بازدید: 1811 | تاریخ انتشار : 14 آذر 1394
کارآفرین خندابی گفت: شرایط مهیا است تا این گلخانه را گسترش بدهم، زمین و آب و مابقی امکانات در اختیار دارم ولی متاسفانه اعتبار کافی برای عملیاتی شدن آن را ندارم.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب،علی احمدی حیدری جوان خندابی گفت: نزدیک به 3 سال که این گلخانه را احداث کرده ام، سال 91 برای اولین بار این گلخانه را با سازه چوبی ساختم و با توجه به این که شغلم گل فروشی است، از آن به عنوان پرورش گل استفاده می کردم، این گلخانه حدود 400 متر است.

حیدری اظهار کرد: با گسترش کارم توانستم شهریور 93 بخشی از گلخانه را تا حدی بهتر از قبل بسازم، 12 میلیون تومان هزینه کردم و بیش از 100 متر آنرا با طلق و آهن پوشاندم، این سازه مقاوم تر از چوب و پلاستیک است.

وی افزود: سال قبل در این گلخانه سبزی ریحان کاشتم و با توجه به این که ریحان در فصل زمستان در کبابی ها مصرف زیادی دارد، فورش خوبی داشت، نزدیک 3 تن برداشت کردم و آنرا کیلویی 5 الی 6 هزار تومان فروختم.

 جوان خندابی متذکر شد: گلخانه سود خوبی دارد، برداشت سبزی ریحان فقط یکبار امکان پذیر است که ما بعد از برداشت ریحان، نشاء گوجه می کاریم.


وی گفت: شرایط مهیا است تا این گلخانه را گسترش بدهم، زمین و آب و مابقی امکانات در اختیار دارم ولی متاسفانه اعتبار کافی برای عملیاتی شدن آن را ندارم.


حیدری با تاکید بر این موضوع که این گلخانه نزدیک 3 نفر اشتغال زایی مستقیم دارد گفت: من و پدرم و خانواده، همه در این گلخانه مشغول هستیم، اگر بتوانیم آنرا گسترش دهیم مطمئنا اشتغال زایی بیشتری خواهد داشت.

 وی افزود: سال قبل یک نفر به صورت دایم در این گلخانه مشغول بود و مزد می گرفت، اما امسال خودم و خانواده ام آن را اداره می کنیم.


حیدری گفت: این گلخانه به مدت 3 ماه در تابستان بیکار است، اگر مکانیزه شود، می توان همه فصول سال از آن استفاده کرد.


جوان خندابی متذکر شد: اگر کسی بخواهد چنین گلخانه ای بسازد هزینه بالایی نخواهد داشت، می تواند ابتدا با سازه چوبی شروع کند و بعد از گسترش و توسعه، گلخانه را مکانیزه کند، یا اگر بخواهد با سازه آهنی گلخانه ای دایر کند هزینه آن متری 30 الی 40 هزار تومان می شود.


وی گفت: این منطقه، بادخیز است، بایستی سازه گلخانه مجهز باشد، این پلاستیکی که من بر روی این گلخانه کشیده ام یکسال عمر می کند و پلاستیک های مخصوص گلخانه با مراقبت، بیش از 4 الی 5 سال عمر می کنند و هزینه های جاری گلخانه را پایین می آورد، هر ساله 500 الی 600 هزار  تومان هزینه پلاستیک برای این گلخانه می دهم.


حیدری گفت: یک ماه قبل برای ساخت سازه جدید با یکی از گلخانه داران محلاتی صحبت کردم، وی گقت هزینه هر متر سازه مکانیزه برای گلخانه 90 هزار تومان است، این سازه عمر بالایی دارد و تمام فصل سال می توان از گلخانه استفاده کرد.

 جوان خندابی متذکر شد: ابتدای سال 94 برای گرفتن وام به جهاد کشاورزی شهرستان مراجعه کردم که با نا امیدی تمام گفتند، بودجه نیست، 3 سالی است که این گلخانه مجوز دارد، پیگیری کردم ولی جواب قانع کننده ای نشنیدم.


وی گفت: سال قبل در این گلخانه خیار کاشته بودم، فرمانده سپاه خنداب از این گلخانه بازدید و فعالیتم را تشویق کرد و وامی از طرف بسیج سازندگی برای توسعه بیشتر به ما داد.

 حبیب حیدری پدر کارآفرین خندابی گفت: با معرفی بسیج سازندگی موفق شدیم 10 میلیون تومان وام بگیریم و این گلخانه را تا حدی بهتر از قبل بسازیم.


حیدری تصریح کرد: سال اول علی رغم اینکه کارشناس کشاورزی بر گلخانه نظارت داشت و سم پاشی به موقع انجام می شد، ولی متاسفانه محصول سال اول گلخانه خوب نشد.


وی افزود: مسئولین هیچ گونه حمایتی از تولید کننده نمی کنند، اگر این گلخانه کوچک فعال عمل کند در کمترین بهره وری می تواند برای 3 نفر اشتغال زایی داشته باشد.


حیدری گفت: سال قبل بر همین اساس گلخانه آفت شدیدی گرفت و بیمه شامل حال آن نشد، اگر ما بتوانیم آنرا مکانیزه بسازیم و بیمه شامل آن شود دغدغه دیگری نداریم.

 


 

 

 

 

 انتهای پیام/ش

تگها: گسترش گلخانه, خنداب, کارآفرین خنداب, خبر, اقتصاد مقاومتی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *