بازدید: 459 | تاریخ انتشار : 16 شهریور 1395
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب گفت: به خاطر اینکه صنایع در شهرستان خنداب وجود ندارد، بیشترین مقدار کشمش به شهرستان ملایر صادر می شود، مسئولین شهرستانی و استانی کمک کنند تا صنایع فرآوری کشمش در شهرستان راه اندازی شود.

به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، فرهادی رئیس جهاد کشاوری شهرستان خنداب در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ۶هزار هکتار باغ انگور در شهرستان خنداب وجود دارد که ۴ هزار هکتار از این باغات بارده و ۲ هزار هکتار نیز تازه تاسیس شده اند و به تولید اقتصادی نرسیده‌اند.


 تولید ۸۰ هزار تن انگور در خنداب

فرهادی با بیان این که متوسط تولید انگور در هر هکتار در شهرستان ۲۰ تن است اظهار کرد: پیش بینی می شود ۸۰ هزار تن انگور در شهرستان خنداب تولید شود.

وی در خصوص خرید تضمینی کشمش در خنداب افزود: عامل خرید تضمینی، تعاون روستایی است و با توجه به این که قیمت توافقی کشمش در سال‌های قبل بیشتر از قیمت تضمینی بوده است، دولت در سال قبل وارد عمل نشد.

قیمت تضمینی خرید کشمش تاکنون اعلام نشده است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب گفت: تولید کشمش در سال جاری خوب است، برای تعیین قیمت تضمینی مکاتباتی با سازمان جهاد کشاورزی انجام شده، سازمان جهاد کشاورزی نیز مکاتباتی در همین خصوص با رئیس سازمان تعاون ایران داشته است، اما تاکنون قیمت خرید تضمینی کشمش، اعلام نشده است.

تولید در خنداب، صادرات از ملایر

فرهادی با اشاره به این که هر ۴کیلو انگور به ۱کیلو کشمش تبدیل می شود، متذکر شد: با تولید ۸۰ هزار تن انگور در شهرستان، ۲۰ هزار تن کشمش تولید خواهد شد و عمده آن به شهرستان ملایر صادر می شود.

خنداب با ۸۰ هزار تن تولید انگور تنها یک کارخانه فرآوری کشمش دارد

وی تصریح کرد: در شهرستان خنداب، تنها یک کارخانه فرآوری کشمش هست که سالانه ۲ هزار تن محصول را فرآوری و صادر می کند.

خنداب 10 کارخانه فرآوری کشمش نیاز دارد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنداب گفت: امسال با تقاضای ایجاد ۲ کارخانه کشمش پاک کنی در خنداب موافقت شده است، این افراد برای گرفتن مجوز اقدام کرده‌اند، در شهرستان خنداب با کمک مسئولین به ۱۰ کارخانه با ظرفیت فرآوری ۲ هزار تن انگور نیاز داریم.

خنداب، رتبه اول تولید انگور در استان مرکزی

فرهادی متذکر شد: شهرستان خنداب به عنوان تولید کننده برتر انگور در استان مرکزی است، توانایی تولید محصولات ارگانیک در شهرستان خنداب وجود دارد.

صادرات کشمش از گمرک استان مرکزی با برند خنداب

وی افزود: صادرات محصولات انگور، از گمرک استان مرکزی با برند شهرستان خنداب انجام می شود، ما باید کمک کنیم تا صنایع فرآوری انگور در شهرستان توسط سرمایه گذار ایجاد شود، تعاونی باغداران، اعلام آمادگی برای مشارکت در ایجاد کارخانه کشمش پاک کنی کرد، اما مورد استقبال از سوی مردم قرار نگرفت.

۸۵ درصد کشمش خنداب با برند دیگر شهرستان‌ها صادر می شود/ اعطای تسهیلات به باغات داربستی انگور در خنداب

فرهادی متذکر شد: ۱۵درصد انگور تولیدی شهرستان خنداب با برند خنداب صادر می شود، و به خاطر اینکه صنایع در شهرستان خنداب وجود ندارد، بیشترین مقدار کشمش به شهرستان ملایر صادر می شود، مسئولین شهرستانی و استانی باید کمک کنند تا صنایع فرآوری کشمش در شهرستان راه اندازی شود.

کشاورزان در خرید روغن و کربنات به برچسب خوراکی دقت کنند

وی خاطر نشان کرد:کشاورزان محصولات خود را از نظر کیفیت و بهداشتی، با مرغوبیت بهتری تولید کنند تا بتوانیم با دنیا رقابت کنیم، جهاد به باغاتی که ایستاده و داربستی تاسیس می شوند، تسهیلات می دهد، کشاورزان برای خرید روغن و پودر کربنات دقت لازم را داشته باشد، روغن و کربنات مورد نیاز برای تبدبل انگور به کشمش باید برچسب خوراکی داشته باشد.

انتهای پیام/ش

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *