بازدید: 1223 | تاریخ انتشار : 25 تیر 1394
امام جمعه موقت شهر خنداب گفت: نماز عید فطر در زمین مصلی امام حسین(ع) شهر خنداب اقامه خواهد شد.

 

 حجت الاسللام صفاهانی امام جمعه موقت شهر خنداب در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت: ماه رمضان ماه خدا و بندگان او است، در این ماه همه به طاعت و بندگی الهی دعوت شده اند که باید به طور احسن از آن استفاده کنیم.


حجت الاسلام مجدی زاده گفت: هر چه به روزهای آخر می رسیم عظمت ماه نیز بیشتر می شود، دهه آخر رمضان و بویژه ساعات آخر استثنایی و طلایی است که باید از آن بهره برد، پیغمبر در ده روز آخر ماه مبارک به جهت بهره بری بیشتر از این ماه در مسجد معتکف می شدند.

وی ماه رمضان را به دانشگاهی تشبیه کرد که استاد آن خدا و شاگردانش بندگان هستند و افزود: بندگان این درسها را در این ماه یاد می گیرند تا در غیر ماه رمضان آنها را عملی کنند و با آنها مانوس باشند، ما از ماه رمضان درس انس با مسجد، انس با قرآن، انس بیشتر با نمازهای جماعت و اول وقت، کمک به فقرا و...می گیریم که باید در طول سال به آنها همانند ماه مبارک رمضان عمل کنیم.

امام جمعه موقت شهر خنداب گفت: عید فطر یکی از اعیاد بزرگ مسلمانان است و مسلمانان در این روز مزد یک ماه روزه گرفتن و بندگی را از خداوند می گیرند، عید فطر یعنی برگشت به فطرت و پاکی، در این روز زندگی از ابتدا آغاز می شود.

صفاهانی متذکر شد: عید فطر در برخی روایات به روز محشر تشبیه شده است، زمانی که در روز محشر شیپور زده می شود و همه از قبرها برمی خیزند و به سمت حسابرسی می روند، عده ای خوشحال  و عده ای ناراحت اند، آنهایی که از فرصت های زندگی درست استفاده نکردند، سربه زیر و ناراحت اند و افرادی که از فرصت ها درست استفاده کردنده اند و در راه بندگی قدم برداشته اند خوشحال و مسرورند، اذان عید فطر همانند شیپور روز محشر است و در این روز همه بیرون می آیند و به سمت مصلی ها حرکت می کنند و برخی خوشحال و برخی ناراحت اند.

امام جمعه موقت شهر خنداب پیشاپیش عید فطر را به همه مسلمانان جهان تبریک عرض کرد و گفت: نماز عید فطر در مصلی امام حسین (ع) شهرستان خنداب خوانده خواهد شد.

وی متذکر شد: یکی از مسایل عید فطر، زکات فطره است، یكی از اعمال واجب در روز عید فطر پرداختن زكات فطره است، زكات فطره بر كسانی واجب است كه در شب عید فطر اولاً مكلف باشند و ثانیاً فقیر نباشد و ثالثاً نان‌خور دیگران هم محسوب نشوند، كسانی كه دارای این شرایط هستند زكات فطره را باید بپردازند.

امام جمعه موقت شهر خنداب وقت پرداخت زكات فطره را از شب عید تا ظهر روز عید دانست و گفت: به نظر برخی فقها بر احتیاط باید قبل از نماز عید زكات فطره را بپردازند، اگر كسی برایش این امكان وجود نداشت، یعنی دسترسی نداشت یا امكان پرداختن نبود لااقل جدا كند و كنار بگذارد تا بعداً ادا كند.

صفاهانی تصریح کرد: زكات فطره برای هر نفر معادل سه كیلوگرم گندم، برنج، خرما و امثال این‌ها است كه اگر معادل پولی آن هم پرداخت شود اشكالی ندارد، معمولاً هر سال قیمتی اعلام می‌شود برای این‌كه مؤمنین وظیفه‌ خود را بدانند و به راحتی به این وظیفه عمل كنند و زكات فطره را بپردازند، اما احتیاط مستحب این است كه افراد قوت غالب خودشان را در نظر بگیرند، یعنی آنچه كه در زندگی، مصرف غالبشان است، مثلاً اگر برنج بیشتر مصرف می‌كنند بهتر این است كه 3 كیلو برنج بپردازند.

امام جمعه موقت شهر خنداب به قیمت گندم در شهرستان خنداب اشاره کرد و گفت: با توجه به این که در تهران و شهرهای بزرگ قیمت هایی برای فطریه در نظر گرفته شده، قیمت 3 کیلو گندم خوراکی در این شهرستان بین 5 الی 6 هزار تومان است که اگر بالاترین قیمت را در نظر یگرند بهتر است.

وی گفت: در مورد زكات فطره احتیاطی هست كه می‌فرمایند كه به فقرای مؤمن بپردازند بنابراین افراد اگر كسانی را می‌شناسند كه فقیراند می‌توانند مستقیماً به فقیر بدهند، در غیر این صورت می‌توانند به افراد دیگری بدهند كه به عنوان وكالت از طرف آن‌ها پرداخت كنند.

امام جمعه موقت شهر خنداب افزود: زكات فطره تنها مخصوص روزه‌داران نیست بلكه آن‌هایی هم كه عذری داشته‌اند و یا عمداً روزه نگرفته‌اند باید زكات فطره را بپردازند، زكات فطره یك واجب جداگانه‌ای است و باید ادا شود.

انتهای پیام/ش

تگها: عید فطر, فطریه, خنداب, امام جمعه خنداب, مصلی خنداب, نماز عید فطر, زکات فطره

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *