بازدید: 641 | تاریخ انتشار : 19 خرداد 1395
با آغاز زمان برداشت محصولات باغی باغداران خنداب برای فروش محصول یکسال کار و تلاششان در کنار جاده اصلی شهرستان بساط خود را پهن می کنند.
کنار جاده،پناهی برای کشاورزانی که 'هیچ' گیرشان می آید+عکس

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری نسیم خنداب، استقرار میوه‌فروشان در حاشیه محور خنداب به اراک و در محل‌های نامناسب یکی از دلایل افزایش آمار تصادفات در سطح محور مواصلاتی پل‌دوآب-خنداب است که این مهم علاوه‌ بر افزایش تصادفات و سوانح سبب بروز خطرات فروان برای دست‌فروشان شده است.

 

 در این راستا اداره راه و شهرسازی شهرستان خنداب چندین بار در سال‌های قبل تصمیم گرفت تا دست‌فروشان میوه را از حاشیه این محور در راستای کاهش آمار تصادفات جمع کند.

بسیاری از میوه فروشان کشاورزان بخش قره‌چای که به باغداری درختان میوه مشغول هستند و از این طریق امرار معاش می کنند، در کنار جاده میوه های خود را به فروش می رسانند.کشاورزان این بخش هر ساله با رسیدن میوه‌هایی همچون گیلاس، آلبالو و هلو در اواسط خردادماه اقدام به فروش آنها در کنار جاده اصلی خنداب به اراک می کنند که با این کار خطرات زیادی را برای خود می خرند.ه در سال‌های قبل چندین خودرو از جاده خارج شده و برای این فروشندگان خطرات زیادی به بار آورده است.

  ​
جمع آوری میوه فروشان از حاشیه جاده راهکار حل مسئله نیست
 در سال ۹۴ اقداماتی برای جمع آوری این افراد از حاشیه جاده انجام شد، ولی باید به این سوال پاسخ داد که آیا با جمع کردن میوه فروشان از کنار جاده، این وضع، سامان پیدا خواهد شد.

 کشاورزانی که از آغاز سال زحمات زیادی برای به بار نشستن میوه های خود می کشند و تمام هم و غم خود را در این راه می گذارند و زمانی که میوه‌های باغ آن به ثمر می رسد، جایی برای عرضه بدون واسطه به مشتری ندارند.

کشاورزان خندابی برای قطع کردن دست دلالان میوه و عرضه مستقیم محصولات تولیدی خود و نداشتن جایگاه مخصوص برای عرضه میوه اقدام به فروختن میوه در کنار جاده خنداب می کنند.

حاصل دسترنج کشاورزان در بخش میوه‌های گرمسیری به ویژه گیلاس، آلو و زردآلو در کنار مسیر عبوری از خنداب تا اراک از بین می روند.

با توجه به فرارسیدن فصل میوه‌های گرمسیری و در شرایطی که میوه‌های سایر استان‌ها حتی به صورت نوبرانه در بازارهای استان مرکزی و شهرستان خنداب عرضه می‌شود، میوه‌های منحصربفرد این شهرستان به خاطر نبود متولی برای ارسال آن‌ها به سایر نقاط استان و کشور، در کنار جاده ها حیف و میل می‌شوند.

تره‌بار در پل‌دوآب احداث شود

یکی از فروشندگان که بساط خود را در کنار جاده پهن کرده است، گفت: از مسئولین تقاضا داریم تا بازارچه میوه‌ای در پل دوآب، که محل گذر مسافران متعدد از شهرهای مختلف است احداث نمایند تا ما با این مشقت و سختی روبرو نباشیم و زیر گرمای سوزان آفتاب نمانیم و حتی المقدور میوه هایی که از مزارع می چینیم همان روز به فروش برسد و خراب نشود.


وی در ادامه گفت: خطری که همه ما را تهدید می کند، انحراف خودروها و نهایتا خارج شدن از جاده است که سال قبل یکی از کشاورزان در چنین صحنه ای جان خود را از دست داد.

عدم همکاری میوه‌فروشان برای احداث تره‌بار در روستای خانقاء خنداب
حمید غیاثی فرماندار شهرستان خنداب در این خصوص گفت: به دلیل این که بخش قره‌چای کانون تولید میوه در شهرستان است، نزدیک به ۳ سال پیگیر ایجاد میدان تره بار در بخش قره‌چای بوده‌ایم ولی متاسفانه باغداران از این موضوع حمایت نمی‌کنند.

غیاثی با بیان این که شورا و شهردار جاورسیان را در این موضوع دخیل کردیم، گفت: باغداران با بیان این که ما نگهبانی باغ را می دهیم و میوه های خود را کنار باغ می فروشیم، همکاری در این زمینه ندارند.

وی افزود:  چندبار با همکاری اداره راه و شهرسازی کسانی که مبادرت به فروش میوه در کنار جاده می کردند را جمع کردیم ولی برخی به این کار اعتراض کردند که چرا چنین کاری انجام می دهید.

فرماندار خنداب گفت: ساماندهی میوه فروشان حاشیه جاده با همکاری باغداران صورت می گیرد، مکانی در جلوی پمپ بنزین خانقاء تسطیح و قرار شد تا غرفه بندی شود ولی هیچ یک از تولید کنندگان حمایت نکردند.

غیاثی متذکر شد: ایجاد مرکز فروش میوه باعث ایجاد رونق اقتصادی و کشاورزی می شود و از این طریق وارد تجارت محصولات کشاورزی و باغی می شویم.

فرماندار خنداب خاطرنشان کرد: محاسن ایجاد تره بار در خنداب، ایجاد امنیت اجتماعی، رونق اقتصادی و افزایش قدرت چانه زنی تولید کننده است، ولی هیچ اقبالی از سوی کشاورزان نمی بینیم.

ارائه تسهیلات به متقاضیان احداث سردخانه و تره‌بار
فرهادی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب با بیان اینکه غرفه هایی در تهران است که ما می توانیم سهمیه برای کشاورزان بگیریم گفت: ما آمادگی برای پرداخت تسهیلات احداث سردخانه و میدان را داریم، در این موضوع بایستی بخش خصوصی وارد شود.

فرهادی گفت: دولت در بخش میدان و تره بار سرمایه گذاری نمی کند و اگر در بخش خصوصی متقاضی باشد ما آمادگی داریم به آنها کمک کنیم.

 

این روزها اما باغداران شهرستان خنداب برداشت گیلاس و آلبالو را از باغات خنداب آغاز کردند.کشاورزان این محصولات را در حاشیه جاده خنداب به فروش می رسانند. 

 

با تمام تفاسیر باغداران خندابی عرضه مستقیم محصول خود در کنار جاده را در حال حاضر تنها راهکار برای فروش محصول خود در زمان مناسب و قبل از فاسد شدن آن علی رغم خطرات جانی و تحمل گرمای هوا می دانند و با توجه به زحمات زیاد کشاورزی برای تولید محصول به بهای اندک و سود کم آن راضی هستند.

انتهای پیام/

تگها: میوه فروشان خنداب, خبر, اخبار روز, خبرهای مردمی, مطالبه گری

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *