بازدید: 540 | تاریخ انتشار : 19 آبان 1395
مردم شهرستان خنداب که ۹۰ درصد آنها کشاورز هستند، تنها امیدشان در دولت تدبیر و امید، حمایت از خرید تضمینی کشمش از کشاورزان بود که متاسفانه با گذشت ۲ ماه از برداشت محصول هنوز محقق نشده است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، در سال جاری ۸۰ هزار تن انگور در شهرستان خنداب تولید شد، بیش از ۷۵ درصد این محصول به کشمش تبدیل و ما بقی به فروش تازه خوری رسیده و یا به فرآورده های دیگر تبدیل شده اند.

مردم شهرستان خنداب از آغاز برداشت انگور در شهرستان خنداب، منتظر تحقق یافتن وعده های مسئولین مبنی بر خرید تضمینی کشمش با قیمتی که جوابگوی هزینه های کشاورزان باشد، بودند، اما متاسفانه اکنون نزدیک به ۲ ماه از برداشت انگور در شهرستان خنداب می گذرد و هیچ عکس‌العملی از سوی مسئولین نسبت به وعده هایشان مشاهده نمی شود.

دولت کشاورزان را تنها گذاشت

دولت جواب اعتراضات و نارضایتی کشاورزان در خصوص خرید گندم و پرداخت مطالبات آنها را با عدم خرید تضمینی کشمش داد و مردم را با وعدهای مسئولین غیر بومی که دغدغه و مشکلات کشاورزان و مردم شهرستان را در جلسات به سینه می زدند، تنها گذاشت.

بسیاری از کشاورزان با روی کار آمدن دولت یازدهم و وعده‌ های آن خوشحال شدند تا شاید در این دولت مورد حمایت قرار بگیرند و دغدغه های آنها در فروش محصولات به پایان برسد، اما دولت برخلاف هر آنچه که کشاورزان به آن می اندیشیدند و در سالی که در تولید برخی محصولات خود کفا شدیم، به مردم پشت کرد و از آنها حمایت خوبی نکرد.

تنها توقع کشاورزان از دولت

کشاورزان چشم خود را بر روی همه مشکلات کشاورزی، اعم از تورم، گرانی مواد اولیه، گران شدن کود شیمیایی و غیره بسته‌اند، تنها توقع آنها از دولت، حمایت در فروش محصولات و خرید تضمینی است، آیا این توقع زیادی است؟

به نام کشاورزان به کام دلالان

بیش از ۹۰ درصد مردم شهرستان خنداب، کشاورز و دامدار هستند و تمام تلاش خود را برای شکوفایی اقتصادی و کشاورزی در این شهرستان انجام می دهند، اما این تلاش ها برخلاف انتظار مردم و با کمک برخی از افراد که دستی بر آتش دارند، نصیب دلالان می شود و نتیجه تلاش کشاورزی که ۷ الی ۸ ماه شبانه روز زحمت می کشد تا محصول خوبی تولید و به بازار عرضه کند و محتاج نامردان نباشد، به سود دلالانی که مورد حمایت هستند می شود.

دولت ،پشت کشاورزان را خالی کرد

نمایندگان شهرستان‌های اراک، کمیجان و خنداب با پیگیری هایی که در خصوص خرید تضمینی کشمش از کشاورزان انجام دادند،در نامه ای با امضای ۱۰۰ نماینده مجلس از رئیس جمهور تقاضا کردند تا نسبت به خرید تضمینی کشمش از کشاورزان تصمیم بهتری بگیرد، اما در نهایت دولت در روزهای اخیر تصمیمی گرفت که منجر به حمایت از صادر کنندگان کشمش شد و قرار شد تا به آنها یارانه بدهد و پشت کشاورز را خالی کرد.

گفتگوی خبرنگار نسیم خنداب با کشاورزان در اوایل آغاز برداشت انگور در خنداب

قد کشیدن قیمت کود،روغن،کربنات و ... و ثابت ماندن قیمت انگور

کاظم آبادی تولید کننده انگور و باغدار خندابی با تاکید بر این که محصولات باغی امسال با توجه به بارش باران بهتر از سال‌های قبل است گفت: حمایت دولت از کشاورزان بسیار ضعیف است، قیمت انگور در سال ۹۵ با سال قبل یکی است و تغییری نکرده، اما قیمت کود شیمیایی، روغن و کربنات، برق و .. افزایش داشته است.

اگر کشاورزان نباشند، اقتصاد کشور فلج خواهد شد

 وی یادآور شد: از مسئولین می خواهم به فکر کشاورزانی که زیر آفتاب گرم عرق می‌ریزند تا اقتصاد کشور بچرخد، باشند، اگر کشاورزان نباشند، اقتصاد کشور فلج خواهد شد.

جهانگیر ابراهیمی دیگر باغدار خندابی گفت: کشاورزان از فصل بهار تا پائیز نسیه کار می کنند و در فصل پائیز باید بدهی های خود را با طلبکاران تسویه کنند، به همین خاطر به محض فروش کشمش به پول آن نیاز دارند.

ابراهیمی با بیان این که دلالان از تنگدستی کشاورزان سوء استفاده و کشمش تولیدی و انگور مردم را پائین تر از قیمت واقعی می خرند گفت: اگر صنایع تبدیلی و کارخانه‌ای در شهرستان باشد، می تواند در حمایت از کشاورز بسیار موثر باشد.

این کشاورز گفت: امسال محصول انگور خنداب بسیار خوب است، دولت باید سرمایه گذاران را به شهرستان دعوت کند.

نا امیدی باغداران از تدبیر دولت

برخی از کشاورزان که نیازمند وجه نقد و تسویه با کسبه بودند، ناچارا با قیمتی که جوابگوی مخارج تولید انگور نیست، کشمش خود را به دلالان فروخته و از امید خرید تضمینی کشمش در دولت تدبیر و امید، ناامید شدند و برخی ها نیز ریسک کرده و کشمش ها را در انبارها نگه داشته و حاضر به فروش آن به قیمت کذایی نیستند، و همچنان امیدوارند تا دولت، در این خصوص کاری انجام دهد.

فروش کشمش به قیمت مناسب یکی از مشکلات بزرگ کشاورزان خندابی است که نمایندگان مردم و شوراهای شهر و شهرستان در همه جلسات آن‌ را مطرح می کنند، این مشکل در دیدار مردمی که با معاون حقوقی رئیس جمهور همزمان با سفر هیئت دولت به استان مرکزی در مسجد امام حسین(ع) خنداب برگزار شد، مطرح گردید.

 شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۵- منبع خبرگزاری مهر/ مدیرکل دفتر میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی در رسانه ها گفته است: یکی از راه‌های حمایت از تولید و تولیدکنندگان داخلی، حمایت از صادرات است و دولت برای اینکه صادرکنندگان ایرانی قدرت رقابت در بازارهای جهانی را داشته باشند تدابیری را اندیشیده تا روند صادرات کشمش کند نشود که از جمله این تدابیر می‌توان به واردات موز در ازای صادرات کشمش و اعطای  ۲۰۰ تومان یارانه صادراتی برای صادرات هرکیلوگرم از این محصول است. 

 علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در این باره گفت: دولت تصمیمی در این خصوص گرفت و در رسانه ها اعلام شد، امتیازی بود که بیشتر به صادر کننده داده شد، تا به باغداران، این موضوع را پیگیری خواهم کرد.

حمایت دولت از اقتصاد مقاومتی در حد حرف است/جلسه اقتصادی که برای کشاورز خروجی ندارد اتلاف وقت است

حمایت مسئولین و دولت از اقتصاد مقاومی در حد برگزاری جلسه و تاکیدات مباحت اقتصاد مقاومتی است، وقتی همان صحبت ها به صحنه عمل می آید، خالی و پوچ می شود، جلسه اقتصادی که خروجی نداشته باشد، برای کشاورز و کارآفرین و کارگر و غیره هیچ ارزشی ندارد، فقط وقت گذرانی است.

 مردم شهرستان خنداب با وضعیت بوجود آمده، در سفر رئیس جمهور به استان مرکزی، انتظار داشتند تا وزیر کشاورزی به شهرستان خنداب بیاید تا مشکلی از مشکلات کشاورزان را رفع کند، اما متاسفانه علی رغم وجود مشکلات عدیده در حوزه راه، بهداشت و درمان و کشاورزی در شهرستان خنداب، معاون حقوقی رئیس جمهور به شهرستان خنداب آمد.

کشمش؛محصول استراتژیک خنداب

قیمت کشمش در سالهای اخیر تا مرز ۵ هزار تومان هم رفته بود اما در سال جاری کاهش چشم گیری داشت، کشاورزان با این حال که هزینه تولید این محصول نسبت به سال‌های قبل چندبرابر شده، چطور این مسئله را باید قبول کنند که محصول خود را با قیمت ۳ هزار تومان به دلال بفروشند و ۲ ماه بعد وجه کشمش را بگیرند.

بحث امروز مردم شهرستان خنداب در کوچه، بازار، خیابان‌ها و فضای مجازی، عدم حمایت دولت در خرید تضمینی کشمش از کشاورزان و قیمت پائین این محصول است، کشمش در شهرستان خنداب یک محصول استرتژیک و حیاتی است که فروش آن درآمد یکسال کشاورزان را تامین می کند.

 انتهای پیام/ش

تگها: کشمش, خرید تضمینی, اخبار روز, دولت, تدبیر و امید, اخبار روز, روزنامه, خبر داغ

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *