بازدید: 532 | تاریخ انتشار : 27 شهریور 1393

به گزارش نسیم خنداب به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دکتر سیدعلی کشاورز با اشاره به اینکه صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی برای دانش آموزان است، افزود: استفاده از میان وعده‌های سالم در طول مدت حضور در مدرسه بهترین روش برای تجدید انرژی و افزایش تمرکز دانش آموزان است.

وی گفت: چاقی و اضافه وزن یکی از معضلات شایع در نوجوانان کشور است و متاسفانه به دلیل روند معمول افزایش وزن میان نوجوانان جامعه، به این امر کمتر توجه می‌ شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه کم خونی، کاهش تمرکز و قدرت یادگیری را به دنبال دارد، افزود: کم خونی در دانش آموزان بویژه در دختران سن بلوغ تاثیر بسزایی در کاهش تمرکز دارد. بنابراین می‌توان با معاینه سالانه، مصرف مواد غذایی حاوی آهن، مانند گوشت قرمز، مرغ و ماهی، استفاده از مکمل‌های غذایی حاوی آهن، ویتامین B۱۲ و ویتامین C از بروز کم خونی در دانش‌آموزان پیشگیری کرد.

کاهش قدرت یادگیری با کمبود روی

کشاورز با بیان اینکه طبق تحقیقات انجام شده، تغذیه می‌تواند بیشتر از وراثت روی فرد تاثیر گذار باشد، تاکید کرد: اولین اثر کمبود روی در بدن بی‌حوصلگی و کاهش قدرت یادگیری است. بنابراین با توجه به پایین بودن مصرف مواد غذایی حاوی روی مانند جگر، میگو و گوشت در برنامه غذایی جامعه ما، توصیه می‌شود که دانش آموزان برای تامین این نیاز از مکمل‌های غذایی حاوی روی استفاده کنند.

وی با بیان این مطلب که مصرف پایین انواع لبنیات میان دانش آموزان از چالش‌های تغذیه‌ای کشور است، گفت: مصرف سه واحد لبنیات در روز برای تمامی دانش آموزان ضروری است که مصرف تعداد واحد بیشتر آن می‌تواند بر رشد قدی و تراکم استخوان‌های دانش آموزان تاثیر بسزایی داشته باشد.

این متخصص تغذیه رعایت تعادل میان مصرف آهن، روی، پروتئین، لبنیات و میوه‌ها و سبزیجات را بسیار پر اهمیت دانست و گفت: با رعایت تعادل در مصرف این مواد غذایی مقدار مورد نیاز بدن تامین می‌شود و می‌توان با چالش کمبود مصرف لبنیات و روی که در برنامه غذایی جامعه ما کم اهمیت است، مقابله کرد.

لزوم نظارت آموزش و پرورش بر عدم توزیع تنقلات کم ارزش در بوفه مدارس

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه آموزش و پرورش باید سیاست‌هایی را برای مقابله با توزیع تنقلات کم ارزش در بوفه مدارس اعمال کند، اظهار کرد: این سیاست باید در تمام مدارس کشور اعمال شود تا توزیع مواد غذایی کم ارزش، فست فودها و خوراکی‌های دارای افزودنی شیمیایی ممنوع شود. همچنین باید از حضور دست فروشان و دوره‌گردهای اطراف مدارس که به فروش مواد غذایی فاقد هویت بهداشتی مبادرت می‌کنند، جلوگیری کرد.

کشاورز در پایان تاکید کرد: خانواده‌های ایرانی اغلب در حال گذر تغذیه‌ای از سنتی به مدرن هستند. این روش تغذیه‌ای جدید عوارضی را در طولانی مدت بویژه روی نسل جوان می‌گذارد. بنابراین رسانه‌ها و مدارس باید در آگاه ساختن افراد برای جلوگیری از مصرف مواد غذایی کم ارزش کوشا باشند.

تگها: یادگیری, قدرت, دانش آموزان, کشاورز

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *