بازدید: 846 | تاریخ انتشار : 27 مهر 1394

مسئول نظام صنفی کشاورزان شهرستان خنداب گفت: دولت باید در ابتدای مهر قیمت تصویب شده کشمش را اعلام کند تا در این بین کشاورزانی که مایه یکسال زحمت خود را به بازار روانه می کند ضرر نکند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری نسیم خنداب گفت: در این روزها که بحث فروش کشمش تیزابی مطرح است دلالان فعالیت های خود را آغاز کرده و بهانه های مختلفی را برای سرکیسه کردن مردم مطرح می کنند.

بارانی اظهار کرد: ملاک هایی که خریدار اصلی در خرید کشمش لحاظ می کند این است که انگور در زمان کشمش شدن شکسته نباشد چرا که سیاه خواهد شد و در زمان تیزاب روغن و کربنات خوبی به انگور خورده باشد تا به رنگ قرمز تبدیل نشود، کارخانه دار کشمش قرمز را نمی تواند به رنگ زرد در بیاورد ولی اگر کشمش تر باشد می تواند آنرا خشک کند.

مسئول نظام صنفی کشاورزان شهرستان خنداب گفت: اگر در زمان خشک شدن انگور، باران در زمان ابتدای پهن کردن به آن بخورد طبیعتا رنگ کشمش قرمز خواهد شد، ولی این که واسطه ها و دلالان دنبال آن هستند بهانه ای بیش نیست.

بارانی گفت: در حال حاضر کشمش در خنداب بازار ندارد و همین علت اهرمی برای دلالان کشمش شده تا با عیب گذاشتن روی محصول، کشمش را از چنگ کشاورزان بیرون بیاورند.

وی گفت: کارخانه داران بسیاری هستند که واسطه هایی را به این منطقه می فرستند، هر ساله این گونه عمل می کنند، عرضه زیاد و تقاضا کم است.

مسئول نظام صنفی کشاورزان شهرستان خنداب با بیان این که کشمش آفتابی نسبت به کشمش تیزابی از قیمت بالایی برخوردار است گفت: مطرح کردن کشمش باران خورده بهانه ای بیش برای دلالان در خرید کشمش نیست.

بارانی به خرید تضمینی سال قبل اشاره کرد و تصریح کرد: سال قبل برنامه ای که توسط فرمانداری شهرستان انجام شد خیلی خوب بود، البته کمی دیر شروع کردند ولی باز بهتر از امسال بود.

مسئول نظام صنفی کشاورزان شهرستان خنداب گفت: دولت باید در ابتدای مهر قیمت تصویب شده کشمش را اعلام کند تا در این بین کشاورزی که مایه یکسال زحمت خود را به بازار روانه می کند ضرر نکند.

وی با عدم اعلام شدن قیمت کشمش در خنداب اشاره کرد و گفت: متاسفانه هنوز دولت دست به کار نشده و قیمت معینی برای خرید کشمش اعلام نکرده، قیمت موجود قیمتی است که هر روز توسط واسطه ها بالا و پایین می شود تا محصولات را از دست مردم بیرون بکشند.

بارانی گفت: در این بین دلالان سود خوبی می برند، کشاورزان تا خودشان حرکتی انجام ندهند این مشکل حل نخواهد شد، منطقه ما 70 هزار نفر جمعیت دارد که میانگین 2 هزار باغدار هستند، از این تعداد 100نفر با هم هماهنگ و دست به دست هم بدهند و آورده ای بیاورند تا کارخانه فرآوری کشمش در خنداب دایر شود.

وی گفت: سوله هایی فراوانی در خنداب بیکار رها شده اند که می توانند آنها را اجاره یا حتی کارخانه کشمشی که در شهرک صنعتی تعطیل شده را به راه بیندازند و کار فرآوری کشمش را در خنداب فعال کنند، چه معنی دارد کشمش در خنداب تولید و در شهر دیگری فرآوری و به اسم همان شهرستان صادر شود.

مسئول نظام صنفی شهرستان خنداب گفت: متاسفانه برخی از کشاورزان ما به علت تنگدستی انگور را به صورت 2 ماهه تا یکساله به صورت امانی به دلالان می فروشند تا به نظر خودشان سود بالاتری نصیبشان شوند، اگر حساب سر انگشتی داشته با شیم خواهیم دید ضرر بسیاری را متحمل میشوند.

بارانی متذکر شد: یکی از قطب های تولید انگور و کشمش استان مرکزی، شهرستان خنداب است، و بیش از 90 درصدکارخانه های فرآوری کشمش ملایر با انگور خنداب می چرخند، تنها علت آن هم کیفیت قندی و درشت بودن انگور شهرستان خنداب است.

وی افزود: کارخانه داران بسیاری برای صادرات، دیگر کشمش هایی که ریز هستند را با کشمش خنداب در هم مخلوط می کنند و می فروشند.

بارانی گفت: در جلسه تعاونی باغداران که در روزهای اخیر برگزار شد با کشاورزان بسیاری صحبت کردیم تا به این مقوله وارد شوند، همه آنها پذیرفتند تا با آورده شخصی وارد عمل شوند ولی در موقع عمل شانه خالی کردند.

مسئول نظام صنفی شهرستان خنداب متذکر شد: در استان مرکزی بیش از یک کارخانه کشمش بیشتر نیست و این کارخانه نیز بایستی از کارخانه داران ملایری تبعیت کند تا بازار فروش خود را از دست ندهد، 3 کارخانه کشمش در خنداب وجود داشت که 2 کارخانه به علت عدم حمایت و برخی مسایل دیگر به تعطیلی کشانده شدند، خوشبختانه کارخانه کشمش سبز اراک در خنداب کمی بیشتر از قبل برای مردم استان شناخته شده است که جای بسی خرسندی و خشحالی است.
انتهای پیام/ش
تگها: دلالان خندابی, شهرستان خنداب, خبر روز, اخبار خنداب

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *