بازدید: 629 | تاریخ انتشار : 24 آبان 1394
فرماندار شهرستان خنداب: از مردم می خواهیم در خصوص توسعه شهرستان مشارکت داشته باشند و سد راه نشوند، چرا که  احداث کارخانه و گلخانه و ... باعث خواهد شد تا بیکاری و مهاجرت کاهش پیدا کند.

 

به گزارش خبرنگار نسیم خنداب، حمید غیاثی فرماندار شهرستان خنداب در جلسه کمیته ترویج فرهنگ منابع طبیعی که امروز در فرمانداری خنداب برگزار شد گفت: اگر قرار باشد جایی توسعه پیدا کند بایستی افراد مشارکت داشته باشند، من مشارکتی در خنداب نمی بینم و در برخی مواقع افرادی می خواهند مشارکت داشته باشند که افرادی دیگری به این قضیه دامن می زنند.

غیاثی در خصوص احداث گلخانه در شهرستان خنداب اظهار کرد: مردم زمینی که قرار بوده گلخانه برای شهرستان زده شود را شخم زده اند، متاسفانه مردم حقی برای خود تعیین کرده اند، در شهریور ماه به این افراد دو ماه فرصت دادیم تا به لحاظ قانونی پیگیر باشند، متاسفانه هیچ گونه همکاری نکرده و زمین را شخم کرده اند.

وی افزود: منابع طبیعی شهرستان موظف است از مراجع قضایی این امر را پیگیری کند.

فرماندار در جواب که افرادی ادعا دارند که زمین از اجداد ما به ارث رسیده است گفت: اگر پدران شما هم روی این زمین ها کار کرده باشد، اشتباه کرده، چرا که زمین برای دولت است.

غیاثی با تاکید بر این که طبق سندی که دولت دارد زمین مال دولت است و اگر مردم شکایتی دارند می توانند به شعبه دادگستری مراجعه کنند گفت: برای همین امر 2 ماه زمان برای آنها تعیین شده است، 6 نقطه را در شهرستان خنداب بررسی کردیم تا گلخانه ای برای این شهرستان احداث کنیم، این گلخانه می تواند نقش بسزایی در تامین اشتغال در این شهرستان داشته باشد.

وی از دستگاه های اجرایی خواست تا با مردم صحبت کنند تا در این مباحث مشارکت کنند، چرا که اگر کارخانه ای در شهرستان برپا شود، اولین فایده آن برای مردم منطقه است.

  فرماندار شهرستان خنداب با بیان این که هر کار جدیدی در این شهرستان می خواهیم ایجاد کنیم با مخالفت هایی رو برو هستیم گفت: از مردم می خواهیم در خصوص توسعه شهرستان مشارکت داشته باشند و سد راه نشوند، چرا که  احداث کارخانه و گلخانه و ... باعث خواهد شد تا بیکاری و مهاجرت کاهش پیدا کند.

 قدیر عزیزی رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان خنداب ضمن تقدیر از مدیریت جهاد کشاورزی و آموزش و پرورش شهرستان خنداب گفت: آموزش و ترویج جهاد و منابع طبیعی شهرستان خنداب یکی است و باهم انجام می شود، یکی از مصوبات جلسات قبل این بوده تا جهاد و منابع طبیعی جلسات آموزشی را با هم انجام دهند، که این امر موجب پذیرش بیشتر در جهت آموزش و ترویج کشاورزی و کاسته شدن هجمه ها است و جنبه عمومی بیشتری پیدا خواهد کرد.


عزیزی در ادامه گفت: اداره آموزش و پرورش نیز ضمن بیان کردن آموزش دانش اموزان در زمینه منابع طبیعی آمادگی خود را اعلام کرده، و تا به حال کمک کار این اداره بوده است، مدیران مدارس این امر را به خوبی انجام می دهند.

وی افزود: بهترین کار این است که فرهنگ سازی از مراتب پایین و از مدارس آغاز شود، کودکان در مدارس آموزش را بهتر می پذیرند.

رئیس منابع طبیعی شهرستان خنداب با اشاره به کشت صیفی جات در خندابگفت: کشت هندوانه و خربزه، مشکلی است که ما هرساله با آن روبرو هستیم، خوشبختانه از زمان سکانداری فرمانداری خنداب توسط آقای غیاثی این بحث محکم تر پیگیری شد و بازدهی خوبی تا به حال داشته و تقریبا افراد غیر بومی برای کشت صیفی جات در شهرستان حضور پیدا نمی کنند.

عزیزی کشت صیفی جان را از بین بردن آب در این منطقه عنوان کرد و گفت: این امر نیاز به فرهنگ سازی دارد که بخشداران خنداب گشت های مشترکی را در این خصوص تدارک ببینند تا کشت صیفی جات در شهرستان کنترل شود، برخی ها از آب غیر مجاز و اراضی ملی و افراد غیربومی هستند که واقعا ای موضوع قابل تحمل نیست.

وی به احداث گلخانه در پلاک اراضی ملی روستای ارجناوند اشاره کرد و گفت پلاک اراض ملی روستای ارجناوند به مقدار 120 هکتار برای جهاد کشاورزی لحاظ شد که مردم مخالف این قضیه هستند، یکی از دلایلی که در بحث اقتصادی در شهرستان کاری انجام نمی شود، مخالفت های مردم در این بحث ها است، لازم به ذکر است این زمین جزء اراضی ملی است و به مردم مربوط نمی شود و اگر گلخانه توسط جهاد احداث نشود مردم در این زمین تصرفی نخواهند داشت، اراضی ملی واگذار نخواهد شد و به عنوان مراتع و چراگاه خواهد ماند.

عزیزی متذکر شد: اگر این گلخانه در این شهرستان احداث شود علاوه بر ارزش افزوده ای که دارد، خیلی از افراد بیکار در این گلخانه شاغل خواهند شد.

داریوش مردانی بخشدار مرکزی خنداب ضمن تاکید در مشارکت مردم در طرح های اقتصادی شهرستان گفت: روستاهایی هستند که می گویند 30 الی 40 سال است که در این اراضی کار کردیم، سوال اینجاست اگر کسی نزدیک 50 سال روی این زمین کار کرده باشد و در حال حاضر املاک انها در اراضی ملی قرار بگیرد باید چه کنند؟ نمونه بارز آن روستای احمد آباد است که همه زمین های کاشت آنها جزء اراضی ملی است، آیا راهکاری وجود دارد که این افراد از اراضی ملی استفاده کنند؟.

بخشدار بخش مرکزی ضمن بیان این که بخشداران خاستگاه مطالبات مردمی هستند گفت: مردم موارد و مطالبات خود را با ما مطرح می کنند و ما به عنوان بخشدار نمی توانیم در قبل سوال های آنان جوابی بدهیم، در خواست بخشداری این است که منابع طبیعی به همین موازات که پیشرفت می کند و حدود منابع طبیعی را مشخص می کند، به همین موازات هم راهکاری برای مردم پیشنهاد دهد، مردم می خواهند در منطقه خود زندگی کنند.

وی همچنین نقدی بر عملکرد منابع طبیعی در شهرستان داشت و گفت: بازوی توانمند منابع طبیعی بخشداران، دهیاران و شوراها هستند که نقش راهبردی در شهرستان ایفا می کنند، پس به هنر این اداره بستگی دارد که چگونه این افراد را جذب کنند، در این زمینه نیز بخشداری مرکزی حاضر هست تا از هنرمندی ها در اختیار شما قرار دهد، با این هدف می توانیم از اراضی ملی دفاع کنیم.

انتهای پیام/ش

تگها: خنداب, اخبار خنداب, خبر روز, مشارکت های مردمی, دولت, اراضی ملی, منابع طبیعی, منابع طبیعی و آبخیزداری

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *