بازدید: 387 | تاریخ انتشار : 28 مهر 1395
افزایش تولید انگور در خنداب و وعده های دولت برای خرید تضمینی کشمش امیدی را در دل باغداران این شهرستان ایجاد کرد که با تاخیر در اعلام قیمت خرید و نهایتا اعلام رقمی پائین تر از سالهای قبل به ناامیدی کشاورزان از تدبیر دولت در حمایت از تولید داخلی منجر شد.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب،  تولید انگور با توجه به بارش نزولات آسمانی افزایش چشمگیری نسبت به سالهای گذشته در شهرستان خنداب داشت و سال پرباری را برای آنها رقم زد.

کشاورزان در شهرویورماه برداشت انگور را آغاز کردند، آنها در ابتدای برداشت انگور در انتظار این بودند تا مسئولان دولت تدبیر و امید و نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی برای خرید تضمینی کشمش از کشاورزان راهکارهایی را ارائه و پیگیر این مسئله باشند که خوشبختانه این کار انجام شد.

این پایگاه خبری با پیگیری هایی که در خصوص اعلام قیمت و خرید تضمینی کشمش داشته است، سعی کرده تا اطلاعات درست را از کشاورزان به مسئولین و بالعکس منعکس کند.

بررسی و تعیین اولویت های مربوط به پوشش بیمه ای، پرداخت یارانه و فرآورده های زیر بخش باغبانی به منظور حمایت از تولید و تولیدکنندگان و انجام هماهنگی و پیگیری لازم از مراجع ذیربط یکی از وظایف سازمان جهاد کشاورزی است.

بر همین اساس خبرنگاران ما از مسئولان جهاد کشاورزی استان و شهرستان، پیگیر این موضوع بوده و خبر و گزارش‌هایی را در پایگاه خبری انتشار داده اند.

در نامه‌ای که از جهاد استان برای پایگاه خبری نسیم خنداب ارسال شده، قیمت تضمینی خرید کشمش را ۲هزار و ۷۷۳ تومان تعیین کرده است.

لازم است به اطلاع برسانیم یکی از منابع مستند و مهم خبری برای هر خبرنگار، مسئولین و دست‌اندرکاران هستند که با پنهان کردن و مخفی کاری برخی از مسائلی که به ضرر مردم هست، به دنبال عدم انتشار اخبار هستند.

خبرنگار ما به شکل مستمر در همین خصوص با مسئولین در ارتباط بوده و اطلاعاتی را که از طریق آنان در اختیار داشت، منتشر کرده است.

۱۸ مهر ۱۳۹۵

خشکیدن امید کشاورزان بر شاخه تدبیر خرید تضمینی+تصاویر

۵ مهر ۱۳۹۵

«تقریبا هیچ» نتیجه وعده خرید تضمینی کشمش برای کشاورزان/برنامه دولت مشخص نیست

حمید غیاثی فرماندار شهرستان خنداب در خصوص اعلام قیمت و خرید تضمینی کشمش در روز گذشته به خبرنگار ما گفت: براساس اعلام مسئولین برای خرید توافقی، کف قیمت خرید ۳۲۰۰ تومان اعلام شده است ولی این نرخ باز با توافق کشاورزان و خریداران قابل تغییر است.

غیاثی اظهار کرد: با توجه به این که تولید کشمش در کل کشور در سال جاری، ۵۰ درصد افزایش داشته است، قیمت تضمینی، قیمتی نیست که کشاورزان بپسندند، به همین دلیل قیمت توافقی را پیگیری کردیم که بتوانیم به تولید کنندگان کمک کنیم.

وی افزود: قیمت تضمینی کشمش اعلام نشده است، به خاطر این که تولید بیشتر است و هزینه ها سرشکن می شود، قیمت توافقی را برای حمایت از کشاورزان مطرح کردیم، کشمشی که کیفیت بیشتری دارد، با قیمت بالاتر خریداری می شود.

غیاثی در جواب اینکه هزینه های تولید نسبت به سال‌های قبل افزایش چشم گیری داشته و چرا قیمت کشمش پائین تر از سال های قبل است، گفت: من اطلاعی نسبت به قیمت سال‌های قبل ندارم، افراد مطلع بخش کشاورزی اظهار می کنند که طی ۲۰ سال گذشته به این اندازه تولید کشمش نداشتیم.

وی افزود: در سالهای قبل در شهرستان خنداب، تولید کشمش به مقدار ۲۰ هزار تن نداشتیم و به همین علت قیمت با ۳ سال پیش فرق می کند، چون عرضه زیاد است بر قیمت تاثیر می گذارد.

اکبر فرهادی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان خنداب در این خصوص گفت: قیمت تضمینی کشمش تا کنون اعلام نشده است.

قیمت تضمینی محصولات کشاورزی براساس هزینه تولید است

فرهادی اظهار کرد: قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در کشور براساس هزینه تولید است، بر همین اساس اگر قیمت تضمینی اعلام شود به درد کشاورزان نمی خورد و اعلام قیمت تضمینی کشمش به صلاح نیست.

وی درباره خرید تضمینی کشمش در سال ۹۳ خاطرنشان کرد: ۳ سال پیش نیز قیمت تضمینی کشمش اعلام نشده بود و کشمش را کارخانه داران خریداری می کردند و دولت ۷۰۰ تومان به آنها یارانه صادرات پرداخت کرد.

انتهای پیام/ش

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *