

رضایی بیان کرد: در این شهرک گارگاه هایی همچون تولیدی کود شیمیایی، تولیدی پلاستیک، دمپایی و کارخانه بلوک سازی وجود داشت که تعطیل شده اند، خوشبختانه مشکلات برق و آب و غیره در این شهرک رفع شده، کارخانه پلاستیک سازی به علت قطعی زیاد برق در این شهرک تعطیل شد چرا که در برخی اوقات وقتی پلاستیک داخل مخرن گرم بود برق قطع می شد و پلاستیک خام سرد شده و کار به مشکل می خورد.

 مدیر کارگاه تولید پلمپ های صنعتی:

کارکردن با این اوضاع سخت است

مدیر کارگاه تولید پلمپ های صنعتی فعال در این شهرک نیز از عدم حمایت دولت از تولیدکننده ناراضی بود و گفت: بنده در این کارگاه موفق به اشتغال زایی برای ۲۰ نفر از جوانان خندابی شده ام ولی به علت وجود مشکلات، کار کردن با این اوضاع سخت است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان خنداب:

دور شدن شهرک های صنعتی از رسالت شان/مسئولین بر تخصیص اعتبارات و عملکرد شرکت ها نظارت کنند

 عباس نظری رئیس شورای اسلامی شهرستان خنداب به رسالت مهم شهرک های صنعتی که بحث اشتغال و مجتمع شدن کارگاه ها را در بر دارند اشاره کرد و گفت: متاسفانه شهرک های صنعتی در شهرهای کوچک از اهداف و رسالت خود دور مانده اند، اولین دلیل آن عدم توجه مسئولین به این شهرک ها و تخصیص اعتبارات برای آنها است و دومین مورد عدم نظارت بر نحوه کار و فعالیت کارگاه ها در شهرک های صنعتی است.

عباس نظری به سومین مورد از دلایل عدم فعالیت کارگاه های شهرک صنعتی اشاره و اظهار کرد: بایستی دید نگاه و هدف کسی که کارگاهی در این شهرک صنعتی به راه انداخته چه بوده است، برخی از اینها از اهدافی که برای خود تبیین و توجیه کرده اند دور شده و به راههای دیگر رفته اند که این موجب هزینه کرد تسهیلات در جای دیگرشده، بر این اساس می بینیم که شهرک های صنعتی در شهری مانند خنداب ناکارآمدند.


وی افزود: فعالیت این شهرک ها را از چند منظر می توان بررسی کرد، با راه اندازی این کارگاه ها می توان نقش موثری در ایجاد اشتغال در شهر احساس کرد و در زمینه تولید موثر بود که متاسفانه با این اهداف فاصله گرفته اند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان خنداب متذکر شد: در راستای فعال شدن این کارگاه ها جلساتی در فرمانداری تشکیل شده، ولی با این اوصاف می بینیم که مسئولین بالادستی در استان آنچنان که باید، تاثیر گذار  نیستند. می طلبد تا مسئولین تجدید نظر جدی در بحث اموال عمومی و تسهیلات پرداختی و نیاز جدی در شهر ها در استفاده و کاربری شرکت ها کرده و آنها را ساماندهی،شناسایی و اهداف شان را برای ایجاد کارگاه تبیین کنند.

نظری گفت: با این جهت بایستی فرصت زمانی برای این افراد معین شود تا با توجه به زمین و تسهیلاتی که اخذ کرده اند برای خود تعیین تکلیف کنند، چرا که متاسفانه آنطور که مجموعه و مردم انتظار داشته اند پیش نرفته اند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان خنداب گفت: متاسفانه برخی از افراد کم کاری خود را در برنامه دولت قرار می دهند و بحث عدم حمایت را مطرح می کنند، در این راستا باید جلسه ای با این افراد تشکیل داد و نظر آنها را شنید و دید که آیا واقعا عدم حمایت دولت باعث شده تا آنها از فعالیت خود بازبمانند، اگر چنین باشد دولت موظف است تا از این افراد پشتیبانی و حمایت کند تا بتوانند در بحث اشتغال و تولید نقش داشته باشند.

وی با توجه به این که نزدیک ۲۰ کارگاه در شهرک صنعتی خنداب وجود دارد گفت: اگر این کارگاه ها در خنداب فعال شوند می توانند به طور مستقیم برای ۱۰۰ الی ۱۵۰ نفر اشتغال و در تولید و درآمد زایی شهرستان نیز نقش بسزایی داشته باشند.

 

فقط ۲ کارگاه در شهرک صنعتی خنداب فعال اند

بنا بر این گزارش کلنگ کارخانه تولیدی کاشی و سرامیک به مساحت ۵۰۰۰ متر نیز در سال ۱۳۹۲/۰۸/۰۱ در انتهای سمت راست شهرک به زمین زده شد که میزان پیشرفت این کارخانه تا به حال فقط تسطیح زمین و دیوارکشی محوطه بوده و هیچ اقدام دیگری انجام نشده است.

 

این شهرک در قسمت شمالی شهر خنداب واقع شده که در حال حاضر ۲ کارگاه آن فعال هستند و مابقی به علت مشکلات و موانعی که بر سر راهشان بوده است کارخانه را به حالت تعلیق در آورده اند.

دو کارگاهی که در این شهرک فعال هستند، کارگاه ساخت و تعمیر صندوق های صدقات کمیته امداد امام خمینی(ره) و در کنار آن تهیه بتن آماده است و دومین کارگاه نیز ترشکاری و ساخت پلمپ های صنعتی شرکت نفت است که در حال حاضر با نیروی کاری ۲۰ نفر فعالیت می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 انتهای پیام/ش


تگها: کارگاه, شهرک صنعتی, خنداب, نظری, شورای اسلامی, تعطیلی شهرک های صنعتی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *