بازدید: 505 | تاریخ انتشار : 10 شهریور 1395
احداث مجتمع آبرسانی روستای کمرآب نزدیک به چهار سال است که آغاز شده و تاکنون برای تکمیل آن، نزدیک به دو میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده و نهصد میلیون تومان آن هزینه شده است.

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، روستای کمرآب، آخرین روستای شهرستان خنداب در بخش مرکزی است که ۲۵۰ نفر جمعیت دارد، این روستا یکی از روستاهای محروم شهرستان خنداب است، یکی از مشکلات مهم این روستا کم آبی و استفاده از آب غیر بهداشتی است.

مردم در این روستا از آب چشمه‌ای که در بالای روستا قرار دارد استفاده می کنند، این در حالی است که دامداران، گوسفندان و دام‌های خود را در کنار این چشمه می چرانند و برای سیراب کردن دام‌ها از آب چشمه استفاده می کنند، این چشمه چندین خروجی دارد که یکی از خروجی ها به روستا انتقال داده شده است.

خبرنگار نسیم خنداب در روزهای اخیر خبری مبنی بر کم آبی در روستای کمرآب و ثمر دشت منتشر و موضوع را از اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان خنداب پیگیری کرد :

قشلاقی رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان خنداب در خصوص کم آبی روستای کمرآب و ثمردشت گفت: آبرسانی به روستاها به صورت مجتمع سازی انجام می شود، برای تامین آب روستای کمرآب و ثمردشت، چاه آب در خارج از بافت روستای کمرآب حفر شده است.

 قشلاقی اظهار کرد: مجتمع آبرسانی روستای کمرآب و ثمردشت یکی از پروژهای مهم است، آب روستاهای کمرآب، ثمردشت، گرماب و قلعه اسد آباد از مجتمع کمرآب تامین خواهد شد، این روستاها تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی شهرستان نیستند.

وی با بیان این که احداث مجتمع آبرسانی کمرآب از سال ۹۱ آغاز شده است افزود: مشکل پیشرفت پروژه آبرسانی کمرآب، ممانعت مردم روستا است، آنها می گویند، چاه آب در زمین روستای کمرآب حفر شده و ما آب را به روستاهای دیگر نمی دهیم، تاکنون ۲بار پیمانکار مشخص شده تا کار را انجام دهد، اما متاسفانه مردم روستا مانع پیشرفت کار شده اند.

قشلاقی تاکید کرد: این چاه برای تامین آب شرب مردم حفر شده و در اعتبارات ملی است، نمی توان برای مصارف کشاورزی از آن استفاده کرد.

رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان خنداب با تاکید بر این که سیاست کاری آب و فاضلاب، مجتمع سازی آبرسانی به روستاها است گفت:مصرف آب در روستاها به خاطر دامداری و دامپروری در تابستان‌ها افزایش می‌یابد، به همین خاطر، مردم در ساعاتی در شبانه‌روز با افت فشار آب مواجه می شوند.

قشلاقی تصریح کرد: در مجتمع آبرسانی کمرآب، چاه آب حفر شده و خط انتقال از چاه به روستای کمرآب انجام شده است، ساخت مخزن ۵۰۰ متر مکعبی بیش از ۹۵ درصد پیشرفت داشته و شبکه آبرسانی داخل روستا انجام و خط برق چاه آب تکمیل شده و منتظر هستیم تا منصوبات چاه نصب شود.

وی افزود: از آغاز پروژه تاکنون ۹۰۰ میلیون تومان هزینه شده و ۲۵۰ میلیون تومان برای خط انتقال لوله از مخزب به روستای ثمردشت و ۷۰۰ میلیون تومان برای خط پمپاز از چاه آب به مخزن در نظر گرفته شده است که در روزهای آتی انجام خواهد شد.

رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان خنداب گفت: هر مشترک در روستای کمرآب، بایستی در اداره آب و فاضلاب پرونده تشکیل دهد تا مجوز نصب انشعاب برای آنها صادر شود.

وی به وجود مشکلات اجتماعی در حوزه آبرسانی اشاره کرد و گفت: روستای سیردر مشکل کم آبی دارد و متاسفانه برخی از افراد هستند که در این کار مشکل ایجاد می کنند و اجازه نمی دهند خط انتقال از زمین های آنها عبور کند.

۹ مجتمع آبرسانی در شهرستان خنداب وجود دارد که ۲ مجتمع شهید و بهارستان با اعتبارات ملی تکمیل و مابقی از اعتبارات شهرستانی استفاده کرده اند.

رئیس آب و فاضلاب روستایی شهرستان خنداب با بیان این که در برخی از روستاها نیز کم آبی وجود دارد گفت: چاه جدید برای روستای ارجناوند و قشلاق زیبا حفر شده است، اگر اعتبار جذب شود، خط انتقال از چاه به روستاها انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر مشکل اجتماعی در روستای سیردر حل شود تا یک ماه آینده مردم روستا می توانند از آب بهداشتی بهره مند شوند. اگر مشکلی پیش نیاید، روستاهای دارنجیل، عبدالکریم و سیردر تا ۲۲ بهمن سال جاری تحت پوشش آب و فاضلاب روستایی قرار خواهند گرفت.

شنیده‌ها حاکی است که برخی از افراد با تحریک مردم کمرآب در صدد هستند تا در این کار خلل ایجاد کنند، تا شاید چاه آبی که برای تامین آب شرب مردم توسط دولت حفر شده را به مردم روستا برای استفاده کشاورزی بدهند، اما این در حالی است که رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان چنین امری را محال دانست و گفت: مطالعات این پروژه توسط اداره آب و فاضلاب انجام و در حال انجام است.

انتهای پیام/شکانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *