بازدید: 515 | تاریخ انتشار : 18 مرداد 1395
طبق آمار ارائه شده در سایت وزارت راه و شهر سازی در خصوص تخلیه و بارگیری جنس های وارداتی در بنادر کشور در تاریخ 10 مرداد ماه، انواع خودرو های خارجی از قبیل تویوتا، شورلت، کادیلاک، هیوندا، کیا، نیسان و... وارد کشور و در مقابل گوسفند و بز صادر شده است.

 

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ چند شب پیش بود که حسن روحانی در برنامه زنده تلویزیونی خود مهمان خانه های مردم بود و طی این برنامه به ارائه گزارش های آماری و اظهاراتی در خصوص آمار واردات و صادرات موجود در کشور پرداخت و گفت: صادرات ما بر واردات پیشی گرفته است، البته بدین معنا نیست که همیشه واردات بد است. اگر واردات کالای اولیه و مواد اولیه کارخانجات و قطعات باشد، خوب است.

 

روحانی در ادامه اظهارات خود گفت: خوشبختانه در سال گذشته در کل سال صادرات غیرنفتی ما بر واردات پیشی گرفت و امسال نیز در چهار ماهه اول رشد داشتیم. سال گذشته صادرات ما ۱۱ میلیارد دلار و امسال ۱۳.۴ میلیارد دلار است. افزایش صادرات علامتی است که نشان می‌دهد امسال مسیر حرکت ما به سمت حرکت مثبت اقتصادی است.

 

این در شرایطی است که طبق آمار ارائه شده در سایت وزارت راه و شهر سازی در خصوص تخلیه و بارگیری جنس های وارداتی در بنادر کشور در تاریخ 10 مرداد ماه انواع خودرو های خارجی به کشور وارد شده است که در ادامه به آن اشاره می کنیم.

 

کلاهایی وارداتی از قبیل خودروهای شرکت خودروسازی خارجی تویوتا، میتسوبیشی، نیسان، شورلت، دوج، کیا، پورشه، رنو وکادیلاک در مرداد ماه با تعداد انبوهی وارد کشور شده که این میزان واردات با اظهارات روز گذشته حسن روحانی کمی متناقض به نظر می رسد زیرا وی گفته بود که آمار صادرات از واردات در کشور پیشی گرفته است.

 

تنها دستاورد برجام برای کشور در زمینه صادرات کشور، تنها به صادرات گوسفند ، بز و پفک و اقلامی از این دست منتهی می شود، این در حالی است ایران در حوزه واردات خود تنها به کالاهایی که ارزش افزوده دارند اکتفا می کند و در حوزه صادرات مواد خام در اثلام صادراتی کشور قرار می گیرد، این روندی دولت در بخش صادرات و واردات در کشور پیش گرفته است روند مطلوبی نیست.

 

 

در این باره بهتر به نظر می رسد که رئیس جمهور اظهارات خود را کمی با واقعیت های موجود تطبیق دهد و آمار و ارقام خود را به صورت شفاف به مردم ارائه کند تا با اطلاعات نهاد تحت نظر خود نیز مطابقت داشته باشد.

این موضوع تنها گزارشی از یکی از روزهای سال است که از بنادر و سکوی های صادراتی و وارداتی کشور تهیه شده است، اگر با کمی دقت در آمار و ارقام موجود در سایت وزارت راه و شهر سازی بنگریم متوجه فاجعه عظیم واردات بی رویه به کشور می شویم.

این در شرایطی است که بارها و بارها رهبر معظم انقلاب در سخنان خود و حتی در اظهارات اخیرشان به توجه به تولید داخل و استفاده از ظرفیت داخلی تاکید داشتند ولی امروز با توجه به واردات بی رویه کالاهای خارجی شاهد کاهش آمار تولید خودروسازی های کشور و بیکاری خیل کثیری از کارگران مشغول در خط تولید هستیم.

این بی توجهی دولت به توان و ظرفیت داخلی تنها به این حوزه از اقتصاد کشور منتهی نمی شود بلکه در دیگر قسمت های از قبیل قراردادهای نفتی وزارت نفت ، قرارداد های وزارت نیرو و سایر قراردادهای دولت نیز وجود دارد که این امر اگر بیش از این ادامه یابد شاهد افزایش بیکاری، تعطیلی روز افزون کارخانه ها که اکنون نیز با آن مواجه هستیم روبرو خواهیم شد که این امر بسیار نگران کننده است.


انتهای پیام/ت

 

لینک مرتبط:

تگها: واردات, صادرات, گمرک

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *