بازدید: 691 | تاریخ انتشار : 25 اردیبهشت 1393

کلانشهر اراک از جمله شهرهایی است که در آن اندک سفره خانه هایی پیدا می شود که قلیان را نیز جزوء منوهای خود قرار داده و برای دختران و پسران جوان قلیان میوه ای با طعم های مختلف سرو می کند اما این مسئله باعث شده است که رغبت جوانان به ویژه دختران برای استعمال قلیان افزایش یابد . 

به گزارش نسیم خنداب، این در حالی است که این اندک قهوه خانه های داخل شهر نیز، تبدیل به پاتوق دختر و پسرهای جوانی شده است که حاضرند برای کشیدن قلیان حتی برای یک ساعت رقم های کلانی صرفا به دلیل فضای سفره خانه به مالکین قهوه خانه پرداخت کنند؛ البته در چند کیلومتری شهر اراک نیز سفره خانه های فراوانی را می توان با چنین وضعیتی مشاهده کرد.

 

 

 

با اینکه استعمال قلیان برای بانوان در اماکن عمومی ممنوع بوده و در تابلوی ورودی قهوه خانه ها با فونت بزرگ جمله "از ارائه قلیان به بانوان معذوریم" و یا "ارائه قلیان به بانوان ممنوع است"دیده می شود، ولی با این حال با سر زدن به سفره خانه های داخل شهر به راحتی می توان مشاهده کرد دختران به صورت مجردی به قهوه خانه ها مراجعه می کنند و با دود قلیان خود این تابلو را محو می کنند. 

 

ارائه قلیان میوه ای از ۱۵ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان! 

یکی از مشتریان این قهوه خانه در گفتگویی با بیان اینکه در قهوه خانه های مختلط اراک قیمت استعمال قلیان از ۱۵ هزار تومان تا ۳۰ هزار تومان است، افزود: در قهوه خانه هایی که قلیان مشترکا به دختر و پسر سرو می شود با سرویس که شامل وِیژه و چای است، از مرز ۱۵ هزار تومان به بالا می رسد. 

وی افزود: اکثرا جوانان به صورت تیمی به قهوه خانه ها مراجعه کرده و ساعاتی را در کنار همدیگر می گذرانند که دختران مجرد نیز گاه گداری به صورت گروهی و مجردی برای کشیدن قلیان به این اماکن مراجعه می کنند. 

در ادامه با بیان اینکه قهوه خانه های مختلط داخل شهر در اراک انگشت شمار هستند، افزود: با این حال برخی از قهوه خانه ها در چندکیلومتری اراک واقع شده اند که با این حال باز مشتریان به خصوص خود را دارند. 

وی همچنین ادامه داد: درآمد این قهوه خانه ها مبالغی هنگفتی بوده که برخی ها را وسوسه به سرمایه گذاری در این زمینه می کنند که به ظاهر سخت گیری هایی در این خصوص در اراک صورت گرفته است. 

موجی از بیماری های زنانه در جامعه 

فوق تخصص ریه در خصوص استعمال قلیان توسط بانوان اظهار داشت: قلیان یکی از مواد دخانی است که چون مصرف آن همراه با نوعی پک زدن عمیق همراه است، لذا مصرف طولانی مدت آن باعث بروز بیماریهای ریوی از جمله "آمفیزم"که جزو بیماریهای غیرقابل درمان است، می شود. فردی که قلیان مصرف می کند هنگام تنفس، حجم مفید ریه را از دود پر می کند که این خود عامل بروز سرطان دهان می شود. 

وی افزود: مواد شیمیایی که در ساخت تنباکوهای قلیان مورد استفاده قرار می گیرند دارای فلزات سنگینی هستند که می توانند عامل بروز بیماریهای کبدی و یا کلیوی در فرد مصرف کننده باشند. همچنین قلیان باعث اعتیاد به نیکوتین‌ می شود که هر چه بیشتر استفاده شود اعتیاد به آن هم بیشتر است. 

محمد هاشمی در ادامه افزود: در صورت رشد عرضه قلیان برای خانمها، بیماری‌های مرتبط با مصرف قلیان در زنان افزایش می‌یابد و مخاطراتی را برای مادر و جنین در دوران بارداری و پس از آن به همراه دارد که با این حال باید متتظر موجی از بیماریهای زنانه در جامعه باشیم. 

حال با این وجود نظارت بیش از پیش به قهوه خانه های مختلط اراک نیاز مبرمی است؛ چرا که علاوه روابط نامشروع در برخی از قهوه خانه ها، قلیان بیش از اینکه به مردان ضرر وارد کند به بدن زنان آسیب می رساند که باید سلامتی نسل آینده جامعه مدنظر قرار گیرد. 

 

 

قلیان کشی دختران؛ تغییر ارزش های اجتماعی 

کارشناس ارشد جامعه شناسی بیان کرد : با بیان اینکه استعمال قلیان در بین بانوان ایرانی در برهه های زمانی تاریخ کشور مشاهده می شود، افزود: پس از شکستن قلیان ها در زمان قاچار توسط زنان دربار، استعمال قلیان در بین بانوان کاهش یافت ولی امروزه ارزش های اجتماعی بار دیگر تغییر یافته و دختران رغبت بیشتری برای کشیدن قلیان دارند. 

وی افزود: اطلاعات غلط و عدم آگاهی خانواده ها در خصوص مضرات قلیان نیز یکی از عامل های رغبت جوانان به این مسئله است که برای آگاه سازی مردم باید فعالیت های فروانی صورت گیرد. 

روح اله ساعی در ادامه با بیان اینکه آمار و ارقام در خصوص استعمال قلیان توسط بانوان در جامعه افزایش یافته، افزود: بیش از ۳۷ درصد زنان ایرانی حداقل یکبار مصرف قلیان را تجربه کرده‌اند؛ که این مورد بیشتر توسط دختران دانشجو که به دور از خانواده مشغول تحصیل هستند به صورت عمده ای درحال توسعه است. 

وی در خصوص آسیب های اجتماعی مصرف قلیان توسط دختران اظهار داشت: شیوع بیماری از طریق قلیان در دختران می تواند هزینه هایی را بر جامعه متحمل کند که باید نظارت بیشتری در این خصوص صورت گیرد.

دیارآفتاب

تگها: قلیان, سیگار, آمار, خنداب, اخبار, اراک, کشیدن قلیان

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *