بازدید: 1013 | تاریخ انتشار : 29 دی 1394
فرماندار شهرستان خنداب به مدیریت مشارکتی بین شهرستان‌ها در بهره‌برداری اصولی از قره‌چای اشاره کرد و گفت: قرار است تا اعتباری از سر جمع اعتبارات استانی در این خصوص گرفته شود، تا سردهنه ها و کانال‌هایی که روی رودخانه قره‌چای هست را مکانیزه کنیم.

 به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، حمید غیاثی فرماندار شهرستان خنداب در خصوص جاری شدن آب در رودخانه قره‌چای و حیات دوباره آن گفت: سال قبل در شورای حفاظت از آب تصویب شد که یک جلسه با حضور پنج شهرستان مشترک در بهره‌برداری از قره‌چای با محوریت منابع استان برگزار شود، که موارد بهره بردای از رودخانه را با هم بررسی کنیم تا رودخانه قره‌چای از وضعیت فعلی که خشک شده است خارج شود.


غیاثی اظهار کرد: این رودخانه یکی از 62 رودخانه حفاظت شده کشور و تنها رودخانه حفاظت شده استان مرکزی است.

وی با بیان این که موضوع برگزاری جلسه با منابع آب پیگیری شد افزود: این جلسه هفته گذشته در اداره منابع آب استان در هفته اخیر تشکیل شد که فرمانداران خنداب، شازند، کمیجان، فراهان، تفرش و ساوه حضور داشتند، مصوب شد تا منابع آب با هماهنگی محیط زیست پیگیری کنند تا رودخانه قره‌چای را به عنوان زیست بوم حساس، شکننده و تخریب شده به دستگاه‌های ذیربط معرفی تا بتوانیم منابع مالی برای اصلاح آن دریافت کنیم.

فرماندار شهرستان خنداب به مدیریت مشارکتی بین شهرستان‌ها در بهره‌برداری اصولی از قره‌چای اشاره کرد و گفت: قرار است تا اعتباری از سر جمع اعتبارات استانی در این خصوص گرفته شود، تا سردهنه ها و کانال‌هایی که روی رودخانه قره‌چای هست را مکانیزه کنیم.

غیاثی متذکر شد: طبق گزارشی که منابع آب در جلسه اخیر داد مشخص شد که طی چند سال اخیر مقدار نزولات آسمانی با میانگین بلند مدت تفاوت معنا داری ندارد، ولی متاسفانه بهره‌برداری غیر اصولی از رودخانه و عدم نظارت و حفر چاه‌های غیر مجاز و مجاز در حریم رودخانه و بویژه تخریب سطح آن، عوامل اصلی تخریب رودخانه قره‌چای بوده است.

وی افزود: بدون اینکه کسی را متهم کنیم دست به دست هم دهیم تا جریان حیات استان مرکزی احیاء شود، پیگیر هستیم همایشی برای احیاء رودخانه قره‌چای برگزار کنیم.

فرماندار شهرستان خنداب خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبه شورای حفاظت از آب 12 سردهنه و کانال های انحرافی قره‌چای بسته شده و بندهایی که در رودخانه وجود دارد، باز شده تا امسال نیز همانند سال گذشته مدت زمان زیادتری آب در مسیر رودخانه جاری شود تا سفره های زیرزمینی پر و حاشیه های روخانه غنی تر و روحیه‌ی بهتری برای مردم ایجاد کنیم.

آب رودخانه قره‌چای 2 ماهی زودتر نسبت به سال قبل پیشروی داشته و در حال حاضر تا نزدیکی شهر خنداب پیش رفته است.
انتهای پیام/ش

تگها: قره چای, خنداب, اخبار, آب, رودخانه, تخریب, فرماندار شهرستان خنداب, کمیجان

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *