بازدید: 495 | تاریخ انتشار : 23 اسفند 1393
تعدادی از نمایندگان مجلس طی تذکری خطاب به حسن روحانی نسبت به اظهارات یونسی دستیار ویژه امور اقوام رئیس‌جمهور درباره عراق خواستار عزل وی از سوی رئیس قوه مجریه شدند.
به گزارش نسیم خنداب به نقل از فارس،در تذکر نمایندگان که با عنوان «عزل آقای یونسی دستیار ریاست جمهوری به علت مواضع ناشایسته ایشان و تهدید امنیت ملی» ‌نگاشته شده، آمده است: «جمعی از نمایندگان مجلس مصرّانه از جنابعالی می‌خواهند با توجه به روحیه تذکر ناپذیر آقای یونسی و اصرار ایشان بر ادامه این مواضع ناپسند و حساسیت سیاست‌های داخلی و خارجی ناشی از مواضع مسئولان جمهوری اسلامی ایران از شما می‌خواهند آقای یونسی از این جایگاه عزل نمایید و اجازه ندهید این مواضع نسنجیده و بحران‌آفرین ادامه یابد.»

 
 تذکر مذکور تاکنون به امضاء بیش از 21 نماینده رسیده و در جلسه فردای مجلس تقدیم هیأت رئیسه مجلس خواهد شد.
 
این نمایندگان خطاب به روحانی می گویند: مواضع اخیر ایشان در همایش «ایران؛ نام، مردم، سرزمین» با این عنوان که «در حال حاضر عارق نه فقط حوزه تمدنی ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست»؛ این جملات همان القای ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی که توسط دشمنان انقلاب اسلامی بارها در رسانه‌های آنها و مواضعشان بیان شده می‌باشد.
 
همچنین پیش از این یک نماینده مردم تهران از نامه به رئیس‌ قوه قضائیه برای پیگیری حقوقی اظهارات علی یونسی خبر داد و گفت: «مواضع وی درباره عراق، موضع جمهوری اسلامی ایران نبوده و نیست.»
 
اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در این باره گفت: «حتماً طی نامه‌‌‌ای به آیت‌لله لاریجانی رئیس قوه قضائیه، پیگیری حقوقی اظهارات آقای یونسی را از دستگاه قضائی مطالبه خواهیم کرد چرا که این اولین بار نیست که آقای یونسی، منافع ملی و مصالح عالیه نظام را مورد توجه قرار نمی‌دهد.»
 
کوثری افزود: «حتماً باید مدعی‌العموم ورود کرده و با اظهارات نامناسب و غیرقابل قبول، یونسی برخورد کند چرا که اظهارات وی درباره موضع رهبر معظم انقلاب، مردم، دولت و مجلس و نظام جمهوری اسلامی ایران نبوده و نیست.»
 
این سخنان در حالی مطرح می شود که از روز چهارشنبه رسانه های جریان اصولگرا انتقادات تندی از علی یونسی صورت داده اند.
 
رسانه ها روز چهارشنبه ۱۹ اسفند گزارش دادند که وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای ضمن ابراز «تعجب» و «انزجار» از سخنان «منسوب» به علی یونسی، دستیار ویژه رییس جمهور، اعلام کرد که عراق اجازه نمی‌دهد به حاکمیت ملی آن تعرض شود.
 
در همین حال یونسی در مصاحبه‌ای با شبکه العالم، ضمن ارائه توضیحی درباره سخنان پیشین خود اعلام کرد که ایران به هیچ وجه در صدد مخدوش شدن تمامیت ارضی و استقلال کشور‌ها به ویژه عراق نیست.
 
براساس اخبار منتشر ده در رسانه ها دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی روز ۱۷ اسفند گفته بود: «در حال حاضر عراق نه فقط حوزه تمدنی نفوذ ماست بلکه هویت، فرهنگ، مرکز و پایتخت ماست و این مسئله هم برای امروز است و هم گذشته».
 
وی افزوده بود: «چرا که جغرافیای ایران و عراق غیر قابل تجزیه است و فرهنگ ما غیر قابل تفکیک است. پس ما یا باید با هم بجنگیم و یا یکی شویم».
 
یونسی روز چهارشنبه درباره سخنان پیشین خود گفت: «آنچه که من گفتم دقیقا این است که در گذشته در فلات ایران امپراتوری‌های بزرگی به نام ایران در زمان هخامنشیان، ساسانیان و اشکانیان بودند که کشورهای منطقه عضو آن امپراتوری بودند؛ ولی امروز نه بار دیگر دولت عثمانی باز می‌گردد، و نه امپراتوری عربی؛ و نه اینکه بنا است امپراتوری ایرانی بازگردد؛ امروز آنچه که می‌تواند جایگزین امپراتوری‌های گذشته باشد هماهنگی فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کشورهای عضو فلات ایران است».
 
با این حال بر اساس گزارش روز چهارشنبه العالم، وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای از سخنان پیشین آقای یونسی ابراز «تعجب» و این سخنان را «محکوم» کرده است.
 
در این بیانیه آمده است: «عراق کشوری دارای حاکمیت است که توسط خود عراقی‌ها اداره می‌شود و روابطی مثبت با کشورهای همسایه و از جمله آن‌ها ایران دارد، و اجازه نمی‌دهد که در امور داخلی این کشور دخالت و یا به حاکمیت ملی آن تعرض شود».
 
در همین حال خبرگزاری فارس خبر داد که وزارت امور خارجه عراق از سخنان «غیرمسئولانه» این مقام ایرانی «ابراز انزجار» کرده است.
 
به گفته این خبرگزاری، ابراهیم الجعفری، وزیر خارجه عراق، نیز تاکید کرد که این کشور به هیچ دولت و کشوری اجازه نداده و نخواهد داد که حاکمیتش را نقض کند.
 
یونسی در بخش دیگری از مصاحبه روز چهارشنبه خود با شبکه العالم گفت که ایران به عراق «سلاح و مشورت» می‌دهد.

انتهای پیام/ع

تگها: تذکرات نمایندگان, روحانی, دستیار ویژه امور اقوام رئیس‌جمهور, عزل یونسی, تذکرات سران

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *