بازدید: 399 | تاریخ انتشار : 6 دی 1394
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خنداب گفت: از ابتدای سال جاری 93 هزار راس دام سبک و 5 هزار دام سنگین با همکاری بخش خصوصی بر علیه بیماری تب مالت واکسینه رایگان شده اند.

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، دکتر سعید رحیمی رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان خنداب در گفتگو با خبرنگار ما گفت: بیش از 800 نوع بیماری بین انسان و دام مشترک است که بیشترین بیماری که برای ما اولویت دارند، تب مالت، هاری و آنفولانزای فوق حاد پرندگان است.

دکتر رحیمی اظهار کرد: از ابتدای سال 93 هزار راس دام سبک و 5 هزار دام سنگین با همکاری بخش خصوصی بر علیه بیماری تب مالت واکسینه رایگان شده اند، اولویت واکسیناسیون ما قانون هایی بوده که از سوی مرکز بهداشت اعلام شده است.

وی به برگزاری کلاس های آموزشی پیشگیری از بیماری و مقابله با آن اشاره کرد و افزود: براساس اولویت بندی که داشتیم، دامپزشکی خنداب با همکاری مرکز بهداشت شهرستان 16 کلاس آموزشی در روستاهایی که دارای مبتلای انسانی تب مالت بودند برگزار شد، این دوره ها در مدارس، مساجد و خانه های بهداشت در روستاها انجام شد که حدود 550 نفر از دامداران تحت آموزش قرار گرفتند که توضیحاتی در خصوص بیماری هاری، تب مالت و آنفولانزا در اختیار آنها قرار دادیم.

رئیس دامپزشکی شهرستان خنداب گفت: همزمان با آموزش، بیش از 600 بروشور آموزشی بیماری های مشترک بین انسان و حیوان بین آنها توزیع شد.

رحیمی در خصوص بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان متذکر شد: در این خصوص به همه مرغداران شهرستان نامه ارسال شده تا آنها موظف شوند و طیور خود را بیمه کنند تا در مواقع بروز مشکلات، خسارات وارده را از بیمه بگیرند، چرا که خسارتی از سوی دامپزشکی به آنها تعلق نخواهد گرفت.

وی تاکید کرد: مکاتباتی با مرکز بهداشت خنداب در خصوص این که اگر تلفات بیش از حد طیور را در منطقه مشاهده کردند به شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع دهند، همچنین با نیروی انتطامی هماهنگی هایی انجام شده تا ورودی های شهر و خروجی ها را کنترل کنند تا دام آلوده و بدون مجوز وارد شهرستان نشود.

رئیس دامپزشکی شهرستان خنداب به نظارت بر مرغداری ها و کنترل بیماری در بین طیور اشاره و خاطرنشان کرد: تا کنون 350 مورد خون گیری مبنی بر سالم و یا غیر سالم بودن طیور قابل عرضه به بازار از مرغداری ها انجام شده، خوشبختانه موردی از آنفولانزا در سطح شهرستان و استان گزارش نشده است.

انتهای پیام/ش

تگها: آنفولانزای فوق حاد, خنداب, بیماری, پیشگیری, اخبار ویژه, دام سبک, گاوداری, مرغ داری, دام سبک, دام سنگین

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *