بازدید: 722 | تاریخ انتشار : 11 اسفند 1394
رئیس دامپزشکی شهرستان خنداب گفت: پیشگری این بیماری از طریق واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی انجام می شود که تاکنون حدود چهل و یک هزار راس دام سبک بر علیه این بیماری در خنداب واکسینه شده‌اند، در روزهای اخیر نیز واکسیناسیون دام‌های سنگین شروع شده است.

 به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، دکتر سعید رحیمی رئیس دامپزشکی شهرستان خنداب در گفتگو با خبرنگار ما در خصوص شیوع و گسترش بیماری تب برفکی گفت: بیماری تب برفکی بیماری جدیدی نیست، یکی از بیماری های بومی کشور ما است، تب برفکی بیماری ویروسی و بسیار واگیردار که باعث تلفات اقتصادی به صنعت دامی کشور می شود.


رحیمی اظهار کرد: ویروس عامل این بیماری دائما در حال چرخش است و همین چرخش ها باعث ایجاد جهش‌هایی در ویروس می شود و سویه های جدیدی را ایجاد می کند و از طرق های مختلف وارد کشور می شود.

وی با اشاره به این که سالیانه واکسیناسیون بر علیه این بیماری در کشور انجام می شود افزود: چون سویه های جدیدی از این بیماری وارد کشور می شود، واکسن حاوی سویه جدید نیست، به علت این که ایمنی سویه جدید در بدن دام‌ها وجود ندارد، بیماری در بین حیوانات شیوع پیدا کرده و حتی ممکن است تلقات بالایی داشته باشد.

رئیس دامپزشکی شهرستان خنداب لنگش گله گوسفندی، آبریزش از دهان، زخم بین دو سم، تب، زخم دهان، کاهش تولید شیر و گوشت را علایم بیماری تب برفکی اعلام کرد و گفت: به خاطر این که وقتی دام تب داشته باشد خوراک آن کم و به تبع آن شیر کمتری تولید خواهد کرد که بر همین اساس خسارت زیادی بر صنعت دامپروری وارد می شود.

رحیمی متذکر شد: در حیوانات جوان به علت اینکه بدن آنها نسبت به دام‌های چند ساله ضعیف تر و مقاومت کمتری دارند به محض اینکه ویروس وارد بدن آنها می شود اثرات بسیار شدیدی بر روی آنها ایجاد می کند، معمولا ورود ویروس فوم قلبی برای حیوان ایجاد می کند که همین امر باعث تلف شدن آنها می شود.

رئیس دامپزشکی شهرستان خنداب گفت: اولین گزارش از شیوع بیماری در این شهرستان 10 روز قبل در یکی از روستاها بود که دام‌های سبک به آن مبتلا شده بودند که 6راس گوسفند تلف شدند و یک مورد درگیری دام سنگین در بخش قره چای نیز وجود داشت که منجر به تلفات نشد.

وی با بیان این مطلب که بیماری درمان خاصی ندارد افزود: پیشگری این بیماری از طریق واکسیناسیون و رعایت اصول بهداشتی انجام می شود که تاکنون حدود چهل و یک هزار راس دام سبک بر علیه این بیماری در خنداب واکسینه شده‌اند، در روزهای اخیر نیز واکسیناسیون دام‌های سنگین شروع شده و رایگان در حال انجام است و فقط هزینه دستمزد تزریق از دامداران گرفته می شود.

رحیمی تاکید کرد: دامداران بایستی به مسایل بهداشتی توجه ویژه‌ای داشته باشند و به خاطر واگیر دار بودن بیماری از ورود و خروج افراد غیر به دامداری جدا پرهیز کنند، حداقل هفته‌ای یکبار از مواد ضد عفونی کننده استفاده و بدن حیوان را به این مواد آغشته و برای سطح دامداری از آهک استفاده کنند.

رئیس دامپزشکی شهرستان خنداب خاطرنشان کرد: خنداب آخرین شهرستانی بوده که با این بیماری درگیر شده است، خوشبختانه با وجود این که شهرستان‌های مجاور درگیری بیشتری با این بیماری داشتند ولی فعلا شهرستان خنداب درگیری شدیدی با این بیماری ندارد.
انتهای پیام/ش

تگها: بیماری, تب برفکی, خبر, اخبار روز, اخبار خنداب, دامداران, دام سنگین, گاوداری, گوسفند

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *