بازدید: 430 | تاریخ انتشار : 18 مهر 1395
در حالی که قرار بود امسال کشمش تولیدی کشاورزان به صورت تضمینی از سوی دولت خریده شود اما هنوز قیمت تضمینی اعلام نشده و بسیاری از کشاورزان به علت داشتن بدهی، کشمش را به دلالان فروخته اند.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، سالانه نزدیک به ۱۰۰ هزار تن انگور در شهرستان خنداب تولید می شود، از این محصول مشتقات زیادی بدست می آید و عمده انگور شهرستان به کشمش تیزابی تبدیل و به فروش می رسد.

فروش کشمش، دغدغه‌ای است که هر ساله کشاورزان در خنداب با آن دست و پنجه نرم می کنند، در شهرستان خنداب، تنها یک کارخانه فرآوری کشمش وجود دارد که سالانه، توان فرآوری ۲ هزار تن کشمش را دارد.

خرید تضمینی گندم هر سال توسط دولت مطرح می شود و کشاورزان را سر شوق می آورد، اما با پایان یافتن برداشت انگور به نتیجه نمی رسد و ساز کشاورزان را ناکوک می کند.

شمس الله نعیمی کشاورز خندابی گفت: اکثر کشاورزان شهرستان خنداب انگور خود را به کشمش تبدیل می کنند.

این کشاورز در خنداب متذکر شد: تمام درآمد زندگی من از همین راه تامین می شود، و به دلیل  اینکه شهرستان خنداب کارخانه کشمش ندارد، ما باید کشمش را به دلالان بدهیم.

 نعیمی گفت: کشاورزان از اول بهار زحمت می کشند و سود اصلی نصیب دلالان می شود، هر ساله این اتفاق می افتد.

قیمت کشمش خنداب را کارخانه داران ملایر مشخص می کنند

وی افزود: در خنداب چند تاجر سرمایه‌دار هستند که کشمش را خریداری کرده و به ملایر می برند، کارخانه داران ملایری هرساله دلالانی را به شهرستان می فرستند تا برایشان کشمش بخرند و قیمت خرید را کارخانه داران ملایری برای خندابی ها تعیین می کنند.

این کشاورز خندابی با تاکید بر این که چندین سال است که این شیوه خرید در خنداب تکرار می شود گفت: اگر در شهرستان خنداب کارخانه کشمش باشد، دلالان کشمش، حذف خواهند شد.

مصطفی لقمانی یکی دیگر از کشاورزان در خنداب گفت: چند روزی است که برداشت انگور را آغاز کردیم، فروش کشمش از مهمترین دغدغه های کشاورزان شهرستان است.

وی افزود: با این حال که تولید انگور در خنداب بسیار خوب است، اما تاکنون در هیچ جایی معرفی نشده و به همین علت، تمام کشمش خنداب به نام ملایر به دیگر استان‌ها و کشور ها صادر می شود.

قد کشیدن قیمت کود، روغن، کربنات و ... و ثابت ماندن قیمت انگور

کاظم آبادی با تاکید بر این که محصولات باغی امسال با توجه به بارش باران بهتر از سال‌های قبل است گفت: حمایت دولت از کشاورزان بسیار ضعیف است، قیمت انگور در سال ۹۵ با سال قبل یکی است و تغییری نکرده، اما قیمت کود شیمیایی، روغن و کربنات، برق و .. افزایش داشته است.

اگر کشاورزان نباشند، اقتصاد کشور فلج م شود

 وی یادآور شد: از مسئولین می خواهم به فکر کشاورزانی که زیر آفتاب گرم عرق می‌ریزند تا اقتصاد کشور بچرخد، باشند، اگر کشاورزان نباشند، اقتصاد کشور فلج خواهد شد.

جهانگیر ابراهیمی کشاورز خندابی گفت: کشاورزان از فصل بهار تا پائیز نسیه کار می کنند و در فصل پائیز باید بدهی های خود را با طلبکاران تسویه کنند، به همین خاطر به محض فروش کشمش به پول آن نیاز دارند.

ابراهیمی با بیان این که دلالان از تنگدستی کشاورزان سوء استفاده و کشمش تولیدی و انگور مردم را پائین تر از قیمت واقعی می خرند گفت: اگر صنایع تبدیلی و کارخانه‌ای در شهرستان باشد، می تواند در حمایت از کشاورز بسیار موثر باشد.

این کشاورز گفت: امسال محصول انگور خنداب بسیار خوب است، دولت باید سرمایه گذاران را به شهرستان دعوت کند.

مسئولین وعده سر خرمن می دهند

علی معصومی کشاورزی از شهر جاورسیان با تاکید بر این موضوع که مسئولین وعده سر خرمن می دهند گفت: قبل از آغاز برداشت انگور، بسیاری از مسئولین از خرید تضمینی کشمش در رسانه ها خبر دادند، اما امروز که روز عمل است، خبری از آنها نیست.

این کشاورز جاورسیانی گفت: مسئولین به جای دادن وعده های توخالی، عمل کنند، کشاورزان ۶ ماه زحمت می کشند و سود اصلی نصیب دلالانی می شود که ۶ ماه خوابیده‌اند.

وی با بیان این که در این دولت کشاورزان فلج شده‌اند و کاری از دستشان بر نمی آید افزود: ۴ سال قبل قیمت کشمش به ۴۵۰۰ تومان رسید و هر عدد نان ۱۵۰ تومان بود، امروز قیمت کشمش ۳ هزار تومن و قیمت نان ۳۰۰ تومان است.

معصومی خاطرنشان کرد: این داستان تا زمانی که دولت، اعتقاد راسخ برای حذف دلالان و حمایت همه جانبه از کشاورز نداشته باشد ادامه خواهد داشت.

تنها کارخانه شهرستان خنداب که هر ساله خرید کشمش را از کشاورزان انجام می دهد، امسال نیز با همکاری سازمان تعاون روستایی استان مرکزی، کشمش کشاورزان را می خرد.

این کارخانه خرید کشمش را به صورت توافقی و امانی به مدت ۳ ماهه به قیمت ۳ هزار و ۲۰۰ تومان انجام می دهد. 

 برای مشاهده تصویر در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید

محمد همتی رئیس سازمان تعاون روستایی استان مرکزی در خصوص خرید تضمینی کشمش از کشاورزان گفت: هیچ چیزی در خصوص خرید تضمینی کشمش به ما ابلاغ نشده است.

همتی اظهار کرد: تصمیم گیری برای خرید تضمینی کشمش با مسئولین استان نیست و باید در تهران به نتیجه برسد و به استان ابلاغ شود.

 وی افزود: ما چندین مکاتبه در خصوص خرید تضمینی کشمش با تهران داشتیم و ظرفیت تولید انگور و کشمش را برای مسئولین ارسال کردیم.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان مرکزی گفت: وزیر جهاد کشاورزی، خرید تضمینی کشمش را به شورای اقتصاد اعلام و شرایط را بیان می کند، شورای اقتصاد ابلاغیه وزیر جهاد را باید به دستورالعمل خرید تضمینی تبدیل کند.

همتی تصریح کرد: چیزی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تعاون روستایی کشور برای خرید تضمینی با مبلغ معین اعلام نشده است، و تا زمانی که به ما ابلاغ نشود کاری نمی توانیم انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: فعلا خرید کشمش به صورت امانی و نقد در خنداب به مبلغ ۳۲۰۰ تومان انجام می شود و به محض ارسال ابلاغیه از تهران، به مردم اطلاع رسانی خواهد شد.

بسیاری از کشاورزان برداشت انگور در خنداب را به پایان رسانده و در انتظار اعلام قیمت کشمش از سوی مسئولین هستند، برخی نیز به علت داشتن بدهی، کشمش را به دلالان فروخته اند.

 کشمش در شهرستان خنداب با مبالغی از ۲۸۰۰ تا ۳۲۰۰ معامله می شود، این در حالی است که دولت در سال ۹۳ با خرید تضمینی کشمش، ۷۰۰ تومان به کشاورزان یارانه پرداخت کرد و قیمت تمام شده کشمش برای کشاورزان ۴هزار تومان تمام شد، دلالان، کشمش را به قیمت ۲۸۰۰ تومان از کشاورزان خریداری و تا ۳۵۰۰ به کارخانه داران می فروشند.

انتهای پیام/ش

تگها: خنداب, برداشت انگور, دلالان, خبر روز, دولت, وزارت جهاد, جهاد کشاورزی خنداب, کشمش, انگور, قطب تولید انگور

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *